جنگ بدر اولین جنگ پیامبر(ص) ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۰۵۰ بازدید

با توجه به اهمیت جنگ بدر نکاتى را در این باره بنویسید؟

هفدهم رمضان سال دوم هجرى، سالروز جنگ بدر (اولین جنگ رسمى میان پیامبر خداصلى الله علیه وآله و مشرکان مکّه) است که به جنگ «بدر القتال» و «بدر الکبرى» معروف شده است. طبقات ابن سعد، ج 2، ص 8. در یک طرف این نبرد نابرابر، نیروهاى مسلمان با کمترین ساز و برگ جنگى قرار داشتند. تعداد 313 تن با سه اسب و هفتاد شتر، نیرویى نبود که بتواند از نظر نظامى در مقابل نیروى 950 نفره با صد اسب و هفتصد شتر المغازى، ج 1، ص 39.، ششصدنیروى زره پوش چکیده تاریخ پیامبر اسلام صلى الله علیه وآله، ص 78. و مجهّز به بیشترین سلاح هاى رایج در آن زمان و آن ناحیه، مقاومت کند.
اما این نبرد - که به فرمایش رسول خداصلى الله علیه وآله اولین نبردى بود که در آن خداوند اسلام را عزیز و سربلند گرداند و اهل شرک را به ذلّت نشاند المغازى، ج 1، ص 21. توانست در بُعد دیگر، نابرابرى قدرت ایمان را در برابر قدرت سلاح به اثبات رساند و نشان دهد که کارآیى ایمان، توان به پیروزى رساندن یک گروه کوچک، بر لشکر بزرگ تا دندان مسلح را دارد. به گونه اى که در طول زمانى یک نیمروز، گروه کوچک مسلمانان توانستند تنها با دادن چهارده شهید، هفتاد تن از سپاه شرک را کشته و هفتاد تن دیگر را به اسارت درآورند طبقات، ج 2، ص 15؛ تاریخ یعقوبى، ج 2، ص 45 و 46. و با به غنیمت گرفتن 150 شتر، ده اسب و مقدار زیادى کالا تاریخ سیاسى اسلام، سیره رسول خداصلى الله علیه وآله، ص 435.، آنان را به خاک ذلّت نشانند و سپاه شرک را - که در حقیقت تجسّم شیطان بودند سرکوب کنند. چنان که پیامبر خداصلى الله علیه وآله فرمود: «در هیچ روزى به جز روز عرفه - که روز نزول رحمت الهى است شیطان چنان که در جنگ بدر تحقیر شد، تحقیر نشده بود». المغازى، ج 1، ص 77 و 78.
این جنگ به ظاهر کوچک، چنان در پیشگاه خداوند داراى اهمیت است که در میان وقایع تاریخ اسلام، مقام اول نزول آیات را به خود اختصاص داده است.چکیده تاریخ پیامبر اسلام، ص 83، این آیات را از قرار زیر بر مى شمارد: آل عمران (3)، آیات 12، 13، 123؛ نساء (4)، آیه 77 و 78؛ انفال، آیات 1 - 19 و 36 - 51 و 67 - 71؛ حج (22)، آیات 124 - 127. براى اطلاع از مفاد و تفسیر بعضى از آیات ر.ک: تاریخ سیاسى اسلام، سیره رسول خداصلى الله علیه وآله، صص 442-447.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید