ذکر جهت کسب عزت ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ - ۱۹۹۰۰ بازدید

لطفا دعایی منحصرا جهت عزت یافتن معرفی بفرمایید.

مقدمه :پرسشگر گرامی ، فقط به واسطه ذکر و دعا نمی توان به عزت رسید ، در قرآن کریم عزت واقعی را از آن خداوند می داند: »من کان یرید العزه فلله العزه جمیعا; کسی که طالب عزت است بداند که تمام عزت از آن اوست »(فاطر / 10). در حدیث آمده : «العزیز بغیر الله ذلیل ; کسی که عزتش از غیر خدا باشد, ذلیل و خوار است .» (میزان الحکمه , ج 6 / 289).
خداوند متعال در آیه 26 آل عمران می فرماید: «تعز من تشاء و تذل من تشاء; خداوندا تو به هر که بخواهی عزت و یا ذلت می بخشی »
یعنی مهار عزت و ذلت مانند پرکار دیگری به دست اوست ولی خواستن خداوند بر اساس علم و حکمت است نه مانند ما بر اساس هوا و میل و خواهش , یعنی کسی را عزیز می کند که زمینه عزت را خود فراهم آورده باشد و کسی را ذلیل می کند که خود مقدمات آن را آماده کرده باشد. ذکر این نکته مهم این که مسئله عزت و ذلت همانند مسئله هدایت و ضلالت است , یعنی همان طور که خداوند کسی را ابتدائ و بدون وجود زمینه ای که خود شخصی فراهم کرده , گمراه نمی کند, بلکه گمراهی در واقع نتیجه رها کردن هدایت و عمل ننمودن به اسباب هدایت و سلب توفیق الهی است , ذلت نیز بدینگونه است .
یعنی وقتی خداوند ببیند که بنده اش موجبات عزت را فراهم نمی کند و عزت را در ثروت و مقام و اعتماد به غیر خدا, جستجو می کند و کار را در واقع به دست غیر خدا می بیند و به ریسمان عزت الهی که همان بندگی او و سر سپردن به درگاه اوست , چنگ می زند, خداوند از او سلب توفیق می کند و او را به حال خود رها می سازد و زمینه ی عزت و عظمت را برای او فراهم نمی کند, یعنی انسان می ماند و ناتوانی و عجز و محدودیت و فقر, موجودی می شود بدون پناهگاه و دست آویز و می بیند, چیزهایی که عزت خود را در چنگ زدن و آویختن به آن ها موجوداتی ضعیف و بی ریشه اند که توانایی و وجود و هستی خود را از خداوند دارند و خود به جای دیگر تکیه زده اند و از خود هیچ قوت و عزت و توانایی ندارند.
الف) برخی عوامل عزت نفس
در قرآن کریم و روایات اولیای الهی (ع ) برخی عوامل عزت ذکر شده است که می توان اسباب ذلت را نیز از آنها فهمید:
1. اطاعت الهی : «من اراد عزا بلا عشیره و غنی بلا مال رهیبه بلا سلطان فلینتقل عن ذل معصیه الله الی عز طاعته ; کسی که طالب عزت بدون تکیه به اقوام و ثروت بدون مال و جلال و شکوه بدون سلطنت است باید از ذلت گناه به عزت طاعت الهی تغییر مسیر دهد» (میزان الحکمه , ج 6 / 291)
2 . تقوی : «لا عز اعزّ من التقوی ; هیچ عزتی از تقوا بالاتر نیست » (میزان الحکمه , ج 6 / 291)
3 . چشم به مردم نداشتن : «الیائس مما فی ائیدی الناس عز الموئمن فی دینه ; قطع امید و طمع از مال مردم , باعث عزت و سرافرازی مومن در دینش می گردد.» (میزان الحکمه , ج 6 / 292)
4 . انصاف : «الا انه ینصف الناس من نفسه لم یزده الله اِلّا عزّا; بدانید کسی که با مردم از در انصاف درآید خداوند بر عزتش می افزاید» (میزان الحکمه , ج 6 / 293)
5 . فرو بردن خشم : «ما من عبد کظم غیظا الا زاده الله عزوجل , عزا فی الدنیا و الاخره ; هر بنده ای که خشم خود را فرو برد, خداوند متعال , عزتش را در دنیا و آخرت فزونی می بخشد»(میزان الحکمه , ج 6 / 293).
پس بندگی خدا عزت می آورد. بندگی هم به اطاعت محض از خدا و دوری از نافرمانی او است. بندگی به این است که ما به دنبال رضای مولای خود با اعمالمان باشیم.
ب ) چند دعا برای طلب عزت و بزرگی
1-الإمامُ زینَ العابدینُ علیه السلام ـ مِن دُعائهِ فی مَکارِمِ الأخلاقِ ـ : و أعِزَّنی و لا تَبتَلِیَنّی بِالکِبرِ ••• و لا تَرفَعْنی فی النّاسِ دَرَجَةً إلاّ حَطَطتَنی عِندَ نَفسی مِثلَها ، و لا تُحدِثْ لی عِزّا ظاهِرا إلاّ أحدَثتَ لی ذِلّةً باطِنَةً عِندَ نَفسی بِقَدرِها .
امام زین العابدین علیه السلام ـ در دعاى خود در مکارم اخلاق ـ گفت: مرا عزّت بخش و به کبر و غرور مبتلایم مفرما••• و مرا در نزد مردم درجه اى بالا مبر، جز این که به همان اندازه در نظر خودم فرودم آورى و هیچ عزّت آشکارى برایم پدید میاور مگر این که به همان اندازه ذلّتى درونى در نظر خودم پدید آورى.
2-و عنه علیه السلام ـ مِن دُعائهِ یَومَ عَرَفةَ ـ : و ذَلِّلْنی بَینَ یَدَیکَ ، و أعِزَّنی عِندَ خَلقِکَ ، و ضَعْنی إذا خَلَوتُ بِکَ ، وَ ارفَعْنی بَینَ عِبادِکَ ، و أغنِنی عَمَّن هُوَ غَنِیٌّ عَنّی ، و زِدْنی إلَیکَ فاقَةً و فَقرا .
امام زین العابدین علیه السلام ـ در دعاى او در روز عرفه ـ گفت : مرا در پیشگاه خودت خوار گردان و نزد خلقت عزیز فرما؛ مرا در خلوتِ با خودت پست گردان و در میان بندگانت سربلند، و از کسى که از من بى نیاز است، بى نیازم گردان و بر نیازمندى و فقر من به خودت بیفزاى.
3- بحار الأنوار : فی الدُّعاءِ : اللّهُمَّ و فی صُدورِ الکافِرینَ فعَظِّمْنی ، و فی أعیُنِ المُؤمِنینَ فجَلِّلْنی ، و فی نَفسی و أهلِ بَیتی فذَلِّلْنی .
بحار الأنوار ـ در دعا ـ : بار خدایا! مرا در سینه هاى کافران با عظمت گردان و در چشمان مؤمنان پر شکوه، و در نزد خودم و خانواده ام مرا کوچک گردان.
4- بحار الأنوار : أیضا ـ : الهی ....و فی نَفسی فذَلِّلْنی و فی أعیُنِ النّاسِ فعَظِّمْنی .
بحار الأنوار ـ نیز در دعا ـ : مرا در نظر خودم خوار گردان و در چشم مردم بزرگ دار.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.