تأخیر غسل جنابت ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ - ۲۲۳۸۶ بازدید

کسى که پیش از اذان صبح، با حالت احتلام از خواب بیدار مى‌شود، آیا مى‌تواند تا نزدیک اذان، غسل نکند و تیمم کند؟ آیا روزه او صحیح است؟

همه مراجع (به جز صافى و وحید): اگر غسل را به تاخیر اندازد تا جایى که وقت تنگ شود، گناه کرده است. در این صورت باید پیش از اذان صبح، تیمم کند و روزه او صحیح است.[ توضیح‌المسائل مراجع، م 1621، مکارم، توضیح‌المسائل، م 1371؛ نورى، توضیح‌المسائل، م 1618.]
آیات عظام صافى و وحید: اگر غسل را به تاخیر اندازد تا جایى که وقت تنگ شود، گناه کرده است. در این صورت باید پیش از اذان صبح، تیمم کند و روزه بگیرد و قضاى آن را نیز به جا آورد.[ توضیح المسائل مراجع، م 1629 و 1621.]
آیات عظام تبریزى و سیستانى: کسى که در شب ماه رمضان جنب است، چنانچه عمدا غسل نکند تا وقت تنگ شود باید تیمم کند و روزه بگیرد و احتیاط مستحب آن است که قضاى آن را هم به جا آورد[ تبریزى، استفتاآت، س 687؛ سیستانى، توضیح المسائل، م 1630.].

نظرات

میهمان
سلام
میهمان
اگر به صورت عمدی یا از روی تنبلی درصورت وجود آب زمانی که جنب هستیم وغسل نکنیم حکم نماز به چه صورت است
پرسمان
سلام علیکم، اگر به صورت عمدی یا از روی تنبلی درصورت وجود آب زمانی که جنب هستید وغسل نکنید معصیت کرده اید ونماز هم باطل است.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید