اعتیاد به مواد مخدر و یا اعتیاد به خودارضایی ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۶۳ بازدید

سلام ببخشید سوالی داشتم ایا اعتیاد به مواد مخدر یا اعتیاد به قرص خطر ناک تر است یا اعتیاد به خود ارضایی و اینکه ترک و درمان کدام یک راحت تر میباشد.

اساساً اعتیاد به هر چیزی پسندیده نیست؛ چراکه آسیب ها، عوارض ناخوشایند، پیامدهای منفی و مضرات بسیاری برای فرد، خانواده و جامعه به همراه دارد. «اعتیاد» عبارت است از تطابق بدن با هر دارو یا ماده شیمیائی خارجی غیرلازمی به مدت طولانی که یکی از انواع عادات حیاتی یا عادات بیولوژیکی محسوب می گردد. استعمال مداوم و طولانی مواد مخدر منجر به ایجاد سختترین انواع عادات حیاتی در بدن می شود که همان «اعتیاد به مواد مخدر» است.
«اعتیاد» علاوه بر لطمات سنگین جانی و خسارات مالی بسیار و آماده کردن بدن به انواع بیماریهای جسمی و روحی گوناگون، از نظر ترک و رهایی با مشکلات بزرگ و گاهی با زحمات و مشقات و سختیها و ناملایمات بیشتری همراه است.
البته آسیب ها، عوارض ناخوشایند، پیامدهای منفی و مضرات اعتیاد به مواد مخدر بستگی به نوع مواد مخدر، میزان مصرف و عوامل دیگر دارد.
اعتیاد به خودارضایی نیز مثل اعتیاد به مواد مخدر و افیونی می ماند؛ یعنی اینکه فرد برای درک دوبارۀ لذتی که برای اولین بار از مصرف مواد مخدر برده به دفعات زیاد و شدت بیشتری به مصرف مواد روی می آورد، اما چون آن لذت قبلی به دست نمی آید؛ روز به روز بر شدت اعتیاد او افزوده می شود و در آخر در منجلات خودساخته ای فرو می رود که رهایی از آن به این سادگی ممکن نیست.
از سوی دیگر، از آنجا که ارضا شدن از طریق خودارضایی، یک ارضای غیر واقعی و کاذب و به صورت مجازی است؛ از این روی ارضای ناقضی محسوب می‌گردد؛ بنابراین نه تنها باعث کاهش تنش ایجاد شده در بدن نمی گردد بلکه بر شدت آن می افزاید و فرد را برای کاهش تنش در دور باطل قرار می دهید و به تکرار دوبارۀ خودارضایی و به دفعات بیشتر می کشاند در نتیجه آسیب ها، عوارض ناخوشایند، پیامدهای منفی و مضرات خودارضایی زودتر و با شدت بیشتر به سراغ فرد می آید.
اعتیاد به مواد مخدر و یا اعتیاد به خودارضایی و یا اعتیاد به هر چیز دیگری می تواند برای فرد معتاد به اینها خطرناک و آسیب زا باشد؛ منتها اینکه اعتیاد به کدام یک خطرناک تر و آسیب زا تر است بستگی به عوامل متعددی دارد؛ البته نباید فراموش کنیم که در هر صورت «ترک اعتیاد غیر ممکن نیست»؛ ترک اعتیاد به مواد مخدر و یا اعتیاد به خودارضایی و یا اعتیاد به هر چیز دیگری در صورت اراده قطعی سخت نیست؛ ضمن اینکه اگر اعتیاد در مراحل اولیه باشد طبیعتاً راحت تر می توان آن را ترک کرد.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید