تحریم کالاهای آمریکایی ۱۳۹۸/۰۹/۲۲ - ۲۶۰۰ بازدید

باسلام
اکنون که کشور ما تحت شدید ترین تحریم‌ها قرار دارد. چرا مراجع تقلید استفاده از کالاهای آمریکایی رو حد اقل برای شیعیان حرام اعلام نمیکنن؟ این میتونه یک مقابله به مثل هوشمندانه باشه.... و درسی برای سایر مذاهب....( البته این نظر این حقیر میباشد)

با سلام و احترام و تشکر از اعتماد و ارتباط شما با این مرکز و تقدیر از دغدغه غیرتمندانه شما.
- در مورد استفاده از کالاهای خارجی به طور عام، رهبر انقلاب و بعضی دیگر از مراجع تاکید جدی بر استفاده از کالاهای داخلی کرده و با وجود بعضی شرایط، فتوا به عدم جواز خرید کالاهای خارجی داده اند که کالاهای آمریکایی به طریق اولی داخل در این فتوا می باشد:
استفتائات رهبری: حکم خرید، فروش و استفاده از کالای خارجی در صورتی که مشابه داخلی داشته باشد اشکال دارد؟
جواب: اگر این کار موجب تضعیف کالای ایرانی و ضرر به اقتصاد نظام اسلامی شود جایز نیست. (استفتائات رهبری- https://www.leader.ir/fa/content/17512/www.leader.ir)
استفتاء خبرگزاری حوزه های علمیه از دفاتر مراجع: نظر معظم له در خصوص مصرف کالاهای خارجی در کشور در شرایط فعلی اقتصادی که بحث اقتصاد مقاومتی مطرح است و موضوع حمایت از کالاهای داخلی موضوعیت خاص پیدا کرده چه می باشد؟
آیت الله العظمی خامنه ای: به طور کلی شایسته است تا حد امکان از کالاهای خارجی اجتناب و از کالاهای ساخت داخل استفاده شود.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی: حتی الامکان باید از مصرف کالاهای خارجی که مشابه آن در داخل پیدا می شود، پرهیز کرد.
آیت الله العظمی نوری همدانی: سزاوار است کالاهایی که که مشابه داخلی دارد، نوع خارجی آن مصرف نشود. (استفتاء خبرگزاری حوزه های علمیه از دفاتر مراجع، http://www.hawzahnews.com/news/443850- آیت العظمی مکارم شیرازی- https://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&catid=46691)
- اما در مورد استفاده از کالاهای آمریکایی به طور خاص:
رهبر انقلاب طی استفتائی پاسخ فرمودند:
س 1355: خرید و فروش کالاهای آمریکایی چه حکمی دارد و آیا این حکم شامل همه کشورهای غربی مثل فرانسه وانگلستان هم می شود؟ و آیا آن حکم مخصوص ایران است و یا در همه کشورها جاری است؟
ج: اگر خرید کالاهای وارداتی از کشورهای غیراسلامی و استفاده از آنها باعث تقویت دولتهای کافر و استعمارگر که دشمن اسلام و مسلمین هستند، شود و یا قدرت مالی آنها را برای هجوم به سرزمین‌های اسلامی یا مسلمین در سرتاسر عالم، تقویت نماید، واجب است که مسلمانان از خرید و بکارگیری و استفاده از آنها اجتناب کنند، بدون اینکه فرقی بین کالایی با کالای دیگر و دولتی با دولت دیگر از دولتهای کافری که دشمن اسلام و مسلمین هستند، وجود داشته باشد و این حکم هم اختصاصی به مسلمانان ایران ندارد. (استفتائات رهبری، http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?id=121#1356))
همچنین رهبر انقلاب در تاریخ 29/مهرماه/94 در نامه به رئیس‌جمهور درباره موضوع برجام چنین مرقوم داشتند:
«در خاتمه همان‌طور که در جلسات متعدد به آن جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام، رفع تحریم‌ها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدی گرفتن و پیگیری همه‌ جانبـه‌ی اقتصاد مقاومتی میسر نخـواهد شـد. امیـد است مراقبت شود که این مقصود با جدیت تمام دنبال شود و بخصوص به تقویت تولید ملی توجه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمائید که وضعیت پس از برداشته شدن تحریم‌ها، به واردات بی‌رویه نینجامد و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از امریکا جداً پرهیز شود.» سیّدعلی خامنه‌ای، 29/مهرماه/94)
آیت الله مکارم شیرازی نیز در فتوایی که در سایت انهار از ایشان نقل شده است، خرید کالای آمریکایی که کمک به آنها محسوب شود را جایز ندانستند. (البته متن این استفتاء و جواب را در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی نیافتیم)
استفتاء از ایشان: با توجه به حمله ظالمانه و وحشیانه حکام امریکا و انگلیس به مردم مسلمان عراق ، جمعی از مقلدین حضرتعالی از جواز یا حرمت خرید کالاهای امریکایی و انگلیسی که طبعا منافع آن مستقیم یا غیر مستقیم به خزانه دولتهای محارب می ریزد سوال می نمایند
پاسخ: بی شک خرید کالاهای آمریکایی و انگلیسی کمک به این ظالمان است و از نظر شرع اسلام حرام است. (پورتال انهار، http://portal.anhar.ir/node/4065#gsc.tab=0).
موفق باشید

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید