رشد معنوی در خانواده فاسد ۱۴۰۱/۰۲/۰۹ - ۱۰۳ بازدید

سلام
در خانواده ای زندگی میکنم که مادرم اهل نماز و برخی مسایل عبادی نیست و پدرم هم با اینکه نماز میخونه و روزه میگیره ولی توی محیط خانواده اصلا رفتار درست و مناسبی نداره. هر روز توی خونه ما دعواست و پدر و مادرم از الفاظ نامناسبی استفاده میکنن.
توی همچین خانواده ای خدا به ادم نظر میکنه؟منی که دوست دارم جزو بنده های خوب خدا باشم و در حد توانم اهل سیر و سلوک باشم اصلا توی همچین محیطی میتونم؟من که معتقد به ظهور حضرت مهدی عجل هستم و می‌خوام برای این اتفاق اماده بشم اصلا توی همچین خانواده ای امکانش هست که رشد معنوی داشته باشم؟😔😔

پرسشگر عزیز و گرامی!
اگرچه خانواده خوب می تواند تسهیل کننده و کمک کننده انسان برای روی آوردن به معنویات و ارتقای معنوی باشد، اما برفرض اینکه شما خانواده بی دینی و لاابالی داشته باشید قطعاً امکان رشد معنوی تا اعلی علیین و بالاتر برای شما وجود دارد؛ در طول تاریخ افراد زیادی بودند که در چنین محیط هایی قرار داشته اند؛ اما برخی از آنها در زمرة خوبان عالم قرار گرفتند به طوری که دیگران به مقام و منزلت ‌شان غبطه می ‌خورند. در تاریخ موارد زیادی از این گونه افراد همچون حر بن یزید ریاحی، فضیل بن عیاض و... گزارش شده است.
ضمن اینکه زندگی اطرافیان سبب می شود که شما درس مهمی در زندگی تان بگیرد و تصمیم بگیرید که لااقل خودتان زندگی خوبی برای خودتان در آینده تشکیل بدهید و اشتباهات آنان را مرتکب نشوید این نکته مثبت این جریان می توان باشد که شما با هوشمندی به آن دست خواهید یافت و باعث هدایت و عاقبت بخیری خودتان خواهید شد.
به قول سعدی شیرازی که می گوید:
«لقمان را گفتند ادب از که آموختی گفت از بی ادبان هر چه از ایشان در نظرم ناپسند آمد از فعل آن پرهیز کردم».
نگویند از سر بازیچه حرفی *** کزان پندی نگیرد صاحب هوش
و گر صد باب حکمت پیش نادان *** بخواند آیدش بازیچه در گوش

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید