ولادت امام علی(ع) ۱۳۸۶/۰۵/۰۹ - ۱۲۰۰ بازدید

چرا امام علی(ع) در خانه خدا به دنیا آمد؟


امیرمؤمنان علی(ع) دارای فضیلت های موروثی و اکتسابی فراونی است که دوست و دشمن بر آن اعتراف کرده اند. یکی از مناقب و فضایل برزگ و منحصر به فرد آن حضرت،‌ تولد ایشان در خانه کعبه است، این فضیلت بزرگ را قاطبه محدثان و مورخان شیعه و دانشمندان علم انساب در کتاب های خود نقل کرده اند. در میان دانشمندان اهل تسنن نیز گروه زیادی به این حقیقت تصریح کرده، آن را یک فضیلت بی نظیر خوانده اند.(مروج الذهب، ج2، ص349، شرح الشفاء، ج1، ص151) حاکم نیشابوری می گوید: « ولادت علی(ع) در داخل کعبه به طور تواتر به ما رسیده است .»(مستدرک حاکم، ج3، ص483) آلوسی بغداد صاحب تفسیر معروف می نویسد: «تولد علی در کعبه در میان ملل جهان مشهور و معروف است و تا کنون کسی به این فضیلت دست نیافته است. »(شرح قصیده عبدالباقی افندی، ص15) فلسفه تولد علی(ع) در خانه خدا: در واقع این فضیلت اختصاصی، موهبتی از طرف خدای متعال برای شخص حضرت علی(ع) است، و ما به طور دقیق نمی دانیم، خداوند بر اساس چه حکمتی این فضیلت را از میان تمام انبیاء و اولیاء به آن حضرت اختصاص داده است. البته تردیدی نیست که مقام پیامبر اکرم(ص) از امیرالمؤمنین(ع) بالاتر است، اما چه فلسفه و حکمتی اقتضا کرد که خداوند این فضیلت را حتی برای ایشان نیز قرار نداد، خدا خود بهتر می داند.
اما این قدر می دانیم اصولا کرامت هایی که خدای متعال در این عالم به بعضی از اولیای خود عطا می فرماید بر اساس مصلحت های خاصی است و لزوما برای جلب توجه عموم مردم است که یک حادثه بزرگی و نظم نوینی در جامعه بشری پدید خواهد آمد. معمولا ولادت شخصیت های بزرگ و نقش آفرین در بنیان های اساسی جامعه بشری، همواره، همراه با حوادث خارق العاده است که نظرها را به سوی خود جلب می کند.
مثلا حضرت عیسی(ع) پس از تولد، در گهواره لب به سخن گشوده و فرمود: « انی عبدالله آتانی الکتاب و جعلنی نبیا ؛ من بنده خدا هستم، خدا مرا پیامبر قرار داده و به من کتاب عطا کرده است.»(مریم/30) و در شب ولادت رسول مکرم اسلام(ص) حوداث مهم اتفاق افتاد: تمام بت ها به رو افتادند، ایوان کسری در ایران به لرزه آمده و از وسط شکست و چهارده کنگره از آن شکست خورد، دریاچه ساوه خشکید و وادی ساوه(بیابانی بین کوفه و تام) پر آب شد. آتشکده فارس بعد از هزار سال خاموش شد و ... .»(صدوق، آمالی، مجلس48، ص285 و بحار، ج15، ص257) در مورد امیرالمؤمنین(ع) نیز مصلحت چنین اقتضا می کرد که برتری او بر دیگران،‌ قبل از تولد ثابت شود تا توجه همه مردم به او معطوف شود و آن حضرت تا روز قیامت شاخصی در میان همه انسان ها باشد. با ظهور چنین فضیلتی برای آن حضرت، اگر کسی در جستجوی حق باشد او را راهنمایی کرده اند که به کدام سمت و سو تمایل پیدا کند. از آن جا که حضرت علی(ع) می بایست بعد از پیامبر(ص) بار رسالت آن حضرت را به منزل برساند و الگوی کاملی از حکومت اسلامی را ارائه کند. حکومت الهی اقتضا می کرد که آن بزرگوار از آغاز تولد به گونه ای باشد که مورد توجه قرار گیرد و همگان بدانند که او دارای جایگاه ارزنده ای است که شایستگی برای خلافت امت اسلامی را دارد. و لذا در روایات آمده است که : مثل علی(ع) در میان مردم، مثل ملکه زنبور عسل نسبت به سایر زنبورها است، گرچه همه زنبورها از یک جنس هستند، اما ملکه با دیگر زنبورها تفاوت دارد. همه زنبورها به طفیل ملکه به وجود می آیند و همه خدمت گزار او هستند. (بحارالانوار، ج8، باب25، روایت7) به هر صورت فضیلت های غیراکتسابی حضرت علی(ع) مانند تولد در کعبه و فضیلت های اکتسابی آن حضرت؛ بیانگر شخصیت عظیم و آسمانی آن حضرت است، تا دریابیم که رهبری او برای انسان ها به اندازه ای اهمیت دارد که خداوند تولد او را نیز به گونه ای دیگر قرار داده است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید