مدت توقف در برزخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۴۶۲ بازدید

مدت توقف در برزخ به چه میزان است؟ آیا کم است یا زیاد. زیرا در جایی خواندم که مدت آن بسیار کم است؟

به حسب ظاهر و به حساب ما، مدت برزخ شاید زیاد بنماید؛ اما در واقع مدت برزخ، برای برزخیان از یک روز تجاوز نمی کند. قرآن کریم در این موضوع می فرماید: (قالَ کَمْ لَبِثْتُمْ فِی الْأَرْضِ عَدَدَ سِنِینَ قالُوا لَبِثْنا یَوْماً أَوْ بَعْضَ یَوْمٍ فَسْئَلِ الْعادِّینَ قالَ إِنْ لَبِثْتُمْ إِلاَّ قَلِیلاً لَوْ أَنَّکُمْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ)؛ «[خداوند ]می فرماید: چند سال در روی زمین توقف کردید؟ می گویند: تنها به اندازه یک روز، یا قسمتی از یک روز! از آنها که می توانند بشمارند، بپرس؛ می گوید: شما مقادر کمی توقف نمودید، اگر می دانستید».مومنون (23)، آیات 112 - 114.
علامه طباطبائی تصریح دارد که مراد از درنگ در زمین، مدت درنگ در قبر و برزخ است و دلیل آن آیاتی است که بدان هااشاره می کنیم:تفسیر المیزان، ج 15، ص 72.
(وَ یَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ یُقْسِمُ الْمُجْرِمُونَ ما لَبِثُوا غَیْرَ ساعَةٍ کَذلِکَ کانُوا یُؤْفَکُونَ وَ قالَ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ وَ الْإِیمانَ لَقَدْ لَبِثْتُمْ فِی کِتابِ اللَّهِ إِلی یَوْمِ الْبَعْثِ فَهذا یَوْمُ الْبَعْثِ وَ لکِنَّکُمْ کُنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ)؛ «و روزی که قیامت برپا شود، مجرمان سوگند یاد می کنند که جز ساعتی [در عالم برزخ ] درنگ نکردند! این چنین از درک حقیقت بازگردانده می شوند؛ ولی کسانی که علم و ایمان به آنان داده شده می گویند: شما به فرمان خدا تا روز قیامت [در عالم برزخ ] درنگ کردید، و اکنون روز رستاخیز است؛ اما شما نمی دانستید».روم (30)، آیات 55 و 56.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید