عوارض خود ارضایی ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ - ۲۳۸۷ بازدید

مشکلات خودارضایی از نظر اجتماعی و شرعی چیست؟

الف ) از نظر شرعی و دینیخود ارضایی : یعنی انسان با خود کاری کند که منی از او خارج شود که یکی از گناهان کبیره و حرام است و اگر در ماه رمضان باشد روزه باطل می شود و قضا و کفاره جمع هم واجب می شود مراد از کفاره جمع هم گرفتن 60 روزه برای هر روز و دادن طعام به 60 فقیر است.خودارضایی از نظر دین یک گناه است و به تعبیر قرآن زنگار بر دل می نهد: «کَلاَّ بَلْ رانَ عَلی قُلُوبِهِمْ ما کانُوا یَکْسِبُونَ»؛ «چنین مباد! بلکه اعمال (ناشایست) دل های آنان را زنگار زده است».سوره مبارکه مطففین/ آیه 24.
زنگ یا زنگار در اشیای مادی، همان چیزی است که روی فلزات و اشیای قیمتی می نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگی آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است.
علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می فرماید: از آیه شریفه سه نکته استفاده می شود :
1. اعمال زشت، نقش و صورتی به نفس و روح انسان می دهند؛2. این نقش و صورت خاص، مانع آن است که نفس آدمی حق و حقیقت را درک کند؛3. نفس آدمی به حسب طبع اولیه اش صفا و جلایی دارد که با داشتن آن، حق را آن طور که هست درک می کند. (ترجمه تفسیر المیزان (علامه طباطبایی)، ترجمه سید محمد باقر موسوی همدانی)
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم در این باره می فرماید: «ناکح الکف ملعون»؛ملعون است کسی که خود ارضایی کند» (محمد ری شهری،میزان الحکمه، ج 12، ص 5654).
امام صادق علیه السلام نیز می فرماید: «با سه گروه خداوند در روز قیامت سخن نمی گوید و پاکشان نمی خواند و عذابی دردناک دارند، از آن سه اند، خود ارضایی کننده و کسی که لواط دهد» (همان، ح 19049).
در روایات دیگری امام صادق علیه السلام خود ارضایی را گناه عظیم و مورد نهی الهی معرفی فرموده است (همان، ح 19050)
امیر المومنین حضرت علی (ع) :آرام باش، توکل کن، تفکر کن، سپس آستین ها را بالا بزن، آن گاه دستان خداوند را می بینی که زودتر از تو دست بکار شده اند.موفق باشید. این ارتباط با ما را قطع نکنید و همواره با ما مکاتبه کنید.
ب ) آسیبهای فردی
«استمنا» یا «خودارضایی» یکی از راه های انحرافی در ارضای میل جنسی است که نسل جوان را در معرض آسیب های جدی قرار می دهد. از همین رو می توان آن را نوعی انحراف جنسی یا بیماری نامید که با جدیت باید در درمان آن کوشید. آسیب های ناشی از خودارضایی به گونه های مختلفی تقسیم پذیر است که به اختصار به برخی از آنها اشاره می شود:
یک. آسیب های جسمانی
یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله بیان شده است:
یک . مرحله مشکل ساز
در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی ب. عدم تمرکز حواس ج. ضعف حافظه د. استرس و اضطراب
دو . مرحله گرفتاری شدید
بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی د. کمردرد ه. نازک شدن موها و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه
سه . مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد
الف. خستگی و کوفتگی ب. ریزش شدید موها ج. تارشدن دید چشم ها د. وز وز گوش ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه .
ج ) آسیب های روحی و روانی
ضعف حافظه و حواس پرتی، اضطراب، منزوی شدن و گوشه گیری، افسردگی، بی نشاطی و لذت نبردن از زندگی، پرخاشگری، بداخلاقی و تندخویی، کسالت دائمی و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان، برون دادهای روانی و روحی خودارضایی است.
د) آسیب های اجتماعی
ناسازگاری خانوادگی، بی میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک .

نظرات

میهمان
من پسری ۱۳ ساله هستم که خود ارضا یی می کردم و همیشه هم با یه جا ور میرفتم الان اون قسمت سیاه شده و در التم هم بسته نمیشه چه کار کنم ای خدا ....ایا در بزرگی بچه دار میشم ...ایا این اتفاق خطر داره...لطفا سری جواب بدید ... جواب ها هم دقیق باشه لطفا ..راستی من به مادرم گفتم ایا لازمه به پزش مراجعه کنم
پرسمان
سلام علیکم، در گام نخست برای رهایی از آسیب ها و عوارض خودارضایی باید سعی کنید این پدیده زشت را برای همیشه ترک کنید؛ مطمئن باشید اگر شما تلاش کنید ترک خودارضایی دور از انتظار نیست و شما می توانید با کمی همت و تلاش خودارضایی را به تدریج کم کنید تا به صفر برسانید. خصوصاً اگر بتوانید از تنهایی بپرهیزید موفقیت شما روز افزون خواهد شد؛ چون شما در حضور افراد و در جمع جرئت انجام خودارضایی نخوهید داشت و لااقل اراده شما این مقدار توانایی را دارد که در حضور افراد و در جمع خودارضایی نکنید.
معمولاً جا به جایی مکانی، تغییر سریع موقعیت، فرار از تنهایی و حضور در جمع خانواده و سایر افراد، ایجاد مشغولیت های ذهنی و کاری، بلند شدن از رختخواب و قدم زدن و... می تواند از شدت تحریک جنسی شما بکاهد و شما را از انجام خودارضایی منصرف گرداند.
این را هم بدانید غالباً رنگ ناحیه تناسلی بدن انسان نسبت به سایر قسمت های بدن تیره تر است و تیرگی آن طبیعی است و جای نگرانی نیست؛ چون در همه انسانها این گونه هست. البته تحریک و فعالیت جنسی سبب خونرسانی بیشتر به این ناحیه شده و بر تیرگی آن می افزاید.
بسته نبودن در آلت تناسلی چندان مهم نیست؛ مهم این است که شما خودارضایی را ترک کنید تا باعث بروز آسیب های جبران ناپذیر جسمی و روحی در خودتان نشوید.
میهمان
با عرض سلام وخسته نباشید لطفا بفرمایید آیا اگر فردی مثل من با خوردن داروهای اعصاب حتی توان ارضا شدن با همسرم را ندارم وبا ملعبه و...خودم هیچ لذت پایداری نمی بینم و مجبورم حتی در روبروی حتی‌ زنم خود ارضای کنم که همش از عوارض مصرف داروهای اعصاب وروان است که می خورم خارج از این موضوع به امثال مثل من هیچ کسی جواب بله نمی دهد واگر هم بدهد او فرزندانش بدبخت می شوند اثلا افرادی مثل زندانیها که طبع گرم وآتیشی دارند‌ ودور مرخص می شوند چیست.
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام و سپاس از اینکه پرسمان را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید، پرسشگر گرامی، نامه ی شما مالامال از یاس و افسردگی است و از ویژگیهای افراد افسرده نگرش غیر واقع بینانه و منفی به خود، جهان و آینده است، شخص افسرده علاوه بر اینکه درباره ی خودش نگرش منفی دارد و می گوید که من هیچگاه موفق و خوشبخت نخواهم شد در مورد آینده و جهان نیز همین نوع نگرش منفی را دارند. آنها برای خروج از این مثلث شوم یاز دارند که آنرا بشکنند و برای اینکار لازم است که به مشاور روانشناس متخصص CBT مراجعه کنند. تا بعد از طی مراحل درمانی، زندگیشان به روال عادی و معمولی باز گردد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید