زندگي و شادزيستي

پرسش هاي مربوط به روش هاي شادزيستي ديني

مرگ بهتر است یا زندگی

آیا كسي كه در خود افزايش نمي بيند و دائم در نقصان است مرگ او بهتر از زندگي نیست. (زيرا عاقبت خود را خراب تر ميكند)؟

آرزوي مرگ كردن از مكروهات است.( العروة الوثقي، ج 2، ص 22، فصل لا يحرم كراهة الموت.) بهتر است كه انسان زندگي سعادتمندانه و طول عمر با بركت از خدا طلب كند، نه چيزي كه مورد پسند خدا نيست.

هدفمندی و پوچ گرایی زندگی

دين چگونه ميتواند انسان را از پوچ گرايي در زندگي نجات دهد؟

شادی حلال در اسلام

ميخواستم راجع به شادي حلال در اسلام كمي توضيح بديد و اينكه چطور ميشه تو اين دنيا از زندگي لذت برد با وجود خط قرمز هايي كه خدا جلوي راه ما گذاشته ؟؟؟و البته كسي كه معتقد باشه بهش عمل ميكنه با تشكر

انسان هنگامي مي تواند داراي نشاط واقعي باشد كه داراي سلامت روان و آرامش روحي باشد و سلامت روان به عوامل گوناگوني بستگي دارد كه برخي از آنها به عوامل دروني مانند ايمان و باورهاي صحيح و شناخت و بينش درس

هدف نهايي زندگي و خلقت انسان

سوال من در مورد هدف زندگي از نظر اسلام و قرآن است؟

معناي هدف:
«هدف، آن چيزي است که براي رسيدن به آن تلاش و کوشش مي‏شود(فرهنگ بزرگ سخن، ج8، ص 8/83، دکتر حسن انوري)». و نيز گفته‏اند: «هدف، عبارت است از آن حقيقت مطلوب که اشتياق وصول به آن، محرک انسان است به انجام کارها و انتخاب وسيله‏هايي که آن حقيقت را قابل وصول مي‏نمايد(ترجمه و تفسير نهج البلاغه، ج1، ص80، علامه محمدتقي جعفري.)».
اهميت سوال از هدف زندگي:

هدف زندگي انسان

من اصلا متوجه نميشم كه هدف از زندگي چيه...رضايت خداوند...به كمال رسيدن...اينها درست ولي هرفردي توي زندگي خودش يه هدف و مسئوليتي داره...يه ماموريت كه فقط اون بايد انجام بده! من نميدونم رسالتم تو اين دنيا چيه...نميدونم براي چي و تا كي زندگي ميكنم...نميدونم...آيا بايد فقط خورد و پوشيد و خدارو عبادت كرد و هنگامي كه مشكلي پيش اومد تحمل كرد و به اين ترتيب ادامه داد؟ يعني زندگي يعني همين روزمرگي ها و حرفهاي تكراري ؟ هدف نميتونه شغل و شهرت و منصب و تحصيل باشه...چون هيچ وقت عطش آدم براي پيشرفت دراينها برطرف نميشه...واقعا براي چي بايد زندگي كرد؟ اين سوال باعث نااميدي و بي انگيزه شدنم شده و تقريبا هيچ ميلي به ادامه زندگي ندارم، با اينكه زماني آدم شاداب و با انگيزه اي بودم...حالا بدون هدف فقط تلاش ميكنم خوب باشم...كتاب بخونم و خدارو شكر كنم...بي اينكه بدونم دليل اينها چيه...؟

دوست گرامي. غالب انسان‌ها مايلند بفهمند که «هدف خلقت خودشان و يا مجموعه انسان‌ها چيست؟»...
اين پرسش براي افرادي به صورت يک عقده «لاينحل » در مي‌آيد، که دايره هستي رابه جهان ماده منحصر مي‌نمايند و مرگ راپايان زندگي بشر مي‌دانند و عالمي به نام «رستاخيز» و سرايي به عنوان «آخرت » رانمي پذيرند.