خواب رحمانی ۱۴۰۱/۰۳/۲۳ - ۲۹۹ بازدید

سلام خواب رحمانی چیست

الف ) اقسام خواب
رسول گرامى اسلام(ص) مى‌ فرماید: «الرؤیا ثلاثة: بشرى من الله، و تحزین من الشیطان، والذین یحدث به الانسان نفسه فیراه فى منامه؛ خواب و رؤیا سه گونه است. گاهى بشارتى از ناحیه خداوند است، گاه وسیله غم و اندوه از سوى شیطان و گاه مسائلى است که انسان در فکر خود مى‌ پروراند و آن را در خواب مى‌ بیند»، (میزان ‌الحکمه، ج 4، ص 16، انتشارات مکتبه الاسلامى).
برخی از رؤیاها ناشی از تأثیر اسباب و عوامل خارجی مانند گرما و سرما و یا عوامل داخلی مثل مریضی و وضع مزاج و پر بودن معده و ناراحتی و ... بر روی قوه متخیله انسان و در نتیجه رؤیا و خواب انسان مؤثر است. همچنین اخلاق و خصوصیات انسانی تأثیر زیادی در نوع تخیل انسان دارد مانند دوست داشتن شدید کسی یا کاری به همین جهت، اغلب خواب ها ناشی از تخیلات نفسانی است که برآمده از همین تأثیر اسباب و عوامل خارجی یا داخلی است که در حقیقت حاکی از کیفیت عمل و اثر این اسباب است و حقیقتی در پس آن نیست. اما همه خواب ها اینگونه نیست بلکه خواب های صادقه و رؤیاهایی هم هست که کاشف از حقایق و حوادث خارجی است.
*** بنابراین آن قسم از خوابهایی که بشارتى از ناحیه خداوند است ، خوابهای صادقه یا رحمانی گویند . ب ) نشانه ها و شرایط خواب رحمانی (صادقه)
1 . تهذیب نفس
بیزاری از دنیا و ریاضت نفس از اسباب دیدن رویای صادقه است. (ملاصدرا، المبدأ و المعاد، 1354ش، ص467) و گناه ، پرخوری، عدم سلامت مزاج و مستی هم از موانع رؤیای صادقه ذکرشده است. (مجلسی، بحارالانوار،ج58، ص209)
2 . زمان خواب رحمانی
ابوبصیر از امام صادق پرسید:آیا خواب راست و دروغ هر دو یک منشأ دارد؟
امام صادق(ع) فرمود: درست است (با این تفاوت که ) رؤیای دروغ و خلاف واقع را انسان در آغاز شب که هنگام تسلط (شیاطین ) رانده شده و نابکار است، می بیند. این گونه رؤیاها تخیلات آدمی است که دروغ و غیر واقعی و بی فایده می باشد. اما رؤیای صادق را بعد از گذشت دو سوم شب که فرشتگان فرود می آیند و آن پیش از سحر است می بیند. این گونه رؤیاها راستند و به خواست خدا تحقق می یابند مگر آن که بیننده خواب جنب یا ناپاک خوابیده باشد و خدا را چنان که شایسته است ، یاد نکرده باشد. در این صورت رؤیا، مختلف و با درنگ و تأخیر تحقق می یابد. [ کافی ج 8،ص 91]
3 . شفافیت و روشنی
خواب های صادقه معمولا شفاف و روشن تر از دیگر رویاها می باشند. در این خواب ها، انسان حس بیداری دارد.
4. سیر خطی
خواب های صادقانه اغلب دارای یک سیر خطی هستند و از نقطه ای آغاز شده و به نقطه دیگر ختم می شوند.در حالی که خواب های پریشان، بی سر و ته و درهم می باشند. ج ) نمونه هایی از خوابهای رحمانی
1 . خواب حضرت یوسف در کودکی (سوره یوسف ، آیات 4و 100)
2 . خواب حضرت ابراهیم درباره ذبح اسماعیل (سوره صافات،آیه 102 )
3 . خواب پیامبر اسلام(ص) درباره شجره ملعونه (سوره اِسرا ،آیه 60 )
4 . خواب پادشاه مصر (سوره یوسف، آیه 43)
5 . خواب های دو هم زندانی یوسف (سوره یوسف، آیه 36)
نکته آخر:
در هر صورت اگر رؤیا صادقه باشد بیانگر واقعیت است و از گذشته یا آینده به درستی خبر می دهد و یافتن برخی پاسخ ها و دستیابی به منابع می تواند از این نمونه باشد، البته نکته خواب، به هر شکلی که باشد هیچ گونه الزام و تکلیفی برای انسان درست نمی کند مگر خواب پیامبران که گاهی جنبه وحی دارد مثل خواب حضرت ابراهیم(ع) که در قرآن کریم آمده است در آیات 102 تا 110 سوره صافات آمده است و دیگر اینکه تشخیص این که چه خوابى صادق (رحمانی) است کار دشوارى است و اساسا تعبیر نمودن خواب جنبه الهامى دارد و با صفاى باطنى به دست مى‌ آید و کار هر کسی نیست .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.