تعداد یاران امام زمان(عج) ۱۳۹۱/۰۴/۱۷ - ۲۴۱۰ بازدید

اصحاب مهدی(ع) به تعداد چه افرادی هستند؟

یاران امام زمان (عج) بسیار می باشند و عدد آنها غیر قابل شمارش است؛ از جمله یمانی و لشگرش ،خراسانی و سپاهش، حسنی و یارانش، گیلانی و همراهانش و سائر احزاب شیعه که در آن سال قیام خواهند کرد یا کسانی که به لشگر حضرت بعد از ظهور ملحق خواهند شد؛ ولی آنچه اهتمام به ذکر آنان شده کسانی اند که در هنگام بیعت یا در هنگام خروج حضرت با ایشان هستند و جزو اصحاب خاص آن جناب شمرده می شوند.اینان غیر ار یاران عمومی امام می باشند . اصحاب خاص حضرت دو نوع می باشند:اصحاب خاص الخاص که همان 313 نفرند.
اصحاب خاص که ده هزار نفر می باشند.
و فرق این دو قسم از چند جهت است:
اول: 313 نفر فرماندهان خاص حضرت ولی عصر (عج) در روی زمین هستند ولی دسته دوم خیر.
دوم: تا 313 نفر در مکه جمع نشوند حضرت ظهور علنی نخواهند داشت و حاضر از بیعت عمومی در مسجد الحرام نخواهند شد.
ولی تا هزار نفر جمع شوند قیام حضرت خارج مکه نخواهد بود.
سوم: با 313 نفر حضرت بیعت خصوصی می کنند بعد بیعت عمومی ولی ده هزار نفر فقط بیعت عمومی با حضرت دارند.
و این اشخاص 313 نفره و ده هزار نفر افرادی هستند که نام و تبار و قبیله آنها و محلشان در کتابی که نزد حضرت است ثبت شده است.
پس درباره تعداد یاران حضرت مهدی (عج ) سه دسته روایات وجود دارد:
دسته اول : روایات متعدد (مستفیض ) از ائمه (ع ) به ما رسیده است که یاران حضرت مهدی 313 نفر به تعداد یاران پیامبر در جنگ بدر هستند, (منتخب الاثر, صافی گلپایگانی , الفصل السابع , الباب الخامس , بیست و پنج روایت را با این مضمون گردآوری کرده است ) و در منابع روایی اهل سنت نیز همین تعداد به عنوان یاران حضرت مهدی بیان شده است , (مجمع الزوائد و منبع الفوائد, نور الدین هیثمی , ص 119; الحاوی للفتاوی السیوطی , ج 2, ص 150, هر دو کتاب در الموسوعه الامام المهدی , به نقل از »چشم به راه مهدی «, جمعی از نویسندگان , دفتر تبلیغات اسلامی حوزه , ص 365).
دسته دوم : روایاتی که یاران ایشان را ده هزار نفر ذکر می کند, (الغیبه , نعمانی , ص 307; بحارالانوار, ج 52, ص 306 و 326).
دسته سوم : روایاتی که می گوید تمام شیعیان در گرد حضرت جمع می شوند یا می گوید اهل شرق و غرب زمین با نهضت او همراه می شوند, (منتخب الاثر, صافی گلپایگانی , الفصل السابع , الباب السادس , ص 597). نتیجه جمع این روایات , با توجه به قرائن و شواهدی که از خود همین روایات استفاده می شود این است که یاران خاص حضرت که الف ) یاران خاص حضرت که هسته اصلی نیروها را تشکیل می دهند و فرماندهان و کارگزاران حضرت مهدی (عج هستند, سیصد و سیزده نفر به تعداد اهل بدر می باشند: »امام صادق (ع ): گویا می نگرم به قائم (عج ) بر فراز منبر کوفه , در حالی که یارانش پیرامون او حلقه زده اند. آنان پرچمداران و کارگزاران امام بر روی زمین هستند«, (کمال الدین , ص 673). از یاران خاص یعنی 313 نفر, در روایات تعبیر به »نقبائ« و »خواص « نیز شده است , (بحارالانوار, ج 53, ص 7). این عده , کسانی هستند که خداوند آنان را از قبل از ظهور حضرت مهدی (عج ), به سبب قابلیت و لیاقتشان برگزیده است , (همان مصدر).

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید