مراقبه، رياضت

رياضت و سختي چرا

رياضت چيست. چرا بايد در راه خدا سختي کشيد؟

در مقدمه به چند مطلب اشاره مي کنيم که خيلي مهم است.
اول. سختي دو نوع است، سختي اضطراري و سختي اختياري. سختي اضطراري سختي هايي است که زندگي به انسان تحميل مي کند، مانند مصيبت ها و بيماري ها و نداري ها و کمبودها و از دست دادن ها و رنج ها و دردها. اين سختي ها تا حد زيادي سازنده است و به اقتضاي ربوبيت الهي عارض انسان مي شود و نوعي امتحان الهي محسوب مي گردد.

رياضت شرعي

منظور از رياضت هاي شرعي چيست؟

عمل به دستورات شريعت اسلام -مانند روزه، نماز، انجام واجبات و ترك محرّمات- از راه‌هاي مهم و اصلي رياضت نفس است. توضيح اين‌كه؛

روش فناي في الله

چطور مي توانم از عبادت و نماز شب لذت ببرم و فاني در خدا شوم؟

در ابتدا به شما پرسشگر محترم براي توفيق يافتن انجام عبادات (نماز شب) تبريك مي گوييم و اميدواريم در اين مسير به لطف الهي موفق و پيروز باشيد.
صبر و استقامت
يك از مسائل بسيار مهم در انجام مستحبات و سير وسلوك، استقامت و پايداري در اين راه است.
آيت الله نجابت( يكي از شاگردان آيت الله قاضي )از قول ايشان مي گويد: « چهل سال است دم از پروردگار عالم زدم. در اين مدت نه خوابي ديدم، نه مكاشفه اي، نه رفيقي، نه همدردي، چهل سال است كه در را مي كوبم و خبري نيست. » چه بسا افرادي مدتي به اين وادي وارد شده اند ولي از آن دست كشيده و نتيجه اي هم عايدشان نشده است چرا كه ره صد ساله را مي خواستند يك شبه بپيمايند.

راههاي تقويت روح چيست؟

راههاي تقويت روح چيست؟

روح آدمي، در كسب قدرت و توانمندي، استعداد عجيبي دارد. انسان مي‏تواند از راه تقويت روح و نيرومند ساختن روان، كارهاي خارق العاده‏اي انجام دهد.

سيماي متقين در نهج البلاغه

حضرت علی علیه السلام چه توصیفی از متقین دارند ؟ اگر می شود به صورت مفصل توضیح دهید.

jpeg_0.

(يكى از ياران پرهيزكار امام عليه السّلام به نام همّام، گفت: اى امير مؤمنان پرهيزكاران (متقين) را براى من آنچنان وصف كن كه گويا آنان را با چشم مى‏نگرم. امام عليه السّلام در پاسخ او درنگى كرد و فرمود «اى همّام از خدا بترس و نيكوكار باش كه خداوند با پرهيزكاران و نيكوكاران است» امّا همّام دست بردار نبود و اصرار ورزيد، تا آن كه امام عليه السّلام تصميم گرفت صفات پرهيزكاران را بيان فرمايد. پس خدا را سپاس و ثنا گفت، و بر پيامبرش درود فرستاد، و فرمود: )