عادت به هرزه بيني

پسري هستم 21 ساله. مدتي است که به ديدن سايتهاي مستهجن عادت کرده ام و هر وقت به خودم قول مي دهم نروم، باز انجام مي دهم. لطفا به من راه حلي ارايه دهيد؟

پرسشگر گرامي از اين كه سوال خود را با ما در ميان گذاشته ايد از شما متشكريم و اميدواريم خود را در پناه خدا قرار دهيد، تا چشمانمان به هر چه خوب و پاك است بي افتد.
همان طور كه مي دانيد شهوت جنسي غريزه اي نيرومند است، كه اگر آن را هدايت نكينم، تمام قواي انساني را مقهور خويش مي سازد. يعني نيروي جسماني و مغز و اعصاب را به سرعت رو به تضعيف مي برد و ذهن را مسموم، انديشه را مغشوش و قدرت تصميم گيري و اراده را تباه مي كند و در يك كلمه انسان را از انسانيت ساقط مي كند.
اين غريزه كه بطور طبيعي قدرتمند است، اگر در معرض محرك هاي محيطي مثل ديدن صحنه هاي هوس انگيز قرار گيرد، تحريك مي شود، به طوري كه كنترل آن مشكل و خطر آن براي انسان بسيار شديد مي گردد و به نوعي اعتياد و اجبار تبديل مي شود.
براي كنترل و مهار اين غريزه هم بايد محرك هاي بيروني را حذف کنيم و هم از راه صحيح ، يعني ازدواج، در صدد ارضاي آن باشيم.
بنابراين در خصوص مورد سوال ، شخصي كه مبتلا به سايت هاي مستهجن شده اولين قدم براي نجات از اين ورطه آن است كه به هر وسيله اي كه ممكن است جلوي خود را بگيريد و به سراغ اين سايت ها نرود. براي اين كه چشمان پاك خود را به اموري ناپاك كه جزء تخريب روح و روان و شخصيت شما كاري نمي كند اين امور را بكار بگيريد:
الف. غالب افراد هنگامي به سراغ سايتهاي غير اخلاقي مي‌روند که بيکار باشند. لذا توصيه مي‌شود اوقاتتان را با اعمالي شايسته و مورد علاقه تان پر کنيد تا فرصت پرداختن به اين گونه امور را نداشته باشيد. اين نوع اعمال را به اعمال جايگزين مي شناسيم. لذا بايد براي شما جذابيت داشته باشد و مورد علاقه تان باشد.
ب. براي مدتي کامپيوتر را از مصرفي بودن و خدمت دهي خارج کنيد، مثلاً مُدم را از کار بياندازيد، تا براي مدتي از اينترنت نتوانيد استفاده كنيد و در اين مدت به افزايش ايمان و اراده ي خود بپردازيد.
ج. حتماً کامپيوتر را در يک اتاق عمومي مثل اتاق نشيمن قرار دهيد تا در زمان استفاده از اينترنت ديگران هم در رفت‌ و ‌آمد باشند.
بايد توجه داشت، اين تصاوير براي مردان خصوصاً افراد مجرد جذابيتي دارد، كه دست كشيدن از آن تلاش و اراده ي مردانه مي طلبد. براي اين که در اين کار عزم و اراده خود را قوي کنيد راه كارهاي زير پيشنهاد مي شود:
1. در باره ي آثار زيانبار دنيوي و خصوصا اُخروي پيروي از شهوات مطالعه و فكر كنيد و سعي كنيد عذاب هايي را كه خداوند به گناهكاران وعده كرده است در نظر آوريد تا بدينوسيله باورهاي مذهبي شما تقويت شود و دست برداشتن از عادت هاي گذشته براي شما آسان گردد.
2. از تمام چيزهايي كه به نوعي غريزه جنسي را تحريك مي كند مانند خوردن بيش از حد غذاهاي پروتئيني مثل گوشت، خرما، عسل، تخم مرغ، فلفل، پياز و غيره پرهيز كند، همچنين از گوش دادن به موسيقي ها و اشعار عاشقانه يا صحبت كرن و فكر كردن در امور جنسي و بطور كلي هر چيز كه در شما احساسات شهوي را تقويت مي كند بپرهيزد.
3. به تنهايي و بي تحركي ، روي نياوريد و در عوض به ورزش و تفريحات سالم بپردازد و از اين طريق انرژي هاي خود را تخليه نمايد.
4. مراقب گوش و چشم خود باشيد. هر چه كه انسان مي بيند در او اثر مي گذارد. دقت کنيد انسان با يک لطيفه ي خنده دار مي خندد و با شنيدن يک ناسزا عصباني مي شود، آري ديدن و شنيدن مطالب جنسي در قلب و جان آدمي اثري زهر آلود دارد.
5. در جلسات دعا و مناجات و مراسم مذهبي شركت فعال داشته باشد و نيز براي خود يك برنامه منظم مذهبي مثل زيارت عاشورا ترتيب دهد تا ضمن تقويت احساسات مذهبي خود، از نيروي ايمان و امداد غيبي پروردگار در مهار نفس اماره برخوردار شود.
6. از مراوده و ارتباط با افراد لاابالي و بي بند و بار بپرهيزد و در عوض با افراد مؤمن و ارزشي رابطه دوستي برقرار كنيد.
8. اسباب و وسايل ازدواج خود را فراهم كند و اگر هم از نظر اقتصادي توان تشكيل خانواده به صورت مستقل را ندارد، سعي كند با مشورت و توافق خانواده همسري مناسب براي خود انتخاب كند و با اجراي عقد شرعي به صورت نامزدي رابطه اي سالم و عاشقانه با او داشته باشد.
پرسشگر گرامي اگر بخواهيد وارد اينترنت و يا هر محيط آلوده اي شويد و از آسيب هاي آن محيط در امان بمانيد, بايد خود را به سلاح ايمان و تقوي مجهز نماييد. ايمان و تقوي يگانه عامل حفظ انسان از گناه و انحراف است. تا هنگامي که از قدرت دفاع ايماني خود مطمئن نشده ايد, در اين رابطه احتياط کنيد و به مقدار ضرورت از آن استفاده کنيد.
قبل از بيان راه تقويت ايمان از جنابعالي مي خواهيم، به چند نکته توجه نمائيد:
ا. ايمان, يعني باور عميق قلبي نسبت به خداي متعال و اينکه حضرت محمد(ص) پيامبر و فرستاده اوست و قرآن کريم سخن خدا است و دوازده معصوم پاک(ع) امامان(ع) و جانشينان پس از او هستند.
2. علامت صدق ايمان اين است که انسان خودش را کاملاً در اختيار خداوند، پيامبر(ص)، امام و قرآن قرار دهد و عملا همان راهي را برود که ايشان بدان فرا خوانده اند.
3. اين باور عميق و پيروي عملي مجموعا اختياري است, يعني ناشي از آگاهي و آزادي انسان است. به عبارت ديگر بايد کاملا آگاهانه و از روي شناخت و هم چنين آزادانه باشد.
4. مراحل ايمان بسته به مراحل قوت و ضعف آگاهي و اختيار انسان متفاوت خواهد بود. به هر مقدار که شناخت انسان عميق مي شود و درجه اختيار آدمي در عمل و اطاعت خداوند بالا مي رود، ايمان او هم فزوني مي يابد. بنابراين راه تقويت و طي مراحل آن, بسته به مراتب شناخت و قوت عملکرد ايماني شما خواهد بود. البته اين مراتب فراوان است, ولي به طور کلي در قرآن کريم و روايات اسلامي تحت سه مرتبه علم اليقين، عين اليقين و حق اليقين بيان شده است.
6. تا هنگامي که آدمي اسير هواي نفس، شيطان، عادتهاي بد، دلبستگي و وابستگي افراطي به امور دنيوي است و به گناه آلوده است در تمام زمينه ها دچار چالش خواهد بود, بنابراين آزادسازي، خودسازي، و مراقبت نفس در اين راه از اهم امور است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
1 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .