ارشاد برادر بي نماز

من برادري دارم که تارک الصلاه است، من چه کنم تا نماز خوان شود؟

خوشحاليم که در خدمت شماييم؛ جوان مهرباني که تلاش و كوشش خود را در جهت هدايت و تشويق افراد، بويژه اعضاي خانواده اش، به طرف خدا و تقويت ايمان آنها صرف مي نمايد. از اينکه در اين راه به ما اعتماد نموديد، متشکريم.
دانشجوي گرامي، سوال مهمتان در مورد نماز است اما با توجه ارتباط شما بردادرتان، به نظر مي رسد آشنايي شما با روشهاي كلي تأثير گذاري بر جوانان نيز مفيد باشد. ما در پاسخ خود به موضوع نماز و روشهاي تشويق جوانان به نماز خواهيم پرداخت.
قبل از ذکر نکات کاربردي به دو نکته راهبردي اشاره کنيم:
1- ريشه پايبندي به نماز در نماز گذاران باورمندي به نياز ضروري انسان به خدا و عبادت خداوند و رابطه با او است. تا اين احساس نياز و ضرورت حس نشود, انسان پايبند نماز و ساير عبادات نخواهد بود. ايمان به خدا و روز قيامت ريشه تعبد به احکام ديني و عبادت خداوند است. پس بايد به صورت ريشه اي سعي کنيد باور او رانسبت به خداوند و نياز انسان به خداوند تقويت نماييد.
2- براي ورود به اين عرصه نيز ابتدا بايد ايشان خودشناسي کند، يعني در اين زمينه که او کيست و چيست و حقيقت انسان چيست اطلاع و باور عميق داشته باشد، زيرا موضوع دين و اعمال ديني حقيقت انسان و رشد و سالم سازي روح خدايي است که در نهاد انسان هست و اگر کسي نسبت به خود حقيقي اش که روح و قلب معنوي او است، دچار غفلت باشد و نداند که حقيقت او چيست وکيست، اهتمام جدي در زمينه دين داري نخواهد داشت. ريشه دين داري يکي در خودشناسي است و يکي در خداشناسي و اعتقاد به معاد است. شما بايد به ايشان در تقويت اين زمينه ها کمک نماييد و سعي کنيد ايشان با مطالعه کتاب هاي اعتقادي و اخلاقي مفيد با خود و خدا آشنا شود و ضرورت دين را خوب بفهمد، وگرنه موفقيت چنداني در اين زمينه نخواهيد داشت.

نکات کاربردي درباره ترغيب جوانان به نمازد:
1. نصيحت و تذكر مستقيم سودي ندارد. سعي كنيد مطالبتان را غير مستقيم به آنهابگوييد.
2. قبل از اينكه بخواهيد تذكري به آنهابدهيد بهتر است نكات مثبت آنهارا برجسته كنيد و آنهارا به عنوان فردي موفق جلوه دهيد و طوري وانمود كنيد كه تذكرات شما براي بهتر شدن وضعيت آنهاست.
3. داشتن روابط صميمي و دوستانه تأثير سخن شما را چند برابر مي كند پس سعي كنيد دائما آنهارا مورد محبت و نوازش قرار دهيد و آنهارا از بهترين نزديکان خود معرفي كنيد.
4. گاه گاهي از آنهابخواهيد اشتباهاتتان را به شما تذكر دهد تا احساس كند نظرشان را قبول داريد و به آن احترام مي گذاريد.
5. سعي كنيد ايشان را به شركت فعال در تشكلهاي مذهبي مانند مسجد و بسيج تشويق كنيد و از اعضاي آنها بخواهيد به ايشان توجه و احترام لازم داشته باشند.
6. ارتباط آنهارا با لذايذ حرام مثل نوارها و سي دي هاي غير مجاز و شركت در مجالس آلوده، رابطه با جنس مخالف و مانند آن قطع يا محدود كنيد، زيرا اينگونه برنامه ها در تخريب ايمان جوانان بسيار مؤثر است.
7. گاهي به آنها در حد توان و علاقۀ شان، مسووليتهايي را واگذاريد تا احساس توانايي و ارزشمندي نمايد.
8. سعي كنيد با رفتارتان آنها را دعوت به دين و ارزشهاي ديني كنيد «كونوا دعاه الناس بغير السنتكم» پيامبر فرمودند: مردم را با غير زبان به دين دعوت كنيد. زيرا مشاهده رفتار ديگران در تأثير پذيري انسان بسيار مؤثر است. اين كار هم به نفع شماست يعني عملا خود شما كمال پيدا مي كنيد و هم باعث تشويق و تحريض ايشان براي عمل كردن به احكام و ارزشهاي ديني مي شويد. دعوت عملي به نماز، کسي که دانش آموز را به نماز خواندن دعوت مي‌کند اعم از پدر و مادر و مربي و معلم و... بايد خود اهل نماز باشد و به آن اهميت بدهد مثل خواندن نماز به جماعت و در اول وقت، به گونه‌اي که اين اهميت دادن به نماز در اخلاق و رفتار وي اثر گذاشته باشد. اگر دعوت کننده به نماز خودش يک فرد بي نظم و ناموفق در کار خود، بي اهميت به مسائل بهداشتي و... باشد، مسلماً دعوت آنهابه نماز تأثير چنداني نخواهد داشت.
9. رفتار شما با ايشان نيز بايد به گونه‏اى باشد كه تحت تأثير اخلاق، عواطف و نحوه برخوردتان قرار گيرند به افكار و انديشه‏هاى شما - به عنوان يك فرد نماز خوان مذهبى - علاقه‏مند شود و با نفوذ در قلب و دل آنها، بتوانيد تغييرى در فكر وانديشه آنها ايجاد كنيد؛ بنابراين:
الف) حتى المقدور در كارها پيش قدم باشيد.
ب) اگر مشكلي براى آنها ايجاد شد، با كمال خوش‏رويى در جهت رفع مشكلشان كمك كنيد.
ج) آنها را سرزنش و توبيخ نكنيد (به خصوص در برابر دوستان و آشنايان) و از جر و بحث و مجادله پرهيز كنيد.
10. آشنا کردن آنها با نمازگزاران موفق و الگو در رشته‌هاي علمي، فرهنگي، هنري، ورزشي و...
11. سهل و آسان جلوه دادن نماز و پرهيز از سخت گيري و زياده روي. بطور مثال بيدار کردن آنها براي نماز صبح نبايد با خشونت و اصرار باشد. با مهرباني و آرامي ايشان را دعوت به نماز نماييد و در صورت عدم اعتنا، بگذاريد بخوابند و در وقتي ديگر از ايشان بخواهيد قضاي آن را بجاي آورند.
12. ايجاد اعتماد به نفس در دانش آنها براي مقابله و مواجهه با تمسخرهاي افراد نادان. زيرا بعضاً ممکن است جواني که اقدام به خواندن نماز مي‌کند از طرف افراد جاهل مورد تمسخر قرار گيرد که اگر اعتماد به نفس نداشته باشد از ميدان بيرون خواهد رفت و نماز را ترک خواهد کرد.
13. تشويق صحيح و مناسب مادي (اعطاء جوايز، برگزاري اردو و...) و معنوي (معرفي کردن به عنوان انسان مورد اعتماد، منظم، متعهد و...). در مكتب تربيتي اسلام تشويق صحيح بر محورهايي استوار است:
الف - علت تشويق براي فرد يا افراد مورد تشويق مشخص شود.
ب - تشويق ضمن تحسين فرد يا گروه، مشخص باشد به علت انجام عملي خاص بوده است.
ج - تشويق زياده بر مقدار نباشد تا آن حد كه اصل عمل را مورد تأثير قرار داده و پيام تشويق درآن گم شود.
د - تشويق به گونه اي باشد كه موجب ترغيب افراد شود، نه دلسردي ديگران.
ه - تشويق حتماً براي موردي صحيح باشد، در غير اين صورت موجب وهن تشويق و عمل نيك مي شود.
14. تلاش کنيد از نماز بزرگان و شخصيتها در نزد ايشان صحبت کنيد. مثلاً حضرت علي(ع) با همه شخصيت و گرفتاريهايي که داشتند، چگونه و با چه اشتياقي به اقامه نماز مي پرداختند. همچنين گرايش رجال بزرگ سياسي، علمي و... به نماز را، به ايشان گوشزد کنيد.
15. سفرهاي زيارتي، مي تواند در ايشان نقش مؤثري داشته باشد. بنابراين سعي کنيد ايشان را به اين گونه مسافرت ها تشويق نموده و انگيزش دهيد.
16. از صميم قلب براي موفقيت خودتان و براي هدايت آنها دعا كنيد و بدانيد كه اگر در كارتان جديت و اخلاص داشته باشيد، حتما موفق مي شويد، اگر هم موفق نشديد اجرتان پيش خدا محفوظ است و از اين جهت جاي نگراني نيست.
17. راهکارهاي فوق را براي مدتي بکار گيريد و واکنش آنهارا گزارش دهيد و از تاثير و عدم تاثير آنها ما را مطلع سازيد تا در خدمتتان باشيم.

براي مطالعه بيشتر در مورد نماز مي توانيد به منابع زير مراجعه فرماييد:
1. راز نماز، محسن قرائتى
2. راز نماز، بى‏آزار شيرازى
3. پرواز در ملكوت، امام خمينى
4. از ژرفاى نماز، آيت‏الله خامنه‏اى
5. اين است نقش عبادات، محمد باقر صدر
6. 420 داستان از نماز و عبادت حضرت امام خميني (ره)، عباس عزيزي

دانشجوي گرامي، در خاتمه توصيه ما به شما اين است که بدون اين که نااميد باشيد با حوصله و به تدريج به تلاش خود ادامه دهيد. ان شاء الله نتيجه زيبايي در اين زمينه خواهيد گرفت.
ابدي باشيد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
5 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .