شخصيت رياکار

من فردی ساکت و منزوی هستم و بخاطر شکل ظاهريم من را يک فردی خوب خطاب ميکنند، اما پس از مدتی طولانی که من را شناختند به من لقب ريا کار ميدهند. آيا من واقعاً يک فرده ريا کار هستم؟

قبل از پاسخ به سؤال شما دوست گرامي بايد اين نكته را يادآوري نمائيم كه افراط در انزوا طلبي زيانبار است و علاوه بر آن كه از نظر فردى زندگى را دچار دشوارى هايى مى‏كند, موجب رها كردن مسؤوليت‏هاى بزرگ اجتماعى نيز مى‏شود. لذا براى آن كه بتوانيد خود را از تنهايى نجات بخشيد در مرحله اول بايد با معيارهاى صحيح دوستانى را برگزينيد كه همنشينى با آنان موجب رشد معنوى مى‏شود و هم چنين در مجامع دينى و محافل اجتماعى ثمربخش نيز شركت نماييد.
اما در پاسخ به سؤالتان كه آيا شما واقعا بر اساس آنچه ديگران مي گويند ريا كار محسوب مي شويد يا خير ؟ بايد بدانيد اساسا «ريا» و « ريا کار» عنواني است که در مباحث ديني و عبادي کاربرد بيشتري دارد. در اخلاق اسلامي هم از اين رذيله اخلاقي صحبت به ميان آمده و به ريشه ها, آثار و راه هاي مقابله آن اشاره شده است. در تعريف «ريا» گفته اند:«طلب کردن اعتبار و منزلت در نزد مردم به وسيله افعال خير و اظهار بندگي خداوند ». اين رذيله اخلاقي در بخشهاي مختلف زندگي انسانها مي تواند وارد شود که به بعضي از آنها اشاره مي کنيم:
.1 درعبادت : امام صادق عليه السلام فرموده اند عبادت خالص عملي است که دوست نداري کسي غير از خداوند از تو تعريف کند (كافى، ج2، ص16.). عبادت هنگامي پذيرفته است که فقط بخاطر خداوند انجام پذيرد و اگر کسي به قصد دين و خوشايند ديگران اين کار را انجام دهد ؛ريا کار محسوب مي شود که موجب باطل شدن عبادت هم شده است.
گاهى فرد, نفس زدن و اظهار خستگى، چرت و قيافه گريه, لباس خاكى به مردم مى‏فهماند كه من در فلان كار خير خودم را خسته و خاكى يا بيدار و در حال مناجات بوده ام.
2. درجامعه
گاهى فرد رياکار, لباس گران قيمت ولى از نظر برق و جلوه ساده براى خود تهيه مى‏كند كه هم ميل خود به دنيا را اشباع كند و هم جلو دهن مردم را به سادگى آن بگيرد.
اسم گناه كه ميبرند چنان نستجير بالله ميگويد كه مردم به چه جراتى گناه مى‏كنند كه گويا خود ,فكر گناه به ذهنش خطور نمى‏كند و يا سعى مي كند با علماء و مقدسين آمد و شد كند تا بگويند فلانى مردم دار و در ميان همه طبقات محترم است.
گاهى ميگويد چه بزرگانى را زيارت كرده‏ايم يعنى من هم...گاهى از جامعه كنار مى‏رود ولى دل خوش است كه قضاوت مردم درباره او اين است كه فلانى اهل دنيا و رياست نيست. او طمع به مال و رياست بر مردم ندارد ولى طمع به عقيده خوب مردم نسبت به او دارد.
3.فردي
فرد ريا کار ساعت‏ها در خلوت ياد خدا نيست ولى در ميان مردم فورى ياد خدا مى‏كند. يا ساعتها به بگو و بخند سر مي کند اما بخاطر کسب احترام از مردم خود را بزرگ منش نشان مي دهدو...
همانطور که ديديد ريا هر کاري است که شخص بخاطر خوشايند مردم و نه خوشايند خدا به قصد فريب آنها انجام مي دهد.اما آنچه شما مطرح کرده ايد معلوم نيست از اين سنخ باشد. چرا که اصولا برخي از مردم عنوان رياكاري را به هرگونه رفتار خلاف واقعي نسبت مي دهند و لو اينكه مربوط به مسائل ديني نباشد مثلا به فرديكه در ظاهر سر به زير است اما در واقع فردي پرانرژي و فعال باشد نيز ممكن است نسبت ريا بدهند و حال آنكه چنين نسبتي با ريايي كه در مباحث ديني مطرح مي گردد ارتباطي ندارد .
بنابراين آنچه كه بايد براي شما دانشجوي گرامي مهم باشد آن است كه زندگي خود را مبتني بر دستورات ديني بر اساس رعايت آداب و شوؤنات اسلامي تنظيم نمائيد ( چه در حوزه فعاليت هاي فردي و اعمال عبادي و چه در حوزه فعاليت هاي اجتماعي و ارتباط دوستانه با ديگران و ... ) اما زمانيكه اعمال و رفتار خود را براين اساس تنظيم نموديد ، ديگر نسبت به سخنان ديگران هيچگونه دغدغه به دل راه نداده و مسير زندگي و كمال خود را با جديت طي نمائيد . و اين توصيه امام رضا عليه السلام را به ياد داشته باشيد كه خطاب به يكي از نزديكان خود فرمود : اى يونس! هنگامى که تو دُرّ گرانبهائى را در دست خويش دارى و مردم بگويند که سنگ يا کلوخى در دست تو است و يا آن که سنگى در دست تو باشد و مردم بگويند که درّ گرانبهائى در دست دارى، چنين گفتارى چه تاثيرى در اعتقادات و افکار تو خواهد داشت؟ آيا از چنين افکار و گفتار مردم، سود و يا زيانى بر تو وارد مى شود؟!
يونس گفت: خير، سخنان ايشان هيچ اهميتى برايم ندارد.
امام رضا (عليه السلام) مجدّدا او را مخاطب قرار داد و فرمود: اى يونس! بنابراين، چنانچه راه صحيح را شناخته و حقيقت را درک کرده باشى و نيز امام معصوم از تو راضى باشد، نبايد افکار و گفتار مردم در روحيه، اعتقادات و افکار تو کمترين تاثيرى داشته باشد؛ مردم هر چه مى خواهند، بگويند. (برگرفته از مسند الإمام الرضا عليه السلام، ج‏2، ص: 455)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
4 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .