نفتکش ایرانی-ایران و ونزوئلا ۱۳۹۹/۰۳/۰۵ - ۱۵۰۸ بازدید

سلام و عرض ادب
اخیرا ۴ نفتکش بنزین از ایران به ونزویلا رفته است اگر بخواهیم بدانیم بابت چه بوده و پول ان چطوری پرداخت شده به دستور که بوده و از جزییات موضوع خبردار شویم چگونه است و اینکه ایا من بعنوان یک ایرانی حق دارم از موضوع اطلاع داشته باشم یا خیر
ممنونم

طی هفته‌های اخیر حرکت پنج فروند نفتکش ایرانی حامل فرآورده‌های نفتی به مقصد ونزوئلا بدلیل مخالفت‌ها و تهدید مستقیم آمریکا، موضوع همکاری‌های اقتصادی و تجاری تهران و کاراکاس را در زمره مهمترین اخبار رسانه‌های بین‌المللی قرار داد.
همه دنیا بدون استثنا تسلیم قلدربازی آمریکا شده و مردم ونزوئلا را رها کرده تا شکار سیاست وحشیانه آمریکا شوند و کشوری که دارای بزرگترین ذخایر نفتی جهان است را به کشوری محاصره شده تبدیل کرده که امریکا با اعزام باندهای مسلح و خریدن افراد ضعیف به فتنه انگیزی و تنش زایی در این منطقه پرداخته به گونه ای که برخی ونزوئلایی ها در صدد مهاجرت از این کشور برامدند .
تنها کشوری که دست کمک به ملت ونزوئلا دراز کرد جمهوری اسلامی ایران بود که 5 نفتکش با بیش از یک میلیون بشکه بنزین و سوخت ارسال کرد که هم اکنون در اقیانوس ها در حال حرکت به سوی کارائیب است بدون توجه به تهدیدات آمریکا که کشتی های جنگی خود را برای جلوگیری از حرکت نفت کش ها به سویشان اعزام کرده است.
رهبران سیاسی و نظامی ایران به امریکا هشدار دادند خطایی مرتکب نشود زیرا هرگونه تعرض به منافع ایران در هر نقطه از جهان با واکنش سخت و فوری ایران مواجه خواهد شد تهدیدی که ظاهرا واشنگتن آن را جدی گرفته است بنابراین قرار است اولین نفت کش ایرانی یکشنبه به آبهای منطقه ای ونزوئلا وارد شود بدون اینکه مانعی از سوی کشتی های جنگی آمریکا برایش پیش بیاید.
نفتکش های ایرانی افزون بر بنزین و سوخت برای ونزوئلا ، موادی خطرناکتر از هر سلاحی با خود دارند که همان افکار و اعتقاداتی است که این نفتکش ها با خود دارند وبا قدرت بازدارنده ایران و اراده؛ آزادانه در حال حرکت هستند.
این اعتقادات می گوید اگر قدرتی جرات پاسخ دادن به آمریکا و وارد اوردن تلفات مالی و جانی را داشته باشد می توان برای آنان حد و مرزی قائل شد. دنیا ملک و املاک ترامپ نیست که هر طور که خواست عمل کند. قدرت امریکا در سلاحش نیست بلکه در احساس ترس دیگران از این کشور است اگر قدرت های جهان این ترس را کنار بگذارند مانند ایران خواهند شد که نفت کش هایش در نزدیکی سواحل امریکا حرکت می کند بدون اینکه رئیس جمهور دیوانه ای مانند ترامپ بدان تعرض کند. این همان مواد ممنوعی است که امریکا نگران است ایران با نفت کش هایش آن را به همه جهان اعلام کند. (منبع:العالم) - کاپیتان نفتکش «فورچون» که اولین شناور از ناوگان ۵ فروندی وارد شده به بندر«ال پاتیا» می‌باشد در گفتگوی تلفنی کوتاه با «نورنیوز» در خصوص چگونگی طی این مسیر طولانی و دریانوردی پرماجرای انجام شده گفت: ما با دریانوردی از مسیر کانال سوئز،دریای مدیترانه، تنگه جبل الطارق، اقیانوس اطلس و دریای کارائیب حوالی ساعت ۲۳ روز ۲۴ می وارد آبهای منطقه انحصاری اقتصادی ونزوئلا شدیم و علی رغم حضور برخی شناورهای نظامی در محدوده حرکتی ما، می شود گفت که با مزاحمت خاصی روبرو نبودیم.

وی با اشاره به حضور معاون رییس جمهور، وزیر انرژی و وزیر دفاع ونزوئلا در بندر«ال پالیتا» برای استقبال از ورود نفتکش فورچون به این بندرخاطر نشان ساخت: بنده و همکارانم که در طول این سفر زحمات زیادی را متقبل شدند بسیار خوشحال هستیم که توانستیم با تحویل محموله به کشور مقصد به وظیفه حرفه‌ای خود به صورت کامل عمل کنیم.

کاپیتان فورچون ادامه داد: با ورود ما به آبهای انحصاری اقتصادی ونزوئلا شناورهای نظامی این کشور و بالگردهای هوا ـ دریای ارتش به صورت کاملا حرفه‌ای ما را تا بندر «ال پالیتا» اسکورت کردند.‌

کاپیتان نفتکش ایرانی «فورچون» با اشاره به اینکه تمام فرآیند طی شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال این محموله به ونزوئلا، کاملا مطابق قوانین بین‌المللی تجارت آزاد و حقوق دریانوردی وازادی کشتیرانی بوده و بدون هیچگونه تخطی از پروتکل‌ها صورت گرفته است.

وی افزود: در طول مسیر حدود ۱۴۰۰۰ کیلومتری طی شده تمام سیستم‌های ارسال سیگنال ردیابی مانند همیشه روشن بوده و عملیات دریانوردی در شرایط کاملا طبیعی و انجام شده است.

او تاکید کرد: موفقیت آمیز بودن این عملیات نشان دهنده آن است که قواعد، مقررات و معاهدات بین‌المللی از جمله آزادی دریانوردی و حق تجارت آزاد بین کشورها بر اهداف سیاسی ارجحیت دارد و این موضوع برای ما دریانوردان که بر اجرای وظیفه حرفه ای خود تاکید داریم بسیار مهم است.

کاپیتان نفتکش «فورچون» در پایان با ابراز امیدواری در خصوص ورود سایر نفتکش‌های ایرانی به بنادر ونزوئلا مطابق برنامه تعیین شده گفت: اجرای این ماموریت ناگفته‌هایی نیز دارد که قطعا مسئولین کشور در صورت صلاحدید، در زمان مقتضی بدان خواهند پرداخت.

بر اساس گزارش شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها، محموله هایی که از سوی پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا ارسال شده طی فروردین‌ماه سال جاری در بندر شهید رجائی بارگیری شده و از طریق کانال سوئز، تنگه جبل الطارق و اقیانوس اطلس به سمت ونزوئلا حرکت کرده است.

گفته می شود ارزش این محموله‌ها در بازارهای منطقه‌ای آمریکا حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار است.
(رجا نیوز، سه شنبه 6 خرداد 1399)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.