دعای هفت جلاله ۱۳۹۷/۰۳/۰۲ - ۳۵۷۱۰ بازدید

در مورد دعای هفت جلاله و خواص آن بر نگین انگشتری توضیح دهید.

حضرت امام صادق (علیه السلام) در روایتی که طی آن حضرت، به مردی که از حاکم سرزمینش در هراس و ترس بود سفارش می کند، آمده که اذکار را بر رو و پشت و دور حدید صینی بنویسد تا ترس و هراسش برطرف شود، متن عربی و ترجمه فارسی روایت در ذیل آمده است.
«قَالَ ره آخَرَ فِی نَقْشِ الْفَصِّ الْحَدِیدِ الصِّینِیِّ وَ هُوَ أَنَّهُ أَتَى رَجُلٌ إِلَى سَیِّدِنَا أَبِی عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ (ع) فَقَالَ یَا سَیِّدِی إِنِّی خَائِفٌ مِنْ وَالِی بَلْدَةِ الْجَزِیرَةِ وَ أَخَافُ أَنْ یُعَرِّفَهُ بِی أَعْدَائِی وَ لَسْتُ آمَنُ عَلَى نَفْسِی فَقَالَ ع اسْتَعْمِلْ خَاتَماً فَصُّهُ حَدِیدٌ صِینِیٌّ مَنْقُوشاً عَلَیْهِ مِنْ ظَاهِرِهِ ثَلَاثَةُ أَسْطُرٍ الْأَوَّلُ أَعُوذُ بِجَلَالِ اللَّهِ الثَّانِی أَعُوذُ بِکَلِمَاتِ اللَّهِ الثَّالِثُ أَعُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ وَ تَحْتَ الْفَصِّ سَطْرَانِ الْأَوَّلُ آمَنْتُ بِاللَّهِ وَ کُتُبِهِ الثَّانِی وَ إِنِّی وَاثِقٌ بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ انْقُشْ حَوْلَ الْفَصِّ عَلَى جَوَانِبِهِ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ مُخْلِصاً هَذِهِ صُورَةُ الْفَصِّ وَ الْبَسْهُ فِی سَائِرِ مَا یَصْعُبُ عَلَیْکَ مِنْ حَوَائِجِکَ وَ إِذَا خِفْتَ أَذَى أَحَدٍ مِنَ النَّاسِ فَالْبَسْهُ فَإِنَّ حَوَائِجَکَ تَنْجَحُ وَ مَخَاوِفَکَ تَزُولُ وَ کَذَا عَلِّقْهُ عَلَى الْمَرْأَةِ الَّتِی یَتَعَسَّرُ عَلَیْهَا الْوَلَدُ فَإِنَّهَا تَضَعُ بِمَشِیَّةِ اللَّهِ وَ کَذَلِکَ مَنْ تُصِیبُهُ الْعَیْنُ فَإِنَّهَا تَزُولُ وَ احْذَرْ عَلَیْهِ مِنَ النَّجَاسَةِ وَ الزُّهُومَةِ وَ دُخُولِ الْحَمَّامِ وَ الْخَلَاءِ وَ احْفَظْهُ فَإِنَّهُ مِنْ أَسْرَارِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَ وَ حَرَاسَتِهِ ثُمَّ الْتَفَتَ الْحَسَنُ ع عَلَیْنَا وَ قَالَ وَ أَنْتُمْ فَمَنْ خَافَ عَلَى نَفْسِهِ فَلْیَسْتَعْمِلْ ذَلِکَ وَ اکْتُمُوهُ عَنْ أَعْدَائِکُمْ لِئَلَّا یَنْتَفِعُوا بِهِ وَ لَا تُبِیحُونَهُ إِلَّا لِمَنْ تَثِقُونَ بِهِ قَالَ الرَّاوِی لِهَذَا الْحَدِیثِ قَدْ جَرَّبْتُ هَذَا الْخَاتَمَ فَوَجَدْتُهُ صَحِیحاً وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ» (الأمان:50، مستدرک:3/299)
ترجمه: مردی، به امام صادق (ع) عرض کرد: مولای من! من از حاکم سرزمین جزیره در هراسم و می ترسم از اینکه او مرا به دشمنانم معرفی کند و به آنها تحویلم دهد. امام صادق (ع) فرمود: انگشتری تهیه کن که نگین آن حدید صینی باشد و بر روی آن، سه جمله در سه سطر بنویس: « أعوذُ بِجَلالِ الله » ، « أعوذُ بِکَلِمات الله » ، « أعوذ بِرَسولِ الله » ، و بر پشت نگین، دو جمله در دو سطر بنویس: « آمَنتُ بِالله و کتبه » ، « إنّی واثِقٌ بِالله و رُسُله » و بر دور نگین بنویس: « أشهَدُ أن لا إلهَ إلّا اللهُ مُخلِصاً » و این انگشتری را در این موارد در دست کن:
1- زمانی که از آزار و اذیت یکی از مردم هراس پیدا کردی و یا جانت از شر دشمنان در خطر بود،پس ترس از او از بین خواهد رفت و جانت در امان می ماند (و گزندی از او به تو نمی رسد)؛
2- در جایی که در امور و نیازهایت با مشکل و سختی مواجه شدی، پس به خواست خدا بر تو آسان خواهد شد؛
3- همچنین بیاویز بر گردن زنی که زایمان بر او سخت شده، پس به خواست خدا، وضع حمل او آسان می شود؛
4- و همچنین بر طرف می کند چشم زخم را از کسی که چشم زخم خورده و اثر آنرا از بین می برد؛
بعد حضرت فرمود این انگشتری را از نجاست و بوی گند و بد حفظ کن و آنرا داخل حمام و دستشویی مبر! پس هرکس بر جان خودش ایمن نیست و از هلاکت می برسد از این انگشتر استفاده کند و آنرا از دشمنانت بپوشان تا مبادا از آن استفاده کنند و آنرا به کسی نده مگر آنکه او هم از شیعیان باشد و به او مطمئن باشی. راوی این حدیث می گوید: من انگشتری را تهیه کردم و استفاده کردم و از آن همین برکات و خواص را مشاهده کردم.

نظرات

میهمان
با سلام بنده یک انگشتر ۷ جلاله حدید از برادرم گرفتم و او نیز از شخص دیگر،
حال برای بنده این سوال پیش آمده که آیا برکات و خواص این انگشتر به من خواهد رسید یا خیر؟ یا اینکه این انگشتر فقط به مالک اولش تعلق دارد؟
پرسمان
سلام علیکم، اگر انگشتر را به شما هدیه داده باشند برکات انگشتر زمان استفاده ازان است که قطعا به شما خواهد رسید وانها هم از ثواب ان بهره میبرند.آثار انگشتر برای شما هم وجود دارد.
میهمان
با سلام و قبولی طاعات من یک انگشتر ۷ جلاله حدید داشتم .و من براش خیلی احترام قایل بودم و سعی می کردم همیشه وضو داشته باشم و.... و دستشویی نمی بردم و اینا ولی در محل کارم ازم ربودند.آیا ممکن است که کاری بر علیه من انجام دهند.آیا کاری باید انجام دهم .آیا یک سری مشکلاتی که دارم ممکن است با آن مرتبط باشد؟؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. مشکلی برای شما پیش نمی آید نگران نباشید. موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.