نفخه صور، وحشت یا امنیت ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۷۸۴ بازدید

آیا نفخه صور و هول و هراسهای سخت قیامت برای همه است، یا کسانی استثناء هستند؟ اگر هستند چه کسانی و چرا؟

قرآن کریم تصریح دارد که گروهی از دو نفخه صور در امان خواهند بود و مرگ آنها را در نمی یاید و نیز از وحشت حضور در صحنه محشر نیز آسوده می باشند: (وَ نُفِخَ فِی الصُّورِ فَصَعِقَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ مَنْ فِی الْأَرْضِ إِلاَّ مَنْ شاءَ اللَّهُ ثُمَّ نُفِخَ فِیهِ أُخْری فَإِذا هُمْ قِیامٌ یَنْظُرُونَ)؛ «و در صور دمیده می شود، پس همه کسانی که در آسمان ها و زمین اند، می میرند؛ مگر کسانی که خداوند بخواهد؛ [این نفخه اول است ]، سپس بار دیگر در صور دمیده می شود، ناگهان همگی به پا می خیزند و در انتظار هستند».زمر (39)، آیه 68.
(وَ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّورِ فَفَزِعَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ مَنْ فِی الْأَرْضِ إِلاَّ مَنْ شاءَ اللَّهُ وَ کُلٌّ أَتَوْهُ داخِرِینَ)؛ «روزی که در صور دمیده شود، همه کسانی که در آسمان ها و زمین هستند، در وحشت فرو می روند؛ جز کسانی که خدا خواسته و همگی با خضوع در پیشگاه او حاضر می شوند».نمل (27)، آیه 87.
آیه اول می فرماید: گروهی را که خداوند بخواهد از مرگ در نفخه صور درامان می مانند و آیه دوم می فرماید: کسانی را که خداوند بخواهد، از وحشت و حضور در صحنه قیامت معاف می باشند. اما آنان چه گروهی اند؟ قرآن می فرماید: با نفخه صور همگی در نزد خداوند سبحان حاضر می شوند و به اصطلاح «محضرون» هستند:
(إِنْ کانَتْ إِلاَّ صَیْحَةً واحِدَةً فَإِذا هُمْ جَمِیعٌ لَدَیْنا مُحْضَرُونَ)؛ «یگانه صیحه ای بیش نیست، ناگهان همگی نزد ما احضار می شوند»یس (36)، آیه 53. و تنها یک گروه را استثناء کرده است و آن «مخلَصین» هستند: (فَإِنَّهُمْ لَمُحْضَرُونَ إِلاَّ عِبادَ اللَّهِ الْمُخْلَصِینَ)؛ «پس آنها حاضر می شوند؛ مگر بندگان مخلَص خداوند [که خود و همه کارهای خود را فقط و فقط برای خداوند متعال خالص گرداننده اند]».صافات (37)، آیه 127 و 128.
بحث درباره «مخلَصین» بسیار است و در این مختصر نمی گنجد. تنها می توان گفت که با استناد به روایات نبوی آنان حضرت علی(ع) و شیعیان واقعی ایشان هستند؛ چنان که رسول اکرم(ص) فرمود:
«یا علی أنت و شیعتک علی الحوض تسقون من أحببتم و تمنعون من کرهتم و أنتم الآمنون یوم الفزع الأکبر فی ظل العرش یفزع الناس و لا تفزعون و یحزن الناس و لا تحزنون فیکم نزلت هذه الآیة إِنَّ الَّذِینَ سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَّا الْحُسْنی أُولئِکَ عَنْها مُبْعَدُونَ لا یَسْمَعُونَ حَسِیسَها وَ هُمْ فِی مَا اشْتَهَتْ أَنْفُسُهُمْ خالِدُونَ لا یَحْزُنُهُمُ الْفَزَعُ الْأَکْبَرُ وَ تَتَلَقَّاهُمُ الْمَلائِکَةُ هذا یَوْمُکُمُ الَّذِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ یا علی أنت و شیعتک تطلبون فی الموقف و أنتم فی الجنان تتنعمون»؛بحار الانوار، ج 7، ص 179. «ای علی! تو شیعیان تو بر حوض هستند و هرچه دوست داشته باشید، می آشامید و دشمنان شما از آن منع می شوند. و شما در روز فزع اکبر در سایبان عرش در امان هستید؛ مردم می ترسند و شما نمی ترسید. درباره شما این آیه نازل شده است: «کسانی را که از جانب ما به آنها وعده نیکو داده شده از آن (آتش جهنم) دور نگاه داشته می شوند. آنها صدای آن را نمی شنوند و در آن میان هرچه دلهایشان بخواهد، جاودانه هستند. دلهره بزرگ آنها را غمگین نکند و فرشتگان به استقبال آنها می آیند و [به آنان می گویند] این همان روزی است که به شما وعده داده شده بود». ای علی! تو و شیعه تو را در موقف می خوانند و شما در بهشت ها در حال بهره برداری از نعمت ها هستید».
پیامبر اکرم(ص) همچنین می فرماید:
«یا علی! تخرج أنت و شیعتک من قبورکم و وجوهکم کالقمر لیلة البدر و قد فرجت عنکم الشدائد و ذهب عنکم الأحزان تستظلون تحت العرش یخاف الناس و لا تخافون و یحزن الناس و لا تحزنون و توضع لکم مائدة و الناس فی المحاسبة»؛همان، ص 180. «ای علی! تو و شیعه تو از قبرهایتان خارج می شوید؛ در حالی که چهره هایتان همانند ماه شب چهاردهم می درخشد؛ و سختی ها و اندوه از شما دور است، و در سایبان عرش قرار دارید. مردم می ترسند و شما نمی ترسید. مردم غمگین اند و شما ناراحت نمی باشید. برای شما غذای بهشتی مهیا می شود، در حالی که مردم در محاسبه هستند».
آری، آنان در دنیا با مرگ اختیاری و ایمان کامل و عمل کاملاً خالصانه، از هر آنچه رنگ تعلق بگیرد، پاک شده اند و در زندگانی دنیوی در محضر دوست فانی گشته اند و دیگر نیازی نیست تا در نفخه صور اول، جنبه خلقی خود را از دست بدهند و در نفخه صور دوم جنبه الهی پیدا کنند و در صحنه محشر، تعلقات از آنان گرفته شود. آنها نزد خداوند متعال حاضراند و نیازی به این امور ندارند.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید