عزت نفس در اسلام

نظر اسلام درباره عزت نفس
- پست بودن دنيا در نظر انسان با عزت و عزيز بودن خود در جهان هستي: حضرت علي (ع) در اين زمينه مي فرمايد: " من كرمت عليه نفسه هانت عليه الدنيا" كسي كه داراي عزت و كرامت باشد دنيا در نظرش پست و لايق اهانت است. اين امر حاصل نمي شود مگر او دنيا را بشناسد و بينش خود را مختص با حيات مادي صرف, نكند بلكه اساس خلقت و جايگاه دنيا را در صحنه گيتي بشناسد و پس از آن مقام عالي انسانيت را كه مي تواند كسب نمايد را بفهمد.

2- عدم ارتكاب معصيت: يكي از پيامدهاي عزت نفس در آدمي عدم انجام معصيت است. "من كرمت نفسه لا يهنها بالمعصيه". آن كس كه بزرگي و كرامت نفس خود را باور دارد هرگز با پليدي گناه, پست و موهونش نمي سازد. انسان اگر احساس شخصيت كرد, احساس عزت در او بود, اگر اين احساس با معرفت قلبي و يقيني بودد, خود را از اطاعت خدا دور نمي كند و به سرپيچي از فمان خدا دست نمي زند. اصولاً يكي از علت هاي انجام گناه, احساس بي ارزشي, پوچي و ذلت نفس مي باشد از زمينه هاي رواني گناه, تحقير, حقارت و كوچكي نفس انسان است و انسان مكرم با شناخت شان خود, دست به گناه نمي زند.

حضرت علي (ع) در اين مورد مي فرمايد: " من شرفت نفسه نزهها عن زله المطالب" كسانيكه شرافت نفساني دارند دامن خود را به خواهش هاي پست آلوده نمي كنند.

3- خوار و موهن بودن شهوات نزد انسان هاي با كرامت: در نهج البلاغه علي (ع) مي فرمايد:

" من كرمت عليه نفسه هانت عليه شهوته" كسي كه شخصيت و كرامت نفس داشته باشد يعني نفسش برايش عزت و شرف داشته باشد, شهوات و ميل هاي نفساني در نظرش خوار و پست و كوچك است اين بدان معني نيست كه انسان با عزت اصلاً شهوات نداشته باشد بلكه شهوات در تملك و كنترل او بايد باشد و از شرعي به ارضاي آنها بپردازد به عبارت ديگر ميل ها در كف انسان اسير باشند نه اينكه انسان اسير و بندي آنها باشد.

امام هادي (ع) مي فرمايد: "من هانت عليه نفسه فلا تامن شره" بترس از آدمي كه خودش براي خودش قيمت ندارد. آدمي كه احساس شرافت و كرامت در خود نمي كند از شر او ايمن مباش (مطهري, 1367, ص 202).

4- انجام اعمال نيك: انسان با كرامت انجام اعمال نيك را بر خود واجب مي داند: "الكريم مري مكارم افعاله دنيا عليه يقضيه". علي (ع) مي فرمايد: در نظر انسان شريف نيكوكاري و حسن عمل ديني است كه بر ذمه او ست و خود را به اداء آن موظف مي داند.

5- عدم تزلزل در برابر سختي ها: انسان با عزت از روح و نفس مطمئنه اي برخوردار است كه مسايل و مشكلات نمي تواند آنها را دچار تزلزل و ناراحتي روحي و رواني گرداند و در اصطلاح روان شناسي آستانه تحمل آنها بالا است و با كوچكترين مشكل از جا در نمي روند و لذا حلم و سعه صدر در قبال مشكلات و بالا بردن آستانه تحمل در برابر مشكلات در سايه عزت نفس حاصل مي شود.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
لطفا کد تصویری زیر را وارد نمایید (استفاده از این کد برای جلوگیری از ورود اسپم ها می باشد)
6 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .