احترام پیامبر اسلام(ص) نسبت به خدیجه(س) ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۰۹۶ بازدید

دیدگاه پیامبرصلی الله علیه وآله نسبت به خدیجه علیها السلام و شخصیت ایشان چه بود؟

پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله - چه در دوران حیات خدیجه و چه پس از وفات او همیشه احترام وى را نگه مى داشت و با آنکه تعدد زوجات در آن زمان مرسوم بود؛ اما تا هنگامى که خدیجه علیها السلام زنده بود، هیچ زن دیگرى اختیار نکرد. آن حضرت، خدیجه را به همراه حضرت مریم، آسیه (همسر فرعون) و حضرت فاطمه زهراعلیها السلام، یکى از چهار زن برتر عالم مى دانست همان، ج 8، ص 101؛ اسدالغابة، ج 5، ص 437. و به او در دوران حیاتش، خانه اى را در بهشت بشارت مى داد. همان. آن حضرت پس از وفات خدیجه و در دوران سکونت در مدینه، چنان از یاد خدیجه خشنود مى شد که هنگام ذبح گوسفند، حتماً خود را مقید مى دانست سهمى از گوشت را براى دوستان خدیجه بفرستد و در توجیه آن چنین مى گفت:«انى لاحبّ حبیبها»؛ الاصابة، ج 8، ص 103.؛ «من دوستان [ خدیجه ] را نیز دوست دارم».
بالاخره محبت پیامبرصلى الله علیه وآله به خدیجه چنان بود که برخى از زنان آن حضرت همچون عایشه اعتراض کرد و گفت: «چرا این قدر خدیجه را یاد مى کنى؟ مگر او پیرزنى نبود که خدا بهتر از او را نصیب تو کرده است؟»
پیامبرصلى الله علیه وآله از شنیدن این سخن ناراحت شد و فرمود: «نه چنین نیست! به خداوند سوگند! بهتر از او را به من نداده است؛ زیرا او هنگامى به من ایمان آورد که مردم کافر بودند و زمانى مرا تصدیق کرد که مردم مرا دروغگو مى دانستند و مال خود را در اختیار من گذاشت؛ در حالى که مردم مرا محروم کرده بودند و خداوند از او - و نه از زنان دیگر به من فرزند داد». همان.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید