راهکارهای عملی و کاربردی برای ترک استمناء (خود ارضایی) ۱۳۹۷/۰۱/۰۳ - ۷۰۳۹۱ بازدید

خوشحالیم مخاطبمان فردی است که :
- دغدغه دینی و مذهبی دارد و می خواهد بر روی مدار دین و دستوراتش حرکت کند و رضایت خدا را به دست آورد ؛ در غیر اینصورت این گناه، روح پاکش را آزرده نمی کرد و به فکر مقابله با آن نمی افتاد.
- راه زیبای مشورت را برای مشکلاتی که با آن ها روبرو می شود انتخاب می کند.
- به وجود مشکلش اقرار می کند و سعی در حل آن دارد (اقرار به وجود مشکل قدم اول در حل آن است).

خوشحالیم مخاطبمان فردی است که : 
- دغدغه دینی و مذهبی دارد و می خواهد بر روی مدار دین و دستوراتش حرکت کند و رضایت خدا را به دست آورد ؛ در غیر اینصورت این گناه، روح پاکش را آزرده نمی کرد و به فکر مقابله با آن نمی افتاد. 
- راه زیبای مشورت را برای مشکلاتی که با آن ها روبرو می شود انتخاب می کند. 
- به وجود مشکلش اقرار می کند و سعی در حل آن دارد (اقرار به وجود مشکل قدم اول در حل آن است). 
این ها تنها بخشی از ویژگی های مثبت شماست؛ ویژگی هایی که هر جوانی باید آرزوی داشتن آن ها را بکند و خوشبختانه شما آن ها را دارید. این نوع نگاه به زندگی، بی شک فرد را به مسیر الهی و صحیح هدایت می کند. به خاطر این ذهن زیبا و فکر مترقی به شما تبریک می گوییم و مطمئنیم با توکل به خدا و استعانت از او و همچنین اراده و همتی که به خرج خواهید داد و با کاربست مطالبی که خدمتتان ارائه خواهیم کرد می توانید بر این مشکل فائق آیید. 

*** خودارضائی (استمناء در مردان و استشهاء در زنان) با نام علمی (Masturbation) به معنای انجام عملی توسط خود فرد جهت رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارضای جنسی (Orgasm) بدون عمل نزدیکی با همسر (Intercourse) یا دخالت همسر است که به عنوان یک انحراف جنسی مطرح می شود. این عمل در دین اسلام حرام است و اشکال دارد، و باید از آن اجتناب کرد. 

شکی نیست که استمنا از گناهان بزرگ است و عواقب دنیایی و اخروی دارد؛ اما اگر حقیقتاً توبه کنید، بدون هیچ تردیدی تمام گناهان قبلی تان در این زمینه بخشیده می شود. در زمینه ترک خود ارضایی نگران نباشید زیرا این مشکل (استمنا) قابل درمان است، و نمونه های فراوانی موفق به ترک این عمل شده اند و شما هم می توانید یکی از این نمونه ها باشید. این نکته نیز لازم به ذکر است که اگر همت و اراده ای پشت بهترین راهکارها و دستورالعمل ها نباشد، موثر واقع نخواهد شد. بدانید که ترک این عمل تنها بسته به اراده و تلاش مستمر شماست و باید به دست توانای خودتان صورت گیرد. هیچ مشکلی در دنیا با بی تلاشی و ناامیدی حل نشده و نمی شود. در ادامه راهکارهایی عملی، خدمتتان تقدیم می گردد که امید است با به کار گیری کامل و مستمر آن ها و توکل به خدا و استعانت از او این عمل را هر چه سریعتر ترک کنید : 
1. هر چه لباس تنگ و چسبان و پلاستیکی دارید کنار بگذارید. با این کار برای ترک این عمل گام بسیار بلندی بر داشته اید؛ زیرا این گونه لباس ها خود به خود و ناخواسته انسان را مورد تحریک قرار می دهد. جسم انسان از محیط و شرایط محیطی تاثیر می گیرد؛ وقتی شما اندام های تناسلی خود را با این لباس ها در معرض تحریک بگذارید، انتظار نداشته باشید که فکر و ذهنتان موفق به ترک این عمل شود. 
2. مصرف غذاهای تحریک کننده و گرم مزاج را (فلفل و ادویه جات تند، پیاز، خرما و ...) کاهش بدهید. این روش هم مانند روش بالا به این خاطر است که ابتدا باید شرایط زمینه ای را برای ترک این عمل آماده کرد و بعد فکر و ذهن و اندیشه را به سمتی سوق داد که موفق به ترک گردد. این کار بیهوده ای است که ما شرایط تحریک کننده را رها کنیم و بگذاریم آن ها به حیات خود ادامه دهند و به دنبال درمان هم باشیم. 
3. از قرار گرفتن در شرایط محیطی تحریک کننده و انجام کارهایی که باعث تحریک قوای جنسی تان می شود پرهیز کنید که از آن جمله اند : ارتباط دوستانه با نامحرم، دیدن صحنه ها، عکس ها و فیلم های تحریک کننده و مستهجن، خواندن مطالب جنسی و سکسی و تخیل کردن در این زمینه ها، قرار گرفتن در محیطی که صحبت های جنسی رد و بدل می گردد، گوش سپردن به موسیقی های تحریک کننده، نگاه کردن، بازی کردن و دست ورزی اندام تناسلی. وقتی موارد 1 و 2 و 3 تا حد زیادی مهیا و به آن ها عمل شود، می توان امید به ترک این عمل داشت. زیرا این موارد فضا را آماده برای ترک این عمل می کند. افرادی که معمولاً در ترک این عمل با شکست مواجه می شوند به دلیل این است که شرایط تحریک کننده ای که ذکر شد را از خود دور نمی کنند. تا فضا مهیا نباشد تمام تلاش های ما بی نتیجه و عقیم خواهد بود. 
4. ورزش کنید. ورزش کردن به این معنا نیست که مانند یک ورزشکار حرفه ای اقدام به اینکار کنید. همین که هر روز 10 دقیقه بدوید ، یا طناب بزنید هم نوعی ورزش کردن است. ورزش کردن مقدار زیادی از انرژی های منفی و زاید فرد را از بین می برد. 
5. تا جایی که ممکن است تنها و همچنین بیکار نباشید. تنهایی و بیکاری از عواملی هستند که فکر این گناه را به ذهن آدمی می اندازد. شما وقتی تنها هستید اقدام به استمنا می کنید. آیا در جمع خانواده، اقوام یا دوستان هم اینکار را می کنید؟ ‌مسلماً نه. انسان وقتی در جمع حاضر است هیچ گاه به فکر انجام این عمل نمی افتد، یا وقتی سرگرم به کاری باشد، افکار جنسی به سراغش نمی آید. اگر فکرتان به سمت افکار جنسی و شهوت آلود حرکت کرد، باید آن را منحرف کنید و حضور در جمع و اجتماع در این مواقع (هجوم خیالات جنسی) یکی از بهترین روش هاست. کافی است اراده کنید و تلاش کنید. 
6. پاهایتان (از مچ به پایین) را هر روز با آب سرد بشویید. همچنین اگر عمل استمناء را انجام دادید حتماً غسل جنابت کنید. زیرا این غسل نشانی از این است که شما نا امید نیستید و باز تصمیم به ترک دارید و دوباره تلاش خواهید کرد. اگر غسل نکنید سایر واجبات از قبیل نماز و روزه هم از زندگی تان رخت بر می بندد که بسیار خطرناک و آسیب زاست . غسل هم با آب سرد باشد بهتر است. آب سرد بسیاری از هیجانات و انرژی هایی که ممکن است ما را به سمت این عمل بکشاند را در ما خاموش می کند. 
7. تا وقتی خسته نشدید و خواب به سراغتان نیامده است به بستر نروید، زیرا احتمال هجوم افکار جنسی در زمانی که فرد در بستر است و هنوز به خواب نرفته، زیاد است. 
8. هر گاه تلاش خود را تا جایی که می توانستید به کار بردید ولی دوباره این کار را کردید به هیچ وجه نا امید نشوید و به تلاشتان برای ترک این کار ادامه دهید. با نگاهی به تاریخ دنیا متوجه خواهید شد که بی تحرکی و نا امیدی و یأس هیچ مساله ای را تاکنون حل نکرده است و نمی کند. برای ترک این عمل اگر تلاش نکنید یا با چند شکست نا امید شوید و زانوی غم بغل بگیرید، هیچ گاه به مقصود خود نخواهید رسید و در آینده حسرت روزهایی را خواهید خورد که می توانستید برای ساختن زندگی سالم تر و بهتر تلاش کنید و تلاش نکردید. در روانشناسی گفته شده است که خشم بهتر از یأس و نومیدی است، از آنجا که یأس آدمی را خموده و افسرده و نا امید می سازد تا جایی که اقدام به هیچ کاری نمی کند و در برابر محیط اطرافش منفعل می شود و عکس العملی نشان نمی دهد و تبدیل به عنصری خنثی، بی فایده و بی اثر می گردد، در حالی که خشم (در معنای مثبت و کنترل شده که باعث آزار و تجاوز به حقوق دیگران نشود) حداقل فایده ای که در اینگونه موارد دارد این است که آدمی را به فعالیت و تحرک وا میدارد؛ فعالیتی که اگر در جهت صحیح هدایت شود مفید خواهد بود. 
9. همانطور که انجام این عمل و اعتیاد به آن به صورت دفعی و یک مرتبه صورت نگرفته است و به تدریج در زندگی فرد ریشه دوانده است، دور از واقعیت است که انتظار داشته باشیم درمان و ترک آن نیز به صورت دفعی و یک مرتبه صورت بگیرد. وقتی فردی که به عنوان مثال قبلاً هر هفته یکبار استمناء می کرده و اکنون با به کار بستن این راهکارها آن را به ماهی یکبار تقلیل داده است، نشانی از موفقیت اوست و فرد گامی بلند در جهت ترک این عمل برداشته است و بدین معنی است که اراده برای ترک همیشگی این عمل در او وجود دارد. پس هیچ گاه نا امید نشوید و به تلاش خود تا ترک کامل این عمل ادامه دهید. 
10. روانشناسان مى گویند: براى ترک یک عادت بد حتماً باید به سراغ عادت خوب رفت و آن را جانشین عادت بد نمود. یکی از بهترین راه ها در ترک عادت زشت استمنا ، راه ازدواج است؛ زیرا فرد جهت پیکان ارضای امیال جنسی خودش را که قبلاً به سمت خودش بوده، به سمت شریک جنسی اش تغییر می دهد و کاری را که قبلاً برای رسیدن به ارگاسم به تنهایی انجام می داده است را می تواند به وسیله همسرش و با کمک او انجام دهد و این عادت زشت را ترک کند. تمام تلاش خود را برای فراهم کردن زمینه ازدواج بکنید، زیرا بهترین راه برای ترک این عمل ازدواج است. 
11. انجام واجبات از جمله نماز را هیچگاه ترک نکنید و ارتباطتان را با خدا هیچ گاه قطع نکنید و نگویید من دیگر بخشیده نمی شوم. خداوند گناهان کافری که حقیقتاً توبه کند را می بخشد ما که مسلمانیم چرا نا امید شویم. حقا و انصافا جایی برای نا امیدی برای یک مسلمان وجود ندارد. به یاد داشته باشید که راه توبه حقیقی برای بندگان همیشه باز است؛ و البته فراموش نکنید که هوای نفس و شیطان در اینجا از دو راه وارد می شود که انسان و آینده ابدیش را به تباهی بکشاند : یکی اینکه بی جهت انسان را به بخشش خدا امیدوار می کند و می گوید گناه کن، بعداً توبه می کنی و خداوند هم تو را می بخشد که این بسیار خطرناک است. و راه دیگر اینکه تو را وسوسه می کند و می گوید تو دیگر غرق در گناه شده ای و خداوند دیگر تو را نمی بخشد، پس به گناهانت ادامه بده و این هم بسیار خطرناک است. شیطان از هر راهی برای ضربه زدن به انسان وارد می شود. در این راه باید بسیار مراقب بود و اسیر وسوسه های شیطان و هوای نفس نشد. آدمی که حقیقتاً قصد توبه داشته باشد بدون شک توبه اش قبول است و این راه تا زمانی که بساط اراده و اختیار وجود دارد و انسان در این دنیاست برای همیشه باز است و نا امیدی در آن جایی ندارد. باز آی، هر آنچه هستی باز آی/گر کافر و گبر و بت پرستی باز آی/ این درگه ما درگه نومیدی نیست/صد بار اگر توبه شکستی باز آی. 
همچنین با مراجعه به آدرس زیر می توانید اطلاعات مبسوط تری در ارتباط با خود ارضایی و آسیب ها و راه های درمان آن به دست آورید : (حتماً مراجعه کنید) 
https://www.porseman.com/?cat=163&type=2&site=0#categories
موفق باشید؛ باز هم با ما سخن بگویید. 
 

نظرات

میهمان
http://moshavereh.porsemani.ir//term۳۰ این لینک باز نمیشه لطفا مدیر سایت درست کنید این رو
فقط این لینک نه همه لینک هایی که گذاشتید اینطوری هست ممنون
پرسمان
سلام علیکم، ضمن تشکر از شما بابت اعلام خطا در سایت؛ شما می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
https://www.porseman.com/?cat=۱۶۳&type=۲&site=۰#categories
میهمان
ممنونم بابت این مطالب مفید و اموزنده
میهمان
سلام لطفا اطلاعات بیشتری در میون بگذارید مردم ممکنه خودارضایی و ........😶خیلیا همین و می خونن میرن فکر کردن ترک می کنند
میهمان
حواستون باشه امکانش هست برا خیلیا شده
میهمان
سلام وعرض ادب ممنون بابت سایت خوبتون واقعا ممنون ممنون بابت نظرات وخیلی تونست بهمون کمک کنه یاعلی.
میهمان
سلام من ۶ ماه هست که این عمل رو انجام میدم واقعا ناراحتم هر بار عذاب وجدان شدید دارم اما بازم انجام میدم من واقعا ناراحتم برام دعا کنید
پرسمان
سلام علیکم، باور ما این است که شما به خوبی می توانید با پرهیز از محرِّک های جنسی، ایجاد مشغولیت های اختیاری، انجام ورزش و فعالیت های بدنی به تخلیۀ انرژی های منفی غریزۀ جنسی تان کمک کنید و این انرژی را در مسیر درست هدایت کنید و در امور مثبت هزینه کنید تا در آینده زمینۀ ازدواج دائم تان فراهم گردد و راهی مطمئن برای ارضای نیازهای عاطفی و غریزی تان پیدا کنید.
یادتان باشد مردان بزرگ و تحول آفرین قادرند مشکلات پیش روی خویش را هموار کنند. در قاموس آنها «نمی شود»، «نمی توانم» و «ناممکن» معنایی ندارد. شما نیز از اراده و اختیار الهی برخوردارید و می توانید به جنگ مشکلات زندگی بروید و آنها را قلع و قمع کنید. هرگز نباید به خودتان تلقین منفی کنید و با خودتلقینی منفی خودتان را روز به روز ناتوان و ضعیف تر نشان دهید.
میهمان
با سلام من الان سه ساله این عمل زشت رو انجام میدوم حتی قبلا با یه روش ۸ماه دوری کردم اما دوباره انجامش دادم هر چی مطالب ترک خود ارضیایی هم میخونم نمیتونم ترکش کنم میشه لطفا یه روش عالی به من بدین تا کامل ترکش کنم با تشکر
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما تلاش کنید ترک خودارضایی دور از انتظار نیست و شما می توانید با کمی همت و تلاش خودارضایی را به تدریج کم کنید تا به صفر برسانید. خصوصاً اگر بتوانید از تنهایی بپرهیزید موفقیت شما روز افزون خواهد شد؛ چون شما در حضور افراد و در جمع جرئت انجام خودارضایی نخواهید داشت و لااقل اراده شما این مقدار توانایی را دارد که در حضور افراد و در جمع خودارضایی نکنید.
معمولاً جا به جایی مکانی، تغییر سریع موقعیت، فرار از تنهایی و حضور در جمع خانواده و سایر افراد، ایجاد مشغولیت های ذهنی و کاری، بلند شدن از رختخواب و قدم زدن و... می تواند از شدت تحریک جنسی شما بکاهد و شما را از انجام خودارضایی منصرف گرداند.
اگر شدت و طول زمان خودارضایی زیاد باشد و سیستم فیزیولوژیک فرد مبتلا عادت عمیقی به این رفتار آسیب زا پیدا کرده باشد در مواردی از الکتروشوک نیز برای کاهش شدت مشکل استفاده می شود.
میهمان
سلام دوستان کتاب راز کنترل شهوت روبرید مطالعه کنید کتابی از داداش رضا خیلی مطالب مفیدی داره واستون برید از گوگل دانلود کنید یا از کتابخونه ها بخرید انشاالله با خوندن این کتاب بتوانید ترک کنید
پرسمان
سلام علیکم، برای درمان و رهایی از خودارضایی از همه راه های ممکن می توان استفاده کرد؛ بنابراین استفاده از تجربیات مبتلایان به خودارضایی و کتاب هایی که در این خصوص نگاشته شده بلامانع است.
میهمان
سلام ، من نمیدونم آیا اینی که میگم درسته یا نه ، ولی یکی از روش هایی که تونست من رو نجات بده رو اینجا میگم
اگه فاصله خودارضایی فردی ، مثلا ۷ روزه ، در مرحله اول به ۱۰ یا ۱۴ روز افزایشش بده
در مرحله دوم این عدد ۱۴ رو به ۲۱ روز افزایش بده
و در مرحله سوم به یک ماه
در مرحله چهارم به چهل روز
از این به بعد هر کس به عدد چهل رسید ، تحول بزرگی براش اتفاق افتاده ، چون میگه از این به بعد دیگه این عمل رو انجام نمیدم .
چرا ؟ چون اولین بار آدم تابع دستور نفس شیطانیشه و طی ۲ الی ۳ ماه این قدرت رو از نفس شیطانیش میگیره و به دست خودش میاره و طبق این روش که حداقل برای من جواب داده ، هر وقت حس انجام این عمل کثیف میاد ، قدرت دست خوده شماست نه شیطان ، پس راحت میگید نه
طی این برنامه ف انواع فیلم های پ...رن باید تعطیل بشه ، انواع محرک های جنسی مثل رقص های اینستاگرامی هم همینطور
از پرسمان هم میخوام جواب من رو بدن ، چون به نظرم این روش درسته و برای اعتیاد های مواد مخدر هم استفاده میشه ( عوض کردن زمان )
روز و شبتون خوش
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور بنده ی خوب پروردگار مهربان، پیشنهاد شما کاملا درست است زیرا روانشناسان برای ترک دادن افرادی که عادت به خوارضایی دارند و بالا بردن عزت نفس و به اعتماد نفس، در درجه ی اول از »تکنیک تدریج» که مشابه این پیشنهاد شما است استفاده می کنند البته در کنار آن طبق فرمایش شما از عوامل تحریک کننده نیز باید پرهیز شود.
میهمان
سلام من از امروز یعنی ۵ مهر ۱۳۹۹ تصمیم جدی گرفتم این کار واقعا زشت رو ترک کنم
خواهش میکنم برام دعا کنید🙏🙏🙏🙏🙏
میهمان
سلام من این پنج ساله دارم این کار میکنم حالا این یک ماه فهمیدم اشتباه یک ترک میکنم انجام میدم اصلا خیلی ازیتم حالا قاتع میخوام ترکش کنم میگم اگه انجام ندم کلا ترکش کنم واسه همیشه بعد از چند سال دیگه خوب میشم این مشکلاتی که از بدنم بره یا بعد از چند سال ترک کنم یعنی ۲ سال برم دکتر تشخیص میده این کار هنوز خوب نشده خودارضیایی کردم در قبلا معلوم میشه
پرسمان
سلام علیکم، دوست عزیز و بزرگوار!
خود ارضایی عملی حرام و از گناهان کبیره است که عوارض جسمی و معنوی بسیاری دارد که به برخی از عوارض جسمی ان در اینجا اشاره می کنیم:آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود:
یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in برای نجات از شر خود ارضایی رعایت دقیق توصیه های زیر سودمند است ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...). نکته مهمی که باید بدانید این است که عوارض ذکر شده در بالا با ترک خود ارضایی به تدریج از بین می روند و ان شاء الله سلامتی خود را باز خواهید یافت.
میهمان
من از الآن تصمیم گرفتم که این کار بیهوده رو کنار بزارم از خدا میخام هم به من هم به کسایی که درگیر این گناه شدن رو نجات بده.
میهمان
منم از امروز ترک می کنم
پرسمان
سلام علیکم، همین که شما تصمیم به ترک خودارضایی گرفته اید در جای خود بسیار کار مهم و ارزشمندی است و نوید این وجود دارد که با ترک خودارضایی آسیب ها و عوارض خودارضایی به تدریج برطرف گردد و نشاط و شادابی خودتان را به دست آورید.
باید توجه داشت کنترل غریزۀ جنسی و شهوت به صورتی که منطبق با فطرت انسانی باشد، امری ممکن و شدنی است. البته آنهایی که از مبانی اخلاقی و معنوی محکم و قویی برخوردارند و نیز از محرِّک های جنسی دوری می کنند و بی جهت باعث فزون یابی تمایلات جنسی شان نمی گردند، به خوبی می توانند از پیامدهای منفی آن مصون باشند و غریزۀ جنسی خود را در همه حال و به خوبی کنترل کنند و آسیبی از این ناحیه نبینند.
باور ما این است که شما به خوبی می توانید با پرهیز از محرِّک های جنسی، ایجاد مشغولیت های اختیاری، انجام ورزش و فعالیت های بدنی به تخلیۀ انرژی های منفی غریزۀ جنسی تان کمک کنید و این انرژی را در مسیر درست هدایت کنید و در امور مثبت هزینه کنید.
میهمان
من خودم‌ یک مدتی است حدود ۵ سال است که این گناه رو انجام میدهم هرچی دعا کردممشهد رفتم بعضی اوقات تا ۳۰ روز هم شدهکه انجام ندم ولی دوباره
انجام دادم روحم جسمم چشمم داغون شده منضوی شدم یک حالت ترس و استرس همیشه همراهم است هر
دفعه که این گناه میکنم بعضی اوقات
چند ساعت گریه میکنم توبه میکنم واقعا
ازاین گناه لعنتی خسته شدم من نماز شب هم میخوانم تمام ناز های واجب
ولی نمی تونم این کار را ترک کنم
پرسمان
سلام علیکم، برای حل مشکل خودارضایی نیاز به راهکارهای عملی است و به همت و تلاش خود افراد بستگی دارد. اینکه شما بتوانید با دعا و توسل خودارضایی را ترک کنید، اشتباه محض است و چنین مسئله ای با دعا به تنهایی امکان ندارد.
اگر شما نیز مثل خیلی از جوانان و نوجوانان به پدیده خودارضایی مبتلا شده اید؛ می توانید با به کارگیری برخی راهکارها خودتان را از این پدیده زشت و بسیاری از آسیب ها و پیامدهای منفی آن برهانید. همین که فرد مبتلا به خودارضایی بتواند با به کارگیری راهکارهای مختلفی که برای ترک خودارضایی و رهایی از آن وجود دارد، از محرِّک های جنسی فاصله بگیرد و به تدریج از شدت ابتلا به آن بکاهد و به دفعات کمتر و با فواصل زمانی بیشتری این کار را انجام دهد، مسیر خود را برای نائل شدن به ترک خودارضایی هموار نموده است؛ هرگز نباید در فضای ناامیدی قرار بگیرید و تلاش های خود را نادیده انگارید.
البته اگر قصد ترک خودارضایی و رهایی از آسیب های آن را دارید، اما به تنهایی نمی توانید به این مهم برسید ایرادی ندارد که با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهید و راهکارهای ترک خودارضایی را زیر نظر آنها تمرین کنید تا به نتیجه برسید.
اگر شدت و طول زمان خودارضایی زیاد باشد و سیستم فیزیولوژیک فرد مبتلا عادت عمیقی به این رفتار آسیب زا پیدا کرده باشد در مواردی از دارودرمانی و الکتروشوک نیز برای کاهش شدت مشکل استفاده می شود.
میهمان
من ی دختر نوجوونم..حالم خیلی بده..توروخدا برام دعاکنید:'(حالم بده..
پرسمان
سلام علیکم، برای اینکه ما در جریان احساسات و عواطف شما قرار بگیریم و بهتر راهنمایی تان کنید بهتر است از طریق روش های زیر اقدام به ارسال سؤال کنید تا پاسخ متناسب تان را برای تان ارسال کنیم.
برای ارسال سؤال و ارتباط با ما می توانید از راه های زیر اقدام کنید:
** درج سوال در سایت: http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک: ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان: http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل: info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
توجه: اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما به صورت خصوصی فراهم گردد.
میهمان
سلام من ده ساله ابن عمل قبیح رو انجام میدم خدایی داغونم کرده از همه عقب موندم بدبخت شدم حدایا خودت کمکم کن خدا
میهمان
سلام دوستان من از امروز تصمیم گرفتم ترک کنم اسم این گناه زشت رو به زبون نمیارم چون که این گناه حتی لیاقت یه اسم هم نداره براتون دعا میکنم امیدوارم همه موفق بشیم
میهمان
سلام.امسال کنکور هم دارم و این عمل قبیح حالمو بد می کنه نمیزاره درسم هم بخونم تازه عاشق دختر بزرگ تر خودم هم شدم مشکلات خونوادگی امونمو بریده خیلی سر در گمم چند بارا شده می خواستم خودکشی کنم همش از خدا هم کمک می خوام اما نه نمی دونم چرا خدا کمکم نمی کنه هنوز ۱۸ سال بیشتر ندارم . نمی تونم ازدواج هم کنم به هر کی بگم می خوام دوماد شم مسخرم می کنه واقعا نمی دونم. تازه مسجدی ام هستم . قدیما سن ازدواج روی همین ۱۵و۱۶و۱۷ و اینا بود الان دخترای حالا حاضر نیستند با یه پسر بی خونه بی ماشین و.... ازدواج کنند .خدایا خودت فرجی کن از دست ما که کاری بر نمیاد.
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی، سلام؛ شما مشکلاتی در زندگی دارید که به هم مرتبط اند. عاشق دختری بزرگتر از خودتان هستید و البته ظاهرا هنوز با ازدواج فاصله زیادی دارید. علاقه به او و فکر کردن به او باعث ترشح هورمون های خاصی در بدن شما می شود و شهوت تان بیشتر می شود و در نتیجه ترک خودارضایی سخت تر می شود. وقتی خودارضایی می کند حالتان بد می شود و شاید نتوانید مطالعه کنید. پس به نظر می رسد که منطقی این است که به آن دختر فکر نکنید. برای ازدواج انسان باید به بلوغ عقلی، اجتماعی، عاطفی و اقتصادی رسیده باشد. اگر پسری حتی در سن ۱۸ سالگی به این رشدها رسیده باشد می تواند ازدواج کند.
میهمان
به نظر من نماز و هیئت بهترین راه برای درمان هست . به گفته خدا تنها راه دوری از فحشا نماز است . ولی هنوز خودم نتونستم ترک کنم چون به این حرف نتوستم عمل کنم امیدوارم چند وقت دیگه که به این سایت میایم و نظرمونو میخونیم با خنده از آنها رد شویم . یاعلی!
میهمان
من بیش از ده ساله این کار ملعون رو انجام میدم و با اینکه چند مرحله اقدام به ترک کردم و حتی دوره ای بوده که ۷ماه هم ترک کردم ولی هر دفعه باز شکست خوردم همه چیزم نابود شد جسم هیکل روح روان و مهمتر از همه غیرتم که نابود شد حالم از خودم به هم میخوره اینجوری بهتون بگم اوضاعم خیلی خیلی خیلی بی ریخته. ولی از امروز ۲۰ شهریور ۹۸ میخوام واسه همیشه این عمل کثیف رو ترک کنم. نیاز به تشویق دارم نیاز به انگیزه دارم از شما خواهش میکنم کمکم کنید تشویقم کنید بهم انگیزه بدبد. میخوام مثه آدم زندگی کنم. خدا خیرتون بده امام زمان نگهدارتون باشه
پرسمان
سلام علیکم، باور ما این است که شما به خوبی می توانید با پرهیز از محرِّک های جنسی، ایجاد مشغولیت های اختیاری، انجام ورزش و فعالیت های بدنی به تخلیۀ انرژی های منفی غریزۀ جنسی تان کمک کنید و این انرژی را در مسیر درست هدایت کنید و در امور مثبت هزینه کنید.
یادتان باشد انسان های بزرگ و تحول آفرین قادرند مشکلات پیش روی خویش را هموار کنند. در قاموس آنها «نمی شود»، «نمی توانم» و «ناممکن» معنایی ندارد. شما نیز از اراده و اختیار الهی برخوردارید و می توانید به جنگ مشکلات زندگی بروید و آنها را قلع و قمع کنید. هرگز نباید به خودتان تلقین منفی کنید و با خودتلقینی منفی خودتان را روز به روز ناتوان و ضعیف تر نشان دهید.
به هر حال، اگر شما تلاش کنید ترک خودارضایی دور از انتظار نیست و شما می توانید با کمی همت و تلاش خودارضایی را به تدریج کم کنید تا به صفر برسانید. خصوصاً اگر بتوانید از تنهایی بپرهیزید موفقیت شما روز افزون خواهد شد؛ چون شما در حضور افراد و در جمع جرئت انجام خودارضایی نخوهید داشت و لااقل اراده شما این مقدار توانایی را دارد که در حضور افراد و در جمع خودارضایی نکنید.
معمولاً جا به جایی مکانی، تغییر سریع موقعیت، فرار از تنهایی و حضور در جمع خانواده و سایر افراد، ایجاد مشغولیت های ذهنی و کاری، بلند شدن از رختخواب و قدم زدن و... می تواند از شدت تحریک جنسی شما بکاهد و شما را از انجام خودارضایی منصرف گرداند.
هرگز نباید در فضای ناامیدی به سر ببرید و خودتان را غیرقابل بخشش و گناهکار بدانید. تلاش های هرچند اندک شما در ترک خودارضایی ستودنی است و انگیزۀ شما را بیشتر خواهد کرد.
میهمان
دوستان عزیز برای همتون دعا میکنم که بتونید این عمل رو ترک کنید. من خودم هم تصمیم به ترک گرفتم انشاالله به امید خدا هممون موفق میشیم. خواهش میکنم برام دعا کنید.
میهمان
یکی از مشکالات بزرگ توبه ی این عمل عجله کردن است که باعث می شود توبه در همان ده روز اول جایش را به این عمل بدهد ، امیدوارم خدا به همه صبر عنایت کند و مرا نیز
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی ، یکی از دلایل مهم بازگشت به گناه بعد از توبه این است که راه ترک گناه را به درستی انجام نداده ایم .
ترک گناه
انسانى که گاهى دچار گناه و خطا مى گردد و بعد پشیمان مى شود و خود را ملامت و سرزنش مى کند، به مرحله اى رسیده که داراى نفس لوّامه و سرزنشگر شده است و یک پله از مرحله نفس اماره یعنى نفسى که به زشتى و بدى امر مى کند و از انجام آن ملول نمى گردد و بیمى ندارد، بالاتر آمده است و این فرد یک قدم به هدف نزدیک شده است و باید خدا را شاکر بود و از او خواست که توفیق رسیدن به مراحل بالاتر و هر چه بیشتر نزدیکتر شدن به خود را به ما عنایت کند.
باید توجه داشت که فاصله گرفتن از بدى و گناه و نزدیک شدن به معنویات و قرب خداوند، امرى تدریجى است و محتاج صبر و حوصله فراوان است. انسان باید مانند کوهنوردى باشد که گاهى به قله کوه بلندى که قصد صعود به آن را دارد نگاه مى کند و احساس مى کند هنوز تا قله کوه راه زیادى مانده و از طرفى به دامنه کوه نگاه مى کندو مى بیند از آن فاصله گرفته و این حالت بین ترس و امید را چنان چه در قرآن کریم و روایات معصومین(ع) آمده، همواره در زندگى خود حفظ کند. یعنى هم از این که گاهى توفیق بندگى و دورى از گناه را پیدا کرده امیدوار و خوشحال باشد و هم از این که گاهى دچار لغزش و گناه مى گردد ترسان و بیمناک.
ترک گناه یک عمل دفعی نیست و هرگز کسی نمی تواند به صورت ناگهانی دست از گناه بشوید و توبه کند، زیرا کشش گناهان بسیار زیاد است و ما با جاذبه های نفسانی و شیطانی و دنیوی فراوانی روبرو هستیم که اگر بخواهیم توبه نماییم باید ابتدا برای خلاصی از این جاذبه ها تدبیری بیاندیشیم و به صورت تدریجی و برنامه ریزی شده، زمینه گناه زدایی و توبه حقیقی را در خویش فراهم آوریم.
شما دوستدار ترک گناه هستید و می خواهید اعمال گذشته را ترک کنید و خویش را اصلاح نمایید، ولی چون توان آن را در خویش به وجود نیاورده اید، در این تصمیم خود با شکست مواجه می شوید. البته در این مسیر هرگز جای ناامیدی وجود ندارد، زیرا خداوند توبه کنندگان را دوست دارد و آنها را می پذیرد، اگر چه صدها بار توبه بشکنند و دوباره توبه کنندلازم است که از راهکار تدریجی و اصولی گناه زدایی پیروی نماید. الف ) ریشه گناه و تبعیت از شیطان
به صورت خلاصه می توان گفت: گناه و تبعیت از شیطان ریشه در عوامل فراوانی دارد که برخی از این عوامل عبارتند از:
۱ . ضعف در خداشناسی و سستی در ایمان به خدا وپیامبر و عدم رعایت دستورات دینی
به یقین کسی که خدای بزرگ را همواره حاضر و ناظر رفتارهای خودش ببیند، هرگز به خود اجازه نمیدهد، که در محضر او، دست به سوی گناه دراز کند. کسی که قیامت و حسابرسی اخروی را باور دارد،هیچگاه خود را گرفتار شهوترانی و شهوت پرستی نخواهد کرد.
۲. ضعف در خودشناسی
ضعف در خودشناسی و نداشتن درک درست از خویشتن و فروکاستن ارزش انسانی خود تا سرحد حیوانات، کسی که به گوهر عظیم و گرانقدر خود واقف باشد و عظمت وجود انسانی را درک کند، هرگز حاضر نیست که وجود خود را با دنباله روی از شهوات و خواهشهای نفسانی تا سرحد حیواناتی چون خوک و خروس پایین اورد.بدون تردید، هیچ یک از کسانی که دنبال شهوترانی و ارضای خواهشهای پست حیوانی خود هستند، تصور درستی از وجود انسانی و فلسفه ی افرینش خویشتن ندارند. به راستی اگر یک دختر جوان، ارزش وجودی خود و هدف از افرینش خویشتن را بداند، ایا هرگز به ذهنش خطور می کند که خود را به شکل یک عروسک در اورده و همچون نمایشگاه سیاری از رنگ و لعاب خود را در معرض نگاههای الوده و مسموم دیگران قرار دهد؟و ایا یک پسر جوان قدر و قیمت انسانی خود را بداند ایا هرگز اجازه چشم چرانی و امثال ان را به خود می دهد؟
۳. ضعف در شناخت حقایق امور و عدم شناخت پیامدهای ناگوار دنیوی و اخروی تبعیت از هوای نفس
پیروی از خواهشهای نفسانی، اثار زیانبار روحی و جسمی و اجتماعی فراوانی را در پی دارد که اگر انسان اندکی به انها توجه کند هرگز به دنبال شهوترانی نخواهد رفت. عامل اصلی مشکلات عصبی و بهداشتی و ناامنیهای اجتماعی و جنسی فراوانی که دامن گیر بشریت شده است، همین شهوترانی و عنان گسیختگی عده ای از انسان نمایان است، که البته نخستین قربانی این افزون طلبیها خود انان و خانواده شان هستند. کتاب ایین زندگی(اخلاق کاربردی) نوشته ی احمد حسین شریفی
۴. جهل، غفلت و شهوت
کسى که به خدا و فرامین او آگاه نیست یا از روز جزا و کیفر گناه بى خبر است گناه مى کند همین طور کسى که به این امور آگاه است ولى دچار غفلت مى شود. انسان جاهل و غافل، عوامل بازدارنده از گناه را از دست مى دهد و مرتکب گناه مى شود. شهوت عاملى است که گناه را در دل و ذهن انسان زینت مى دهد و موجب فراموشى و غفلت مى گردد. کسى که در اثر شهوت، انگیزه اى قوى براى ارتکاب گناه یافته باشد، معرفت خود به خدا و قیامت و احکام الهى را مزاحم اطفاء شهوت خویش مى یابد و به طور ناخودآگاه آن معرفت را از ذهن خویش دور مى کند و ترجیح مى دهد به آن اندیشه نکند. رفته رفته حالت غفلت بر او عارض مى شود و به کمک توجیهات شیطانى، گناه بودن معاصى را انکار یا فراموش مى کند و رو به گناه مى آورد. امیرمؤمنان على(ع) فرمودند: لا تکن ممن... ان عرضت له شهوة اسلف المعصیه و سوف التوبه، ان عرفه محنة انفرج عن شرایط الملة؛ (۱) از آنان مباش... که چون شهوتى پیش آید گناه را مقدم مى دارد و توبه را به آینده وا مى گذارد و چون رنجى بدو رسد از راه شرع بیرون مى شود. این سخن امام على نشان مى دهد که حداقل برخى از گناهکاران به سبب ناشکیبایى در برابر خواسته هاى نفسانى به گناه مبتلا مى شوند و کسى که تاب مقاومت در برابر شهوات راندارد، تاب رنج هاى دیندارى و تبعت از شرع را نیز ندارد.
۵. وجود رذایل اخلاقی
رذایل اخلاقى هر یک منشأ گناه یا گناهانى هستند. امام امیرالمؤمنین(ع) فرموده اند: الحرص و الکبر و الحسد دواع الى التقحم فى الذنوب؛ (۲) حرص و خودبینى و حسد، انگیزه هایى براى در افتادن به گناهان است. رذائلى از این دست خود ریشه در دنیا پرستى و سوءظن به خدا دارند. کسى که مى خواهد به گناه مبتلا نشود باید با ریشه هاى آن مبارزه کند، یعنى ملکات ناپسند را از نفس خود بزداید، و مبارزه با ملکات نفسانى در سایه عقاید صحیح و ایمان حقیقى به خداوند و صفات نیکوى او امکان پذیر است. از سویى نادرستى رابطه معرفتى انسان با خدا منشأ رذایل مى شود و از سوى دیگر رذایل نفسانى موجب گناه مى شود و به رابطه انسان و خدا آسیب مى رساند. این رذایل بزرگ ترین اثر سوء را بر رابطه انسان با خدا مى گذارند. این تأثیر سوء ناشى از همین رابطه دو سویه است. رذایل نفسانى روابط دیگر انسان را نیز تضعیف مى کنند که درباره آنها سخن خواهیم گفت.
۶. کوچک شمردن گناه
یکى از عومل بسیار مهم روى آوردن به گناه کوچک شمردن آن است. کسى که گناهى را کوچک مى شمارد بر انجام آن گناه جرأت مى یابد و به هنگام ارتکاب آن گناه دچار احساس گناه نمى شود. در نتیجه به انجام آن گناه عادت مى کند و هر بار که آن را مرتکب شو، آخرت خویش را تباه تر مى سازد از این روست که سخت ترین گناه آن است که گناهکار آن را کوچک شمارد: اشد الذنوب ما استهان به صاحبه (۳) و بر گناه خرد خود ایمن مباش شاید که تو را بر آن عذاب کنند. کسى که گناهى را کوچک مى شمارد علاوه بر آن که احتمال تکرار آن را افزایش مى دهد، بى دلیل خود را از کیفر آن گناه در امان دانسته است و این با خوف مثبت و سازنده در تنافى است.
۷. حب دنیا
رسول اکرم ( ص ) فرموه اند . حُبُّ الدُّنیا رَأس کَلِّ خَطِیئَه دنیا ریشه هر گناه است .شریعت مطلقا کسی را از حصول ثروت منع نکرده است بلکه فقط در فکر ترقی دنیا بودن ودنیا را مقصود با الذات قرار دادن ممنوع است .برای فرق حب دنیا وکسب دنیا معیاری هست وآن این است که وقتی که مقابله دین ودنیا می آید انسان کدامیک را ترجیح می دهد ؟ اگر دین را پس پشت انداخته دنیا را ترجیح داد معلوم است که این حب ّ دنیا است .مثلا وقت نماز رسید ه ولی دکان باز است و در این موقع مشتری هم زیاد است پس خیال این به طرف نماز نمی رود .ووقتی که از کار های دنیا فارغ شد بعد می گوید پس نمازی بخوانیم خواه وقت نماز گذشته یا تنگ شده باشد . ب ) دستور العمل کلی ترک گناه و زمینه های آن
۱- ترک زمینه گناه
این خود زیرمجموعه اى دارد که مهمترین آن عبارت از است:کنترل چشم: دقیقا باید مواظب چشم خود بود که مبادا به نامحرم و کلاً هر آنچه که شهوت انگیز است، نگاه شود. امام صادق(ع) فرمود: نظر دوختن تیرى مسموم از تیرهاى ابلیس است و چه بسا نگاهى که حسرت درازمدتى را در دل به ارث بگذارد» تا حد امکان انسان از حضور در مجالس مختلط یا برخورد با نامحرم پرهیز نماید.کنترل گوش؛ باید از شنیدنى هایى که ممکن است به حرام منجر شوند و زمینه ساز حرام هستند پرهیز شود. مانند موسیقى حرام، صداى شهوت انگیز نامحرم و ترک مصاحبت با دوستان ناباب.
۲ - ترک فکر گناه
ترک زمینه گناه سهم به سزایى در ترک فکر گناه دارد ازاین رو هر چه بیشتر و دقیقتر زمینه گناه ترک شود فکر گناه کمتر به سراغ انسان مى آید. این فکر گناه است که شوق در انسان ایجاد مى نماید و بعد از شوق اراده عمل سپس خود گناه محقق مى شود، مسلما تا اراده و شوق و میل نسبت به کارى نباشد انسان مرتکب آن کار نمى گردد.سعی نمایید فکر گناه را به یاد خدای تبدیل نمایید، زیرا یاد خدا عامل گناه زدایی از ذهن، ضمیر و عمل انسان خواهد شد و جدیت و موفقیت در این امر پیروزی بزرگی برای انسان است. یاد خدا در واقع دفع دشمن شیطان و نفس از همان خاکریز اول است . قرآن مجید در وصف پارسایان می فرماید: پرهیزگاران چون گرفتار وسوسه شیطان شوند هماندم متذکر (یاد خدا) شده و بصیرت یابند.
۳- اشتغال به برنامه شبانه روزى
حتما باید شبانه روز خود را با برنامه ریزى صحیح و متناسب وضع روحى و جسمى خود پر کنید و هیچ ساعت بیکارى نداشته باشید تا نفس شما را مشغول کند. در اوقات بیکارى وسوسه هاى نفس و شیطان به سراغ انسان مى آید و او را به فکر گناه و سپس به خود گناه مى کشاند امیرالمؤمنین على(ع) فرمود: براستى و حقیقت که این نفس (انسانى) پیوسته و مرتب به بدى امر مى کند در نتیجه هر کس آن را به خود واگذارد (و به کارى نگمارد) نفس او را به سمت گناهان مى کشاند».
۴- روزه گرفتن
روزه گرفتن قواى حیوانى و شهوانى انسان را تضعیف مى کند اگر قواى شهوانى ضعیف گشت قهرا فکر گناه هم کم رنگ مى شود. امام جعفر صادق (ع) فرمودند: هرگاه شکم پر شود طغیان مى کند. ۱۰ مفهومش این است اگر شکم بر نشود طغیان نمى کند و بهترین قسم جوع و گرسنگى همان روزه گرفتن است.تذکر این نکته بسیار ضرورى است که اولاً: روزه نباید براى بدن ضررى داشته باشد وگرنه شرعا حرام است. ثانیا: براى کارهاى روزمره مخل نباشد. ثالثا: اگر نه مضر بود ونه مخل فقط روزهاى دوشنبه و پنج شنبه باشد نه بیشتر، ولى در هر صورت اگر براى روزه گرفتن عذرى است مورد بعدى یعنى ورزش دو برابر شود.۵- ورزش؛ هر روز ورزش لازم است البته آن ورزش هایى باشد که براى بدن ضررى ندارد مثل نرم دویدن و نرم طناب زدن و انجام حرکت هاى کششى و اگر براى روزه گرفتن عذرى هست زمان ورزشى دوبرابر شود مثلاً از بیست دقیقه به چهل دقیقه افزایش یابد.
۶ ـ یاد مرگ و قیامت
یاد مرگ دل را از تعلق به شهوات جدا مى سازد و انسان را از گناه و فکر گناه باز مى دارد آنچه که بسیار مهم است این است که اولاً این فکر هر روز و مستدام باشد اگر شبانه روزى نیم ساعت باشد کافى است ثانیا در مکان خلوتى باشد مخصوصا اگر آن مکان خلوت خود محیط قبرستان باشد به هر گونه که این فکر در مرگ با جان عجین شود و باور دل گردد بسیار مطلوب است مثلاً یکى از کیفیت هاى فکر در مرگ را یکى از بزرگان چنین مى فرمود: تمام خاطرات تلخ و شیرین گذشته را در حد امکان مثل یک فیلم از ذهن بگذراند و به خود بباوراند که همه اینها گذشت و چند روز باقى مانده عمر هم مى گذرد لحظات جان دادن، وقتى که خویشان و نزدیکان را رها مى سازد و از تمام تلخ و شیرینى ها وداع مى کند و... همه و همه را به خوبى تأمل کند تا دل بلرزند و چشم بگرید.امیرالمؤمنین على(ع) فرمود: یاد کنید (مرگ را) درهم کوبنده لذات را و تیره و تلخ کننده شهوات را و دعوت کننده جدایى ها را». سخن آخر این است که این دستورات وقتى نتیجه مى بخشد که هر چه دقیق تر به آن عمل شود زمان نتیجه آن بستگى به شرایط و خصوصیات افراد دارد.
۷ ـ استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
۸ - بر خورداری از روابط سالم انسانی و دوری از دوستان و افراد گناهکار
۹- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش.
نکته پایانی:
هر گناهی راهکار خاص خود را دارد لذا لازم است که با رعایت تمام نکات ریز و دقیق و کلی ترک گناه، ابتدا با به شکل کلی زمینه های ترک گناهان و معاصی را از بین ببرید و در مرحله بعد هر گناه را به طور مجزا و جدا شناخته و با شناخت راه مبارزه و ترک آن گناه، برای رهایی و دوری از معصیت برنامه ریزی کرده و تلاش کنید
۱ -نهج البلاغه، کلمات قصار، ۱۵۰. ۲ -نهج البلاغه، کلمات قصار، ۳۷۱. ۳ - همان، کلمات قصار، ۳۴۸. ۴- نور (۲۴)، آیه ۳۰ و ۳۱.در این زمینه ر.ک: ۱-گناه شناسی/ محسن قرائتی.۲-گناهان کبیره/ شهید دستغیب.۳- شهید دستغیب، قیامت و قرآن (تفسیر سوره طور).
میهمان
من تازگی شروع به ترک کردم اونم به روش ترک اعتیاد مواد مخدر.
به این صورت که اگه بعد ۲ روز ترک باز انجام دادم دفعه بعد حداقل باید یک روز بیشتر خودمو نگه دارم یعنی ۳ روز و همینطور میره آروم آروم تا قدرتم بیشتر بشه و فاصله زیاد تری میدم.تا تبدیل به ماه و سال بشه .
البته یه انگیزه برا ترک هم لازمه و اینم راهکارشه، از روزی ۴، به ۷ روز یه بار رسیدم و امیدوارم بتونم ادامه بدم.
پرسمان
سلام علیکم، شکی در این نیست که خودارضایی چه کم و چه زیاد عمل بسیار نادرستی است که در هر صورت گناه است، اما مشکل اینجاست که غالب مبتلایان به خودارضایی مثل معتادان به مواد مخدر از اراده و پشتکار آن چنان قویی برخوردار نیستند، از این روی نمی توانند یک شبه و یکباره از این پدیده شوم فاصله بگیرند و آن را به طور کامل کنار بگذارند. گاهی در برخی از مبتلایان به خودارضایی که توانایی ترک یکباره آن را ندارند، توصیه می شود به صورت تدریجی این کار را کنار بگذارند، البته اگر توانایی ترک یکباره آن را را داشته باشند، باید آن را ترک کنند و هیچ مجوزی برای انجام آن حتی برای یکبار هم وجود ندارد.
همین که فرد مبتلا به خودارضایی بتواند با به کارگیری راهکارهای مختلفی که برای ترک خودارضایی و رهایی از آن وجود دارد، به تدریج از شدت ابتلا به آن بکاهد و به دفعات کمتر و با فواصل زمانی بیشتری این کار را انجام دهد، مسیر خود را برای نائل شدن به ترک خودارضایی هموار نموده است. راهکاری که شما مطرح نمودید اگر به ترک خودارضایی شما کمک کند، قابل استفاده می باشد.
میهمان
سلام. من ۳۳سالمه ازدواج کردم ولی بخاطر شرایط کاری از همسرم دورم.خیلی سخته خیلی تحت فشار روحی هستم.دلم نمیخواد این کارو انجام بدم...خیلی تنهام ...
رفیق خوب ندارم.یکی که باهاش راحت باشم.خجالت می‌کشم بعضی حرفا رو بگم...
میهمان
پیش خدا شرمنده ام رو ندارم حتی دعا کنم
میهمان
دوستان گلم سلام ........ من از امروز می خواهم که این کار زشت و کثیف را کنار بگزارم . فقط از تون می خواهم که برایم دعا کنین که این کار را به لطف خدا کنار بگزارم ..خیلی رنج می برم
میهمان
اخه من ترک می کنم بعد از چند وقت وقتی یکیو می بینم وقتی میرم حموم دوباره.....
میهمان
سلام میخواستم بگم که یه لحظه قبل از اینکه سمت خودارضایی برین ، تو دلتون بگین خب بعدش چی میشه؟ مسلما جواب این سوالتونو بلدید. حال بد ،افسردگی ،اعصاب داغون، سرزنش نفس ،بیحالی، اینکه نمیخوای بابقیه روبرو بشی و...
بعد به خودتون میگید نه نمی ارزه
واقعا هم همینطوره اصلا نمی ارزه
نمی ارزه حال خودتو بزنی داغون کنی
نمی ارزه خودتو از دنیا عقب بندازی
نمی ارزه بخاطر یه لحظه لذت پوچ و زود گذر از خدا دور شی و حال دیدن حال خودتم نداشته باشی.
از خدا هم کمک بگیرید. وقتی وسوسه میاد اسم خدا رو صدا بزنید و از ته دل ازش کمک بگیرید.شک نکنید کمکتون میکنه.
مطمئن باشید که میتونید .حالا الان نه، بعدا.
پس ناامیدی معنا نداره
همدیگه رو دعا کنیم
میهمان
منم امیدوار شدم مرسی.ب امید خدایم
میهمان
سلام نماز باعث ترک این گناه
به پیغمبر(ص) خبر دادند که مردی روز ها نماز و شب ها دزدی میکند
پیغمبر (ص ) فرمودند همان نمازش اورا نجات میدهد
بعد از مدتی خبر دادند که دیگر توبه کرده و مال مردم را پس داده است
میهمان
سلام یکی از مهم ترین و موثر ترین
ترک این گناه( زیارت عاشورا ) است
فواید زیارت عاشورا از دیدگاه امام صادق (ص)
۱زیارتش قبول شود
۲سعی و کوشش او مشکورباشد
۳حاجات او هر چه باشد از طرف خداوند بزرگ برآورده میشود ونا امید از درگاه خداوند بزرگ بر نگردد
میهمان
سلام علیکم عزیزان اگر دیدید مستقیم نمیتونید با این گناه مبارزه کنید گاردتون رو عوض کنید و غیر مستقیم مبارزه کنید
خودم زمانی درگیر بودم و الحمدلله خیلی کمتر شده و توقع نداشته باشید ی شبه ره صد ساله رو برید چون در ترک همچین گناهی تقریبا ناممکنه و دشوار
خواستم بگم خودم غیر مستقیم مبارزه کردم و سعی کردم به جای اینکه در خلوت بگم گناه نکن ، میگم خوبی کن و به جای اینکه خودم رو منع از گناه بکنم ، خودم رو تشویق به خوبی می کنم و انشاءلله کارسازه
میهمان
سلام علیکمعزیزان اگر دیدید مستقیم نمیتونید با این گناه مبارزه کنید گاردتون رو عوض کنید و غیر مستقیم مبارزه کنید
خودم زمانی درگیر بودم و الحمدلله خیلی کمتر شده و توقع نداشته باشید ی شبه ره صد ساله رو برید چون در ترک همچین گناهی تقریبا ناممکنه و دشوار
خواستم بگم خودم غیر مستقیم مبارزه کردم و سعی کردم به جای اینکه در خلوت بگم گناه نکن ، میگم خوبی کن و به جای اینکه خودم رو منع از گناه بکنم ، خودم رو تشویق به خوبی می کنم و انشاءلله کارسازه
میهمان
سلام.۳۳ساله مرد هستم.از حدودا ۹یا ده سالگی تا زمانی که ۲۳سالم شد ازدواج کردم به انجام این عمل زشت و قببح ادامه دادم.متاسفانه بعد ازدواج با همسرم بخاطر عادت این گناه ترک نکردم.فقط کمکم کنید.از لحاظ جسمی از لحاظ روحی خیلی داغون شدم.به خدا توکل کردم شما هم کمکم کنید.
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی توصیه ما این است که تا حد امکان با بهره‌گیری از همسر، نیاز جنسی‌تان را برآورده سازید به گونه‌ای که دیگر به سمت خودارضایی نرود و به مسایل جنسی در خارج از رابطه با همسر، نیندیشید. در هنگام رابطه جنسی ، از همسرتان بخواهید شما را هم به اوج لذت جنسی برساند. شما می‌دانید که از چه کارهایی در هنگام آمیزش لذت می‌برید. از همسرتان بخواهید همان کارها را برای ارضای جنسی‌تان انجام دهد. بخصوص از همسرتان بخواهید مدت آمیزش و مقدمات آن را طول دهد و صرفا به دنبال ارضای خود در زمانی کوتاه نباشد. پیش از ارتباط جنسی، زن حتما باید با مالش آلت تناسلی مرد را تحریک کند و او را به سر رضایت و شوق آورده تا زمانی که شما به آمادگی کافی برای عمل زناشویی پیدا کنید . بنابراین زن باید تحمل کند و با ایجاد آمادگی در مرد زمان ارگاسم همدیگر را نزدیک تر کنند لذا گاهی لازم است ۱۵ دقیقه مقدمات عمل زناشویی طول بکشد. پس بهتر است قبل از ارتباط جنسی، زن، آلت مرد را به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ دهد.
همچنین از همسرتان بخواهید که کار خودارضائی را خودش برایتان انجام دهد و بعد از مدتی این کار او برایتان عادت می شود. منتها منشاء لذتش آنوقت همسر شما خواهد بود. بنابراین شما خودارضایی را انجام نخواهید داد. این را هم بدانید که اگر خودتان این کار را انجام دهید خودارضایی محسوب می شود. ولی اگر توسط همسرتان این کار صورت گیرد خودارضایی محسوب نمی شود. پس سعی کنید برای ارضا شدن کامل، همسرتان این کار را انجام دهد تا مرتکب گناهی نشوید. پس سعی کنید که در مواقع همبستری همان کاری که برای خودارضائی انجام می دهید همسرتان برایتان انجام دهد. موفق باشید.
میهمان
من یه ورزشکار حرفه ای هستم همیشه می خوام آن کارو ترک کنم ولی خیلی سخته قبل داشتم موفق می شدم ولی یه لغرش اتفاق افتاد که دوباره گرفتار شدم ولی دوباره با تمام توان از همین لحظه می زارمش کنار پس یا علی و امیدوارم همه برای همیشه بزاریدش کنار
میهمان
سلام من سروش (به دلایلی فامیلیم رو نمیگم) امروز ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹ خود ارضایی رو نرک خواهم کرد
میهمان
امروز قسم مسخورم که اخرین بار است قول میدم
میهمان
منم از امروز که این مطلبو خوندم دیگه میخوام بذارم کنار چون واقعا روی اعصاب تاثیر مستقیم میزاره خواهش میکنم برام دعا کنید
میهمان
نه ورزش و حذف فیلترشکن و غذا و ....بهترین راهش اینه که فک کنی دقیقا چرا داری اینکارو میکنی
آیا به این کار مسخره و چرت نیازی داری؟
منم یه مدت زیاد اینکارو میکردم ولی الان حتی وقتی تحریک بشم اصلا اینکارو نمیکنم چون چرته خخ
به این میگن تغییر فکر
میهمان
سلام در هر زمان از روز که مرتکب گناه میشدید سورهی لقمان رو بخونید حداقل تا ۵ساعت شمارو برای انجام ندادن ان کار بیمه میکند برای من هم دعا کنید خداحافظ

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.