رابطه جنسی در دوران بارداری ۱۳۹۵/۰۶/۲۹ - ۳۹۱۶۶۱ بازدید

دوست محترم ابتدا ورودتان را به جمع دوستان پرسمان خوش آمد می گوییم و به جهت روحیه پرسشگری و همچنین روحیه تقوی و دوری از گناه به شما تبریک می گوییم. در جواب سوال شما ابتدا نکاتی کلی در رابطه با مسائل جنسی در دوران بارداری همسر، خدمتتان ارائه می کنیم و پس از آن به جواب این سوال که آیا می شود در این دوره نزدیکی داشت یا نه؟ و اگر جواب مثبت است چه نکاتی را باید رعایت نمود؟ خواهیم پرداخت.
بهداشت جنسی در بارداری:
۱. برخی خانمها در حین بارداری بخصوص سه ماهه اول و تا زمانی پس از زایمان بر اثر تغییرات هورمونی و جسمانی ناشی از بارداری با کاهش میل جنسی روبرو می شوند.

دوست محترم ابتدا ورودتان را به جمع دوستان پرسمان خوش آمد می گوییم و به جهت روحیه پرسشگری و همچنین روحیه تقوی و دوری از گناه به شما تبریک می گوییم. در جواب سوال شما ابتدا نکاتی کلی در رابطه با مسائل جنسی در دوران بارداری همسر، خدمتتان ارائه می کنیم و پس از آن به جواب این سوال که آیا می شود در این دوره نزدیکی داشت یا نه؟ و اگر جواب مثبت است چه نکاتی را باید رعایت نمود؟ خواهیم پرداخت.
بهداشت جنسی در بارداری:
1. برخی خانمها در حین بارداری بخصوص سه ماهه اول و تا زمانی پس از زایمان بر اثر تغییرات هورمونی و جسمانی ناشی از بارداری با کاهش میل جنسی روبرو می شوند.
2. از نظر روحی، نگرانی راجع به حاملگی و بچه و احساس این که اندام، از فرم عادی خارج شده می توانداز میزان تمایلات جنسی خانم بکاهد. از نظر جسمی، درسه ماهه ی اوّل تهوع و استفراغ و خستگی و درسه ماهه آخر افزایش وزن و فرم شکم و حساسیت پستانها، افزایشات ترشحات رحمی و تکرار عفونتهای قارچی همه می توانند میل جنسی خانم را کاهش دهند . البته از نظرعلمی، به علت افزایش میزان هورمونهای جنسی وجریان خون لگنی، قاعدتاً تمایل جنسی زن باردار بیشتر می شود. برخلاف نگرانی خانمها از اندام جدیدشان، بسیاری از آقایان از فرم جدید بدن خانمشان راضی هستند و مقاربت را نوعی نزدیک تر شدن به شرایط جدید همسرشان می دانند و معمولاً آقایان ملاحظه شرایط خانمشان را می کنند.
3. بایستی توجه داشت که منظور از ارتباط جنسی، فقط سکس و نزدیکی نیست و این ارتباط می تواند روابط عاشقانه ای باشد که موجب ریلکس شدن عضلات بدن زن وآرامش او گردد وحتی این رابطه می تواند به شکل های دیگر بوده وبدون انجام نزدیکی زن ومرد هردو لذت ببرند.
4. بعضی از زنان از ارگاسم در دوران بارداری می‌ترسند؛ چرا که تصور می‌کنند انقباضاتی که در رحم، درحالت ارگاسم ایجاد می‌شود، منجر به نرسیدن اکسیژن به جنین می‌شود، در حالی که انقباضی که در حین ارگاسم ایجاد می‌شود بسیار گذرا است ومشکلی برای جنین ایجاد نمی‌کند .
5. در یک حاملگی طبیعی و بدون خطر، نزدیکی نمی تواند باعث صدمه به جنین شود یا خطر سقط را ایجاد کند. جنین به خوبی توسط کیسه ی آب و ماهیچه های رحمی محافظت می شود. علاوه براین یک ترشح غلیظی در دهانه رحم وجود دارد و آنرا می بندد و از انتقال عفونت به داخل رحم جلوگیری می کند. هر چند معمولاً به خانمهایی که سابقه ی سقط دارند توصیه می شود که نزدیکی نداشته باشند. بنابراین اگر احیاناً پس از نزدیکی، سقط صورت گیرد، پدر و مادر احتمالاً خودشان راسر زنش می کنند ولی باید این را بدانند که در هر حال این سقط صورت می گرفت و ارتباطی به نزدیکی آنها نداشته است.
6. در صورتی که خانمی سابقه ی زایمان زودرس دارد ، توصیه می شود که در صورتی که نزدیکی انجام می شود سعی کند به اوج لذت جنسی ( ارگاسم ) نرسد. چنین حالتی در زن باعث ایجاد انقباضات جزئی در رحم می شود. از آنجایی که مایع منی محتوی ماده ای بنام پروستاگلاندین می باشد و آن هم باعث تحریک انقباضات رحمی می شود، توصیه می شود این مایع در واژن ریخته نشود (یا از کاندوم استفاده شود و یا همانند روش جلوگیری طبیعی، نزدیکی صورت گیرد) و بطور کلی نزدیکی با ملایمت بیشتری همراه باشد. البته در کسانی که سابقه ی زایمان زودرس ندارند، این مسائل نقشی ندارند. با این حال توصیه می شود در یکی دوماه آخر دقت بیشتری در این مسائل صورت گیرد.
7. خانم باردار باید مراقب علائم خطر مثل لکه بینی، درد مداوم، کم شدن حرکات جنین باشد و با پزشک مامای خود در خصوص روابط جنسی خود مشورت کند و مشاوره‌ای در این خصوص بگیرد و در واقع یکی از مراقبت‌های دوره بارداری مشاوره درباره رابطه جنسی است و مسئول بهداشتی بایستی در خصوص این رابطه از زن باردار سئوال کند که آیا در این زمینه مشکلی دارند یا نه.
8. اگر نزدیکی در حین بارداری برای زن مضر باشد و زوجین توسط متخصص از داشتن روابط جنسی منع شوند نباید داشتن روابط عاشقانه فراموش شود چرا که ممکن است زن دچار افسردگی پس از زایمان شود و گمان کند مورد بی توجهی همسرش قرار گرفته است.
9. درشرایط زیر مقاربت ممنوع است : سابقه تهدید به سقط،— سابقه زایمان زودرس،— جفت سر راهی (قرار گرفتن جفت در قسمت پایین رحم)، دهانه رحم نارسا، دهانه رحم باز شده، کیسه آب باز شده، درد و انقباض، خونریزی رحمی، هنگامی که وضعیت راحتی نمی توانید پیدا کنید، وجود ضایعات هرپسی (مانند تبخال) برروی دستگاه تناسلی زن ویا مرد، دردهای زیر دل، فشار خون بالا، خونریزی واژینال،— سابقه زایمانهای زیاد ( بیش از 5 بارداری )،— 4 هفته آخر بارداری،— پارگی زودرس پرده ها ی دور جنین، وجود بیماریهای آمیزشی در همسر و یا شک به آن، چندقلو بودن حاملگی، آغاز پیش از موعد دردهای زایمانی، دیابت، حاملگی های پرخطر، درد به هنگام آمیزش جنسی.
10. بنابراین اگر مطمئن نیستید که فعالیت جنسی در طی بارداری برای شما بی ضرر است حتما با پزشک یا ماما تماس بگیرید و یا در ملاقات حضوری موضوع را با او مطرح کنید.
اکنون به طور کلی با مسائل جنسی در دوران بارداری بیشتر آشنا شده اید و همچنین متوجه شده اید که در شرایط عادی و با رعایت مسائل بهداشتی می توان با همسر در دوران بارداری نزدیکی داشت؛ اما با توجه به غیر عادی بودن وضعیت همسر در این نزدیکی ها باید نکاتی را در نظر داشت و رعایت نمود.
نکات کلی:

1. بطور کلی، در حاملگیهای بدون مشکل و طبیعی، مقاربت خطری ندارد و هیچگونه مانعی برای نزدیکی کردن زوج ها وجود ندارد؛ مگر اینکه خانم احساس ناراحتی کند، مشکلی داشته باشد و یا به هر دلیل دیگری توسط پزشک و یا ماما ازنزدیکی کردن منع شده باشد.
2. برقراری رابطه جنسی نه تنها آسیبی به همسر وارد نمی‌سازد، بلکه به دلیل اینکه همسر در این دوره احتیاج بیشتری به توجه و حمایت از جانب شوهرش دارد، برقراری رابطه موجب آرامش وی می‌شود؛ چرا که اگر مرد به لحاظ رعایت حال همسرش رابطه جنسی با وی را به طور کامل قطع کند، ممکن است در روحیه همسرش تاثیر بدی داشته باشد و او گمان کند به دلیل تغییرات اندام ، لک‌های صورت و ورم و بزرگ شدن شکمش، جذابیت جنسی لازم را برای همسرش ندارد و از جانب شوهرش کنار گذاشته شده است.
3. با پیشرفت حاملگی قاعدتاً وضعیت عادی مقاربت برای زوجین مشکل تر می شود و علاوه بر این با بزرگ شدن رحم و جنین، خوابیدن مادر به پشت برای جنین خطرناک می شود؛ بنابراین توصیه می شود که نزدیکی به صورت خوابیدن به پهلو و یا زن بر روی مرد صورت گیرد. به طور کلی باید حالت زن و مرد به گونه ای باشد که اولا فشاری به خانم وارد نشود، ثانیا در حین نزدیکی خانم احساس راحتی نماید، ثالثا هر گاه احساس ناراحتی کرد بتواند وضعیت را تغییر دهد.
4. در این دوره مقاربت باید با ملایمت و آرامی انجام گیرد و از دخول عمقی جلوگیری شود.
5. به خاطر داشته باشید زنان در طی بارداری بیشتر در معرض عفونت بویژه عفونتهای آمیزشی هستند . بنابراین باید نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.
6. تعداد زیادی از خانم ها حس میکنند دیگر به عنوان یک زن برای همسر خود جذاب نیستند. بنابراین برای برگرداندن میل جنسی همسرتان مهمترین نکته این است که هرگز او را مجبور به برقراری ارتباط جنسی نکنید که نتیجه عکس دارد، در مقابل ابراز محبت به شیوه های گوناگون می تواند او را به سوی شما جذب نماید.
7. توصیه می‌شود در هر رابطه جنسی علاوه بر نوازش و معاشقه، به آرامی ماساژهایی در ناحیه کمر و سایر قسمتهای بدن توسط شوهر داده شود وپس از ایجاد آمادگی لازم، نزدیکی انجام گیرد.
8. مرد باید زمان و تعداد دفعات نزدیکی را تنظیم بکند و متوجه باشد که نزدیکی عمقی نباشد تا زن دچار درد یا صدمه‌ای نشود.
9. همسران باید با هم در مورد نحوه نگاهداشتن تماس فیزیکی شان در حین بارداری صحبت کنند. اینکه چه کاری را بیشتردوست دارند و چه کاری را کمتر. این کار باعث می شود که زوجین به مرور شیوه خاص خودشان راشکل بدهند و از آن در طول زمان لذت ببرند.
10. حتی در موارد و زمانهایی که زوجین نزدیکی ندارند، می توانند از نظر فیزیکی با هم در تماس باشند. ماساژ دادن و نوازش کردن خانم ها در دوران بارداری به آرامش فکری و عضلانی شان کمک می کند بنابر این در نهایت فرزند شادابتری هم خواهند داشت. این کار همچنین باعث می شود که زوج ها پس از تولد فرزندشان هم زودتر به حالت طبیعی زندگی جنسی خود برگردند.
نکات مربوط به دوره های خاص:
1. سه ماهه اول بارداری: تهوع و استفراغ دوران بارداری از هفته 6 بارداری آغاز می شود، در این دوران روابط جنسی و یا حتی تصور آن نیز ممکن است موجب بروز حالت تهوع در زنان باردار شود. اغلب زنان حس می کنند بویایی شان تقویت شده و هر بویی به نظرشان تهوع آور می رسد. بروز حساسیت سینه ها بویژه در سه ماهه اول در زنان شایع است وتحریک سینه ها در هنگام برانگیختگی جنسی می تواند دردناک باشد. بسیاری از خانمها در طی سه ماهه اول بارداری از درد زیر دل و کرامپها وکمر درد پس از ارگاسم شکایت می کنند. بنابراین در این دوره این موارد باید رعایت شود: تحریک سینه ها باید متوقف شود، در صورت خستگی، زمان آمیزش باید کوتاهتر شود، به همسرتان اطمینان دهید که هنوز دوستش دارید، ماساژ کمر در این دوره علاوه بر مفید بودن احساس خوشایندی را نیز برای زنان باردار فراهم می نماید. بنابراین می توانید محبتتان را با ماساژدادن، در آغوش گرفتن و بوسیدن ابراز کنید.—
2. سه ماهه دوم بارداری بافتهای داخل و اطراف واژن در این دوره دچار احتقان می شوند که این پرخونی ناشی از افزایش عروق خونی و خونرسانی در دوره بارداری است. در این دوره بازگشت به حالت عادی پس از ارگاسم ، نیازمند وقت بیشتری بوده و هیچگاه بصورت کامل انجام نمی شود. بنابراین نوازشها و معاشقه های پس از آمیزش باید طولانی تر باشد. این حالت به همراه پرخونی لگن می تواند منجر به بروز کرامپها و کمردرد شود. دیس پارونی (درد در حین آمیزش عمیق) یکی از عوارض شایع این دوره است و می تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری؛ عدم لغزندگی واژن یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم باشد. بنابراین علل اولیه مانند عفونت ها یا نزدیکی عمیق باید شناسایی و برطرف شوند. در طی سه ماهه دوم بارداری، بدن زن باردار ویژگیهای حاملگی را بیشتر نشان داده و شکم نیز بزرگتر می شود. بنابراین قرار گرفتن در بعضی از وضعیتها از جمله وضعیت رو در رو که مرد در بالا قرار گرفته؛ می تواند موجب بروز نارحتی در زنان گردد، زیرا ایجاد هر فشاری بر سینه ها و شکم دردناک است. بنابراین می توانید ازوضعیتهایی استفاده کنید، که فشار کمتری بر روی سینه و شکم وارد بیاورند. قرار گرفتن در وضعیت پهلو، وضعیت بهتری برای این دوره از بارداری است. در این دوره حرکت جنین نیز می تواند موجب کاهش میل جنسی دربعضی از خانمها گردد. بسیاری ازخانمها، با احساس حرکت جنین در طی فعالیت جنسی احساس گناه کرده و تصور می کنند جنین در حال مشاهده آنهاست. در حالی که این نگرانی کاملا بی مورد است.
3. سه ماهه سوم بارداری با مشکلات گوارشی و سوزش سردل، اغلب موجب آزار خانم باردار می شود و اگر هنگام نزدیکی زیر همسر قرار گیرد، مشکل شدیدتر می شود. این حالت می تواند با نزدیکی از پهلو که به انرژی کمتری احتیاج دارد برطرف شود. رحم نیز ممکن است به دنبال نزدیکی دچار انقباضی مداوم و طولانی مدت گردد( بویژه اگر ارگاسم یک دقیقه یا بیشتر طول بکشد). برای بعضی از زنان این احساس خوشایند و لذت بخش بوده و برای دیگر زنان موجب بروز ترس و وحشت می شود زیرا نگرانند که اکسیژن به جنین نرسد یا او در طی انقباضات رحم صدمه ببیند. در حالی که این ترس بیهوده است و نباید نگران بود. بنابراین خانم باید به محض احساس فشار و انقباض رحم، به پهلوی چپ دراز کشیده و مدتی استراحت کند. در این دوران، فاز بازگشت نیز پس از ارگاسم ناقص بوده و احساس برانگیختگی در زن، ادامه می یابد. بنابراین مدت معاشقه پس از امیزش را کمی طولانی تر کنید تا این مدت به خوبی طی شود. بسیاری از زنان از عدم ارضای جنسی در طی نزدیکی یا ارگاسم شکایت دارند. این حالت نیز طبیعی است. فقط می توانید در صورت تمایل، مدت معاشقه پیش از امیزش را کمی طولانی تر کنید. بازگشت احساس خستگی در سه ماهه سوم بارداری برای بسیاری از زنان ازار دهنده است. (به دلیل کمبود خواب و تحمل وزن زیاد شکم) . به محض احساس خستگی در خانم، وضعیتتان را تغییر دهید و یا اینکه خانم به پهلوی چپ خوابیده و استراحت کند. ماساز کمر علاوه بر کاهش درد و گرفتگی می تواند خوشایند بوده و ارتباط شما را با همسرتان را حفظ کند.
منابع
- کتاب درسنامه اختلالات جنسی تالیف: دکتر شایسته جهانفر و دکتر میترا مولائی نژاد
- کتاب ازدواج مکتب انسان سازی تالیف: دکتر پاک نژاد

نویسنده : جواد ترکاشوند

نظرات

میهمان
سلام خوبی .من دو بچه ام سقط شده اما شش ما گذشته تاهنوز بچه دار نشدم چی کار کنم
پرسمان
سلام علیکم، لازم است به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا علت سقطهای قبلی بررسی شود همچنین در مورد بارداری در آینده راهنمایی شوید.
میهمان
باردارم ماه دوم امشب ب ارگاسم رسیدم و لک قهوه ای دیدم چرا
میهمان
با سلام چرا این را مطرح نکردید؟چون همسرت باردار شد، از آمیزش بپرهیز، تنها در ماه های اول(البته با مشورت پزشک) می‌‌توانی با وضو به نزدیکی اقدام کنی، جنینی که در رحم همسرت است، بسیار مقدس و قابل احترام است.
(پیامبر اکرم(ص)، همان ج۱۴ ص۱۸۸)
پرسمان
سلام علیکم، آنچه در متن مقاله بدان پرداخته شده است صرفاً از لحاظ بهداشتی و پزشکی بود و به جنبه های دیگر موضوع اشاره نشده است؛ تردید در این نیست که از لحاظ دینی و براساس منابع دینی آمیزش با زن حامله بدون گرفتن وضو مکروه هست و کراهت دارد.
میهمان
سلام خسته نباشید من زمان تخمک گذاریم نزدیکی داشتم امروز ۹روزه ولی کیت بارداری میزنم منفیه علایم خواب زیاد سردرد تنگی نفس ورم معده رو دارم میشه کمکم کنید نگرانم خواهش میکنم ممنون
پرسمان
سلام علیکم، تست بارداری گاهی تا یک هفته پس از پایان دوره قاعدگی مثبت نمی شود بنابراین صبر کنید و اگر در زمان مقرر پریود نشدید مجددا تست را انجام دهید.
میهمان
ممنون بابت راهنمایئ ❤️
میهمان
سلام من باردارم همسرم قبول نمی کندنزدیکی نکمنم خطرندارد
پرسمان
سلام علیکم، اگرچه از لحاظ شرعی منعی برای عدم نزدیکی در این دوران بارداری وجود ندارد، اما اگر نزدیکی به گونه ای صورت گیرد که احتمال ضرر عقلایی به جنین و یا به همسر وجود داشته باشد، در این صورت باید از نزدیکی اجتناب شود؛ البته در این فرض زوجین می توانند به شیوه های دیگر نزدیکی که بی ضرر می باشد روی بیاورند.
حتی اگر پزشکان، همسران را از برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری منع کنند، در چنین ایامی زن و شوهر یا هر یک از آنها که در خود احساس نیاز جنسی کنند، می توانند با نوازش، لمس و ملاعبه یکدیگر را ارضا کنند و از این طریق نیاز جنسی یکدیگر را بر طرف نمایند. این را بدانید ارضا جنسی توسط دست یا بدن همسر حرام نمی باشد و هیچ فقیهی هم به حرمت آن فتوا نداده است؛ بنابراین شما می توانید با معاشقه بدون دخول همسرتان را ارضا نمایید تا از شدت تمایلات جنسی وی کاسته شود.
میهمان
سلام خسته نباشید مطالبطون عالی هستن من ۱۷سالمه و رشته ریاضی و میتونم ولی گهگاهی این مطالب رو هم میخونم تا به دانسته هایم اضافه شود
ممنونم از لطفتون
موفق باشید ✋
پرسمان
سلام علیکم، تردیدی در این نیست که آگاهی از مسائل زناشویی و جنسی برای نوجوانان و جوانانی که هنوز شرایط ازدواج را ندارند بسیار مفسده برانگیز بوده و به صلاح شان نیست؛ چون همان طور که ندانستن و عدم آگاهی به انسان ضربه وارد می کند، گاهی دانستن زودهنگام و پیش از موعد، موجب خسارت و آسیب می گردد و انسان را در وادی گمراهی می کشاند؛ به همین خاطر لازم است آموزش ها و دانش افزایی ها حساب شده، به موقع و توسط منابع و افراد ذی صلاح صورت گیرد چرا که اگر نوجوانان و جوانان در این خصوص به درستی، به موقع و توسط افراد ذی صلاح آموزش نبینند، ممکن است دچار افراط و تفریط هایی در این زمینه گردند و یا به انحراف کشیده شوند و آسیب ها و خطرات متعددی آنها را تهدید کند.
با این اوصاف، برای پیشگیری از آسیب های احتمالی و نیز خودتحریکی و آلودگی به گناه بهتر است از خواندن مطالب مسائل زناشویی و جنسی خودداری کنید و آن را به زمان ازدواج موکول کنید.
میهمان
اگر در دوران حاملگی با همسرم رابطه داشته باشم و ایشون مایع منیشون را داخل واژنم بریزن مشکلی رخ میده؟
پرسمان
سلام علیکم، اصولاً نزدیکی و برقراری رابطه جنسی همسران در ایام بارداری زن از چند جنبه قابل بحث می‌باشد، از لحاظ شرعی منعی برای عدم نزدیکی در این دوران وجود ندارد، اما اگر نزدیکی به گونه‌ای صورت گیرد که احتمال ضرر عقلایی به جنین و یا به همسر وجود داشته باشد، در این صورت باید از نزدیکی اجتناب شود؛ البته در این فرض زوجین می‌تواند به شیوه‌های دیگر نزدیکی که بی‌ضرر می‌باشد روی بیاورند.
از لحاظ پزشکی نیز اصولاً پزشکان نزدیکی و ارتباط جنسی همسران را در دوران بارداری به طور مطلق منع نمی‌کنند، تنها برخی از پزشکان مثل شیخ‌الرئیس بوعلی سینا، نزدیکی و ارتباط جنسی با زن باردار را در ماه‌های آخر بارداری و اوایل حاملگی که هنوز جنین در رحم زن مستقر نشده است منع می‌کنند. خصوصاً نسبت به زنانی که سابقه سقط جنین دارند، می‌گویند: «زن باردار در حال آمیزش نباید به اوج لذت جنسی و ارگاسم برسد چون انقباضات رحمی که معمولاً در اوج لذت جنسی به وجود می‌آید ممکن است باعث سقط جنین گردد و همین طور ممکن است برخی شیوه‌های آمیزش موجب فشار آمدن به شکم زن و جنین شود که در این صورت بایستی نوع و روش آمیزش را تغییر داد».
پوزیشن مرد پایین و زن بالا و نیز پوزیشن پهلو به پهلو یکی از بهترین پوزیشن ها برای دوران بارداری است که فشاری کمتری به شکم و جنین وارد می شود.
همچنین توصیه می شود در صورت برقراری رابطه جنسی حتماً از کاندوم استفاده کنید تا مایع منی مرد در واژن ریخته نشود؛ چون احتمال عفونت باکتریال واژن وجود دارد و ریختن مایع منی مرد در واژن باعث تغییر ph واژن شده و سوزش، درد و عفونت را به همراه دارد. ممکن است واژن تان به مایع منی حساسیت نشان دهد. حساسیت به مایع منی عمدتاً به خاطر پروتئینی رخ می دهد که در اسپرم مردان یافت می شود.
میهمان
سلام خسته نباشید من درسه ماهه اول بارداریم هستم نزدیکی خیلی اروم و بدون ریختن اسپرم ب داخل نزدیکی داشتیم این مشکلی برای بارداریم ایجادنمیکنه؟
میهمان
سلام من شانزده ساله هستم،و در پایه یازدهم رشته علوم تجربی هستم ،و این مقالتون رو بخاطر این خواندم که به داشته های من اضافه کنه و هنگامی که ازدواج کردم به مشکلی بر نخورم
خیلی ممنون از شما
میهمان
آیاایجادرابطه جنسی درسه ماه اول برای زن باردار خوب است یابد
پرسمان
سلام علیکم، اصولاً نزدیکی و برقراری رابطه جنسی همسران در ایام بارداری زن از چند جنبه قابل بحث می باشد، از لحاظ شرعی منعی برای عدم نزدیکی در این دوران وجود ندارد، اما اگر نزدیکی به گونه ای صورت گیرد که احتمال ضرر عقلایی به جنین و یا به همسر وجود داشته باشد، در این صورت باید از نزدیکی اجتناب شود؛ البته در این فرض زوجین می تواند به شیوه های دیگر نزدیکی که بی ضرر می باشد روی بیاورند.
از لحاظ پزشکی نیز اصولاً پزشکان نزدیکی و ارتباط جنسی همسران را در دوران بارداری به طور مطلق منع نمی کنند، تنها برخی از پزشکان مثل شیخ الرئیس بوعلی سینا، نزدیکی و ارتباط جنسی با زن باردار را در ماه های آخر بارداری و اوایل حاملگی که هنوز جنین در رحم زن مستقر نشده است منع می کنند. خصوصاً نسبت به زنانی که سابقه سقط جنین دارند، می گویند: «زن باردار در حال آمیزش نباید به اوج لذت جنسی و ارگاسم برسد چون انقباضات رحمی که معمولاً در اوج لذت جنسی به وجود می آید ممکن است باعث سقط جنین گردد و همین طور ممکن است برخی شیوه های آمیزش موجب فشار آمدن به شکم زن و جنین شود که در این صورت بایستی نوع و روش آمیزش را تغییر داد».
میهمان
سلام من حدودا پنج روزه ازعادت ماهیانه ام میگذره وپریودنشدم واینم بگم که دوماهه برای بارداری اقدام کردیم،عادت ماهیانه ام منظمه،آیاممکنه باردارباشم؟؟اگه تواین پنج روز نزدیکی داشته باشم خطرناکه؟؟اگه به ارگاسم برسم چی؟؟نگرانم لطفا جواب بدید...ممنون
پرسمان
سلام علیکم، اگر بین زن و شوهر رابطه جنسی برقرار شود و مایع منی مرد در مهبل زن و یا نواحی اطراف آن ریخته شود و شرایط حاملگی در زن وجود داشته باشد، این انتظار وجود دارد که زن حامله گردد. بعد از انعقاد نطفه و استقرار آن در دیواره رحم اولین و رایج‌ترین علامت احتمالی بارداری، قطع قاعدگی و عادت ماهانه زن است که معمولاً اکثر قریب به اتفاق زنان آن را در دوران بارداری تجربه می‌کنند. البته تأخیر و یا بی‌نظمی در جریان قاعدگی و عادت ماهانه به تنهایی نمی‌تواند دلیل بر حاملگی و بارداری باشد؛ چرا که این گونه امور از چیزهایی است که بسیاری از زنان تحت تأثیر عوامل مختلف حتی با رفتن به مسافرت، فشار و استرس زیاد، آن را در خود مشاهده می‌کنند.
یکی از راه های ساده تشخیص حاملگی و بارداری، استفاده از نوار تست حاملگی(Baby Check) که در داروخانه‌ها یافت می‌شود، است، البته باید بگوییم که بارداری در این نوع تست نیز قطعی و حتمی نیست. این تست از علایم احتمالی حاملگی است.
البته با انجام یک آزمایش ساده که با گرفتن نمونة خون و مشاهدة وضعیت هورمونی به دست می‌آید ظرف یکی دو ساعت می‌توان از حاملگی و عدم حاملگی زن مطمئن گردید.
از علایم و نشانگانی که می‌تواند به ضرس قاطع دلیلی بر حاملگی فرد باشد، می‌توان به گرفتن نمونة خون و مشاهده وضعیت هورمونی، شنیدن صدای ضربان قلب جنین توسط کادر پزشکی، لمس جنین توسط پزشک یا ماما و دیدن جنین یا قلب جنین در آزمایش سونوگرافی اشاره کرد. بقیه علایم از علایم و نشانگان احتمالی و یا فرضی حاملگی به شما می‌روند که به هیچ وجه قطعیت در آنها وجود ندارد.
معمولاً بعد از استقرار نطفه در دیواره رحم و شکل‌گیری جنین که ظرف یکی دو هفته بعد از آمیزش به وقوع می‌پیوندد، وضعیت هورمونی مادر تغییر می‌یابد که با انجام یک آزمایش ساده و گرفتن نمونة خون می‌توان به حاملگی به صورت قطعی پی برد.
به هر حال، قبل از اقدام به آمیزش بهتر است از وضعیت بارداری و عدم بارداری خود با رش هایی که گفتیم مطمئن شوید.
میهمان
متن عالی ولی همسر من باز هم ممانعت می‌کند و رضایت به این رابطه نمی‌دهد در این صورت من چه کاری را باید انجام دهم
پرسمان
سلام علیکم، اگر همسرتان تمایلی به برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری ندارد؛ حتی اگر پزشکان، همسران را از برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری منع کنند، در چنین ایامی زن و شوهر یا هر یک از آنها که در خود احساس نیاز جنسی کنند، می‌توانند با معاشقه بدون دخول و با نوازش، لمس و ملاعبه یکدیگر را ارضا کنند و از این طریق نیاز جنسی یکدیگر را بر طرف نمایند. شما نیز اگر در دوران بارداری همسرتان نیاز شدید جنسی در خود احساس می‌کنید، می‌توانید به جای برقراری رابطه جنسی با همسرتان، با کمک همسرتان به ارضا برسید و بخشی از نیازهای خود را برطرف نمایید. حتی می‌توانید توسط دست یا بدن همسرتان خودتان را ارضا کنید، به این صورت که همسرتان با شما و ناحیه تناسلی‌تان بازی کند و شما ارضا شوید و یا آلت تناسلی تان را به بدن همسرتان بمالید تا ارضا شوید، این نوع ارضا توسط دست یا بدن همسر حرام نمی‌باشد و هیچ فقیهی هم به حرمت آن فتوا نداده است. این را هم بدانید که یکی از استمتاعات حلال و جایز بین زن و شوهر ملاعبه و بازی با یکدیگر است. این کار نه تنها اشکال ندارد و خودارضایی محسوب نمی‌شود، بلکه در آداب زناشویی نیز به آن سفارش شده است؛ البته اگر از هر یک از شما منی خارج شود و یا به اوج لذت جنسی برسید، در این صورت جنب شده و باید احکام جنابت را رعایت نماید.
میهمان
خوب بود
میهمان
با سلام خیلی ممنون از مطالب جامع و کامل علمیتون من همش این حس رو داشتن که نکنه بچه رو در حین مقاربت خفه یا له کرده باشم حالا آرامش گرفتم که خطری تهدید نمی کنه ممنون
میهمان
ممنون افرادو خانواده هایی که گرایش مذهبی و اخلاقی دارن خیلی زیاد به این مباحث در زندگی مشترک نیاز دارن
میهمان
بسیار ممنونم
میهمان
از اظهار لطفتان نسبت به این مرکز، حق شناسی کرده و سپاسگزاریم.
میهمان
سلام خداقوت ممنون از مطالبتون .من خودم کمی اطلاعات داشتم ولی مطالبتون جامع وکامل بود وکمک زیادی بهم کرد بازم سپاسگزارم
میهمان
سلام
خدا قوت.خدا خیرتون بده با این مقالات علمی که نوشته اید.واقعا هر چه می خواین خدا بهتون بده.چقدر کارتون قشنگه.
میهمان
آیا نیاز است زمانی که نزدیکی را با نامزد خود شروع کردیم تحت نظر دکتر باشیم؟
میهمان
مطالب خیلی عالی و آموزنده بودند خیلی دنبال این مطالب گشتم متشکرم
میهمان
با سلام.مطالب بسیار جامع و آموزنده بود.متشکرم

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید