علائم ظهور -نشانه های حتمی ظهور ۱۳۹۱/۰۵/۰۱ - ۱۱۲۲۹ بازدید

لطفا علایم حتمی ظهور را توضیح دهید؟

نشانه های حتمی ظهورنشانه هایی که در آستانه ظهور حضرت مهدی(ع) تحقق خواهد یافت ، پنج نشانه است که به آنها علایم حتمی می گویند . این علائم پنج گانه حتمی در روایات واخبار از زبان حضرت ائمه معصومین (ع) مطرح شده است .امام صادق (ع) فرمود : پنج نشانه از قبل از ظهور قائم می باشد : 1. صیحه اسمانی 2.خروج یمانی 3. خسف در زمین بداء 4. خروج سفیانی 5. قتل نفس زکیه.توضیح این علایم :
1ـ خروج سفیانی: سفیانی نام مردی جنایت کار است که از شام قیام می کند و لشکرهایی برای کشتن شیعیان به مدینه و کوفه می فرستد و خودش هم به سمت بیت المقدس حرکت می کند؛ امام صادق‌(ع) فرمود: «اگر سفیانی را ببینی، پلیدترین مردم را دیده ای»؛ (همان، ج 2، ص 557)
2 ـ خسف بیداء: خسف یعنی فرو رفتن در زمین و بیداء نام بیابانی میان مکه و مدینه و به معنای نابودی است. وقتی لشکر سفیانی پس از فتح مدینه از آن جا خارج می شوند و به سوی مکه حرکت می کنند، همه در بیابان بیداء به زمین فرو رفته، به طور معجزه آسا دفن می شوند؛
3 ـ ندای آسمانی: منظور صدایی است که در شب و روز بیست و سوم ماه مبارک رمضان از آسمان شنیده می شود و همه دنیا و هر کس به زبان خود آن را می شنود. امام صادق (ع) فرمود:«ندا دهنده ای از آسمان به قائم (عج) و نام پدرش آواز می دهد».(همان، ص 187)
4 ـ قتل نفس زکیه: نفس زکیه یعنی انسان پاک و بی گناه؛ یکی از نشانه های حتمی، کشته شدن فردی بی گناه از سادات در مسجد الحرام (بین رکن و مقام) است. امام صادق (ع) فرمود: «بین قیام قائم آل محمد(عج) و کشته شدن نفس زکیه، تنها پانزده شب فاصله دارد». (کمال الدین، ج 2 ، ص 554)
5 ـ قیام یمانی: یمانی سرداری نیک نهاد و درست کار و طرف دار امام مهدی است و از «صنعای» سرزمین یمن که پیش از ظهور قیام می کند. او با تباهی ها می ستیزد. امام باقر(ع) فرمود:«در میان بیرق هایی که پیش از قیام مهدی (عج) بلند می شود، پرچمی هدایت کننده تر از پرچم یمانی وجود ندارد که آن پرچم ,هدایت است، چون شما را به سوی صاحب تان دعوت می کند.» یمانی، هم زمان با سفیانی قیام می کند.
برای مطالعه بیشتر ر.ک:مهدویت (پس از ظهور ) , رحیم کارگر

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید