امام مهدی و اهل تسنن ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۴۰ بازدید

نظر اهل تسنن درباره امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف چیست؟

اهل سنت نیز به ظهور حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف در آخر الزمان اعتقاد دارند و ده ها اثر در این زمینه نوشته اند. البته در جزئیات موضوع اختلاف هایى با شیعه دارند؛ ولى در اصل، مسأله «مهدویت» از جمله مواردى است که همه مسلمانان بر آن اتفاق نظر دارند. اهل سنت حضرت مهدى عجل الله تعالی فرجه الشریف را از فرزندان حضرت فاطمه سلام الله علیها مى دانند. در «سنن ابى داود» - که از کتاب هاى مهم اهل سنت است - در «باب ماجاء فى المهدى» حدیث شماره 3735 از ام سلمه نقل شده است که:سمعت رسول اللّه صلی الله علیه و آله یقول المهدى من عترتى من ولد فاطمة؛ شنیدم پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: مهدى از عترت من از نسل فاطمه(س)است. و در حدیث شماره 3736 از ابى سعید خدرى نقل شده است که: قال رسول اللّه (ص) المهدى منى اجلى الجبهة اقنى الانف یملأ الارض قسطا و عدلاً کماملئت جورا و ظلما؛ پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود: مهدى از من است، او فراخ پیشانى و... است. زمین را از عدل و داد پر مى کند همان طور که از ظلم وجور پر شده است. تنها فرق اساسى بین دیدگاه شیعه و اهل سنت، آن است که برخی از آنان مى پندارند امام زمان عجل الله تعالی فرجه هنوز متولد نشده اند.
براى توضیح بیشترر.ک:
1- منتخب الاثر لطف اللّه صافى
2- کتابنامه امام مهدى(عج) مهدى پور
3- اتفاق در مهدى موعود(عج)، سید على اکبر حسینى، دفتر انتشارات اسلامى.
کتاب فوق با استناد به روایات اهل سنت و اقوال بزرگان این مذهب به وجود یقینى حضرت صاحب الزمان(عج) به عنوان امام دوازدهم از دیدگاه اهل سنت مى پردازد.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید