تهجد و شب زنده داري

فضیلت نماز شب

در مورد فضيلت نماز شب مي خواستم بدونم. اگه از فرمايشات آيت الله بهجت در مورد نماز شب باشه كه چه بهتر. خيلي خيلي از زحمات شما ممنونم؟

در قرآن كريم بيش از ده مورد، اين مسأ له ياد شده و با عباراتِ گوناگون از سحرخيزان و شب زنده داران ، تجليل و تمجيد شده است .

آثار و برکات نماز شب

لطفا درباره آثار و برکات نماز شب برايم بنويسيد؟

از آيات قرآن و روايات استفاده مى‏شود كه نماز شب از مستحبّاتى است كه فضايل بى‏شمارى داشته و آثار عميق و گسترده‏اى در روح و روان و همچنين اعمال و دنيا و آخرت انسان دارد از جمله:
رسيدن به مقام شفاعت

گناه نمي کنم تا نماز شب بخونم اما خواب مي مونم چرا؟

حواسم هست گناه نكنم كه نمازشب بخونم اماهمش خواب مي مونم،آخه چرا؟

دوست گرامي. در پاسخ به اين سوال به صورت مختصر به دو نکته توجه کنيد.

نماز شب و خواب آلودگی

خواندن نماز شب كه اين همه توصيه شده اگر حتي از روي خواب آلودگي و خستگي و بدون حضور قلب هم خوانده شود هم درست است؟ و اگر در خواندن آن فقط به نماز شفع و وتر اكتفا شود درست است؟ همچنين در خواندن نمازهاي ائمه و نمازهاي حاجت آيا بايد حتما با خلوص و حضور قلب خوانده شود؟ اگر اين طور نباشد مورد قبول خدا نيست؟ و همچنين نمازها و دعاهائي كه با بسيار ثواب زياد نوشته شده آن ثواب مشمول همه مي شود يا نه بايد با كيفيت خوانده شود؟

 Ø´.jpgاز اينکه در مسير کسب مراتب عاليه کمال قدم گذاشته ايد خوشحاليم و اميدواريم که بتوانيد به ياري خداوند متعال و تمسک به اهل بيت عليهم السلام اين مسير را به بهترين وجه طي نمائيد .
بر اساس آنچه مطرح نموده ايد در سه بخش پاسخ هايي را خدمت شما ارائه مي نمائيم :
اول :
يکي از بالاترين ارزش هاي نماز شب اين است که انسان در عين خستگي و خواب آلودگي براي کسب رضايت الهي به اقامه نماز بايستد در حديثي قدسي آمده است :

جوان ایده آل و نماز شب

ايا اگر در نوجواني نماز شب خوانده وسعي در ترك هرگونه گناه شود ،موجب خشنودي خداوند ميگردد؟اثار آن را بيان كنيد.

دریک جواب کوتاه باید گفت:خواندن نمازشب وسعی درترک گناه قطعا موجب خشنودی خداست  شب.jpg