نداشتن خواستگار مناسب و مذهبی ۱۴۰۱/۰۳/۰۷ - ۱۶۱ بازدید

سلام
ببخشید من سنم برای ازدواج بالا رفته
دختر مذهبی هستم
اما بخاطر شرایط،پیش نیامده که با کسی مثل خودم آشنا بشم وازدواج کنم
تکلیف من وامثال من چیه؟؟
اگه ازدواج نکنیم اون دنیا عذاب داده نمیشیم بخاطر اینکه سنت پیغمبر رو بجه نیاوردیم
من خواستگار دارم ومیتونم ازدواج کنم اما مذهبی نیستن

اگرچه این حق شماست که ازدواج کنید و بستری مناسب برای ارضای نیازهای مختلف خویش بیابید، اما باور ما این است که ازدواج نکردن و تحمل مشکلات آن به مراتب راحت تر از ازدواج نامناسب و گرفتار شدن در هزار و یک مشکل پیش بینی نشده است؛ بنابراین وقتی خواستگاران تان شرایط حداقلی ازدواج با شما را ندارند؛ طبیعتاً اگر با یکی از آنها ازدواج کنید، مشکلات تان بیشتر خواهد شد و شاید روزی هزار بار آرزو کنید که ای کاش هرگز ازدواج نمی کردید و خودتان را گرفتار نمی ساختید؛ بنابراین اگر شما خواستگاران نامناسب را رد کنید گناهکار نیستید؛ منتها برای اینکه معلوم شود پذیرش و رد خواستگاران براساس منطق و دلیل می باشد بهتر است این مسئله را منوط به تأیید یا عدم تأیید ازدواج تان توسط کارشناسان ازدواج نمایید و از مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) بهره بجویید و نظر کارشناسی آنان را ملاک عمل قرار دهید.
در هر صورت، اگر شما به این سن ازدواج نکرده اید و خواستگار خوب ندارید وظیفه شما این است که همچنان برای جذب خواستگاران خوب و ازدواج تان به اندازۀ وسع و توانایی تان از راه های مشروع و با رعایت چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی اقدام کنید، اما اینکه نتیجه چی می شود در اختیار شما نیست، شما تنها به وظیفه و تکلیف خود عمل می کند تا ان شاءالله خداوند به یاری تان می آید و کمک تان می کند تا ازدواج موفق و پایداری را برای خویش رقم بزنید.
خداوند به انسان ها اراده و اختیار آزاد عطا فرموده و بسیاری از کارها از جمله ازدواج را به خود انسان‌ها واگذار کرده است و دوست دارد که آنها به دست خویش و با سعی و تلاش خود مشکلات و موانع را از پیش روی خود بردارند و به موفقیت برسند. چنانکه در قرآن کریم آمده است «وَأَن لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى» (1)؛ «و اینکه برای انسان بهره ای جز سعی و کوشش او نیست».
پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نیز می‌فرمایند: «اِنَّ اللّهَ تَعالیُ کُتِبَ عَلَیْکُمُ السَّعْیُ فَاسْعَوْا» (2)؛ «خداوند متعال سعی و کوشش کردن را بر شما واجب کرده است، پس بکوشید». البته در کنار تلاش و کوشش شبانه روزی باید به خداوند نیز توکل کنیم و از او نیز درخواست کنیم و دعا نماییم؛ چرا که او مسبب الاسباب است و همه هستی تحت اراده و فرمان اوست تا اراده خداوند نباشد هیچ کاری به سرانجام نخواهد رسید.
بنابراین بخش عمده کار به تلاش و کوشش خود افراد بستگی دارد. این سخن ما مبنای قرآنی دارد. این نکته را بدانید که در این دنیا امور زندگانی بر اساس اسباب و مسببات طراحی شده است. عالَم دارای نظام منطقی علت و معلول است و تا زمانی که علل کافی برای تحقق یک موضوع رخ ندهد آن پدیده محقق نخواهد شد و ما نیز به عنوان بندگان ضعیف الهی نباید از خداوند متعال و حضرات معصومین(علیهم‌السلام) توقع معجزه و انجام خرق‌عادت در برآورده شدن حاجات دنیوی و رفع مشکلات مان داشته باشیم و هیچ تلاشی برای فراهم شدن اسباب نداشته باشیم. امام صادق‌(علیه‌السلام) می‌فرماید: «أَبَى اللَّهُ أَنْ یُجْرِیَ الْأَشْیَاءَ إِلَّا بِالْأَسْبَاب» (3)؛ «خداوند متعال از این‌که امور را از مجاری غیر عادی تدبیر فرماید، إبا دارد »؛ پس هرگز نباید انتظار بیش از حد از خداوند متعال داشت که رسیدن به برخی موفقیت ها، برآورده شدن حاجات دنیوی و رفع مشکلات خارج از قانون طبیعت و نظام علت و معلولی رفع شود.
البته اگر دختری به هر دلیلی خواستگار نداشته باشد و ازدواجش جور نشود، آنگاه مطمئناً خداوند متعال با رحمت واسعه خود جبران می کند؛ همان گونه که در فقر و مشکلات زندگی این مسئله مکرراً بیان شده است.
افراد ندار و فقیری که هوشمندانه صبوری کنند و مشکلات را تحمل نمایند، مورد رحمت و رأفت ویژه و خاص پروردگار هستی قرار می‌گیرند و در آن روز ندای عذرخواهی حضرت حق را می‌شنوند که فرمود:
«إِنَّ اللَّهَ جَلَّ ثَنَاؤُهُ لَیَعْتَذِرُ إِلَى عَبْدِهِ الْمُؤْمِنِ الْمُحْوِجِ فِی الدُّنْیَا کَمَا یَعْتَذِرُ الْأَخُ إِلَى أَخِیهِ فَیَقُولُ وَ عِزَّتِی وَ جَلَالِی مَا أَحْوَجْتُکَ فِی الدُّنْیَا مِنْ هَوَانٍ کَانَ بِکَ عَلَیَّ فَارْفَعْ هَذَا السَّجْفَ فَانْظُرْ إِلَى مَا عَوَّضْتُکَ مِنَ الدُّنْیَا قَالَ فَیَرْفَعُ فَیَقُولُ مَا ضَرَّنِی مَا مَنَعْتَنِی مَعَ مَا عَوَّضْتَنِی» (4)؛ «[در روز قیامت] خداوند، جلّ ثناؤه، همچنان که برادرى از برادرش پوزش مى‌خواهد، از بنده مؤمن فقیر و نیازمند خود در دنیا، پوزش مى‌خواهد و مى‌فرماید: به عزّت و جلالم سوگند که من تو را در دنیا از روى خوارى و بى‌اعتنایى، فقیر و محتاج نکردم؛ اکنون این روپوش را بردار و ببین به جاى دنیا به تو چه داده‌ام؛ او روپوش را برمى دارد و مى‌گوید: با این عوضى که به من دادى مرا چه زیان که در دنیا، چیزهایى را از من گرفتى!».
پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرمایند:
«طُوبى لِلْمَسَاکِینِ بِالصَّبْرِ وَ هُمُ الَّذِینَ یَرَوْنَ مَلَکُوتَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْض» (5)؛ «خوشا به حال مستمندان شکیبا و صبور؛ آنهایند کسانى که ملکوت آسمان‌ها و زمین را مى‌بینند».
به هر حال، اگر اسباب ازدواج دختری در این دنیا فراهم نشود و وی به خاطر عدم ازدواج در سختی و تنگنا قرار گیرد و دچار مشکلاتی در زندگی گردد؛ مطمئناً رحمت خاصه پرردگار نصیب او خواهد شد و چه بسا به خاطر شدت خویشتنداری و صبر و استقامتی که روا داشته ره صد ساله را یکشبه بپیماید و جزء اولیای الهی و بندگان مخلص پروردگار قرار گیرد.
البته خود دختر باید برای فراهم شدن اسباب ازدواجش به وظیفۀ خود در این خصوص عمل کند و به اندازه وسع و توانایی خویش تلاش کند.
ضمن اینکه شما می توانید برای جور شدن اسباب ازدواج و جذب خواستگار هوشمندانه به تلاش و کوشش بپردازید و با سپردن به افراد مختلف و نیز ثبت نام در مراکز معتبر همسریابی مسیر ازدواج تان را هموار سازید.
اخیراً نرم افزاری توسط سازمان تبلیغات اسلامی به نام «همدم» طراحی شده است که افراد می توانند از طریق آن اقدام به یافتن همسر مورد نظر و همسان خود بنمایند، از این اپلیکیشن استفاده کنید. این اپلیکیشن از طریق نرم افزار «بازار» قابل نصب می باشد.
در نهایت، اگر با همۀ تلاش های شما زمینۀ ازدواج تان جور نشد؛ آنگاه تکلیف خود را انجام داده اید و از این امتحان رو سفید بیرون خواهید آمد و مأجور خواهید بود و خداوند در بهشت برین زمینه ازدواج دختران و پسران مجرد را فراهم خواهد آورد.
همواره موفق و کامروا باشید. پی‌نوشت‌ها:
1. نجم(53)، آیه 39.
2. ابوالقاسم، پاینده، نهج‌الفصاحة (مجموعه کلمات قصار حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌و‌آله)، تهران : دنیاى دانش ، 1363، ص298.
3. کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، کافی، قم : دار الحدیث، 1429ق، ج1، ص488.
4. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحارالأنوار، بیروت : دار إحیاء التراث العربی، 1403ق، ج69، ص25.
5. همان، ج69، ص15.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید